Kent Nielsen: Derfor er vi fire point foran AGF

Silkeborg-træneren forklarer, hvorfor oprykkerne er fire point foran aarhusianerne.



AGF og Silkeborg spillede fredag 1-1 i en underholdende og chancerig kamp i Superligaen i holdenes sidste kamp i 2021.

AGF skulle jagte top-6, mens Silkeborg med en sejr kunne lægge god afstand til konkurrenterne under dem – heriblandt AGF, som var fire point efter silkeborgenserne.

Derfor havde begge hold i høj grad brug for de tre point. Holdene måtte dog nøjes med et enkelt hver, og det ærgrer til dels AGF’s cheftræner, David Nielsen. Især med det overtag, som holdet havde i første halvleg.

– Det blev en svær kamp. Vi bød dem op, og det var en kamp, der kunne have endt 3-3. Der kunne have været sket alt med den kamp.

– I første halvleg er det vores kamp, og vi havde flere chancer end de havde.

– Så jeg er også sindssygt ærgerlig over, at vi ikke får scoret til 2-0. Vi havde virkelig chancerne til det, siger David Nielsen.

Kigger man på kampen som helhed, er AGF-træneren afklaret med det uafgjorte resultat, som i hans øjne var et fair resultat.

– Det blev en helt vild fodboldkamp. Jeg er egentlig godt nok tilfreds med vores første halvleg og med det, som Silkeborg kommer til.

– Efterhånden som kampen skred frem, får de mere boldbesiddelse, så de fik skabt chancer på os. De fik spillet os tynde nogle gange, siger David Nielsen.

Hos Silkeborg havde cheftræner Kent Nielsen blandede følelser i forhold til slutresultatet:

– Hvis jeg var blevet spurgt om resultatet med et kvarter igen, havde jeg ærgret mig. Der er det os, der har overskuddet, kræfterne og idéerne.

– Hvis jeg var blevet spurgt i første halvleg, havde jeg nok været glad for, at vi kun var bagud 1-0.

– Nu her efter kampen er jeg nøgtern, og så er jeg afklaret med resultatet. Hvis ikke vi er dygtige nok, tager vi gerne det ene point, siger Nielsen om 1-1-resultatet.

Kampen var Silkeborgs tiende uafgjorte kamp i sæsonen, hvilket er flest af alle hold i rækken. Det har SIF-træneren det fint med.

– Mange har sagt, at vi spiller for mange uafgjorte, men det er derfor, vi er fire point foran AGF.

– Det er jo, fordi vi ikke taber, siger Kent Nielsen.

Silkeborg-angriber Nicklas Helenius ærgrer sig over, at holdet ikke landede de tre point. Chancerne var til det, mener han.

– Det var vigtigt med et point i Aarhus, og det var flot af os at komme tilbage efter en svær første halvleg.

– Kigger man på hele kampen, skulle vi også have haft tre point ud af det, siger Helenius.

/ritzau/





Det tyder på en FCK-ydmygelse




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Atletico Madrid henter PSG-stopper for 300 mio

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Officielt: FC København sælger stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Supercomputer: De vinder Superligaen

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Skyder Brøndby-transfer ned

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard