AGF og Silkeborg spillede fredag 1-1 i en underholdende og chancerig kamp i Superligaen i holdenes sidste kamp i 2021.
AGF skulle jagte top-6, mens Silkeborg med en sejr kunne lægge god afstand til konkurrenterne under dem – heriblandt AGF, som var fire point efter silkeborgenserne.
Derfor havde begge hold i høj grad brug for de tre point. Holdene måtte dog nøjes med et enkelt hver, og det ærgrer til dels AGF’s cheftræner, David Nielsen. Især med det overtag, som holdet havde i første halvleg.
– Det blev en svær kamp. Vi bød dem op, og det var en kamp, der kunne have endt 3-3. Der kunne have været sket alt med den kamp.
– I første halvleg er det vores kamp, og vi havde flere chancer end de havde.
– Så jeg er også sindssygt ærgerlig over, at vi ikke får scoret til 2-0. Vi havde virkelig chancerne til det, siger David Nielsen.
Kigger man på kampen som helhed, er AGF-træneren afklaret med det uafgjorte resultat, som i hans øjne var et fair resultat.
– Det blev en helt vild fodboldkamp. Jeg er egentlig godt nok tilfreds med vores første halvleg og med det, som Silkeborg kommer til.
– Efterhånden som kampen skred frem, får de mere boldbesiddelse, så de fik skabt chancer på os. De fik spillet os tynde nogle gange, siger David Nielsen.
Hos Silkeborg havde cheftræner Kent Nielsen blandede følelser i forhold til slutresultatet:
– Hvis jeg var blevet spurgt om resultatet med et kvarter igen, havde jeg ærgret mig. Der er det os, der har overskuddet, kræfterne og idéerne.
– Hvis jeg var blevet spurgt i første halvleg, havde jeg nok været glad for, at vi kun var bagud 1-0.
– Nu her efter kampen er jeg nøgtern, og så er jeg afklaret med resultatet. Hvis ikke vi er dygtige nok, tager vi gerne det ene point, siger Nielsen om 1-1-resultatet.
Kampen var Silkeborgs tiende uafgjorte kamp i sæsonen, hvilket er flest af alle hold i rækken. Det har SIF-træneren det fint med.
– Mange har sagt, at vi spiller for mange uafgjorte, men det er derfor, vi er fire point foran AGF.
– Det er jo, fordi vi ikke taber, siger Kent Nielsen.
Silkeborg-angriber Nicklas Helenius ærgrer sig over, at holdet ikke landede de tre point. Chancerne var til det, mener han.
– Det var vigtigt med et point i Aarhus, og det var flot af os at komme tilbage efter en svær første halvleg.
– Kigger man på hele kampen, skulle vi også have haft tre point ud af det, siger Helenius.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
AVIS
‘Det er slut’
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
OPTAKT
