AGF-træner er uenig med Mikkel Duelund

AGF-cheftræner Uwe Rösler har haft en snak med Mikkel Duelund efter et markant interview med Tipsbladet. Rösler forklarer her, hvorfor Duelund ikke har været i truppen de to seneste kampe.



ÅRHUS (Tipsbladet): Uwe Röslers stemme høres klart og tydeligt over træningsbanen, da AGF spiller 11 mod 11 som afslutning på dagens træning.

Dem med trænede AGF-øjne kan godt spotte, hvad den tyske cheftræner tester denne torsdag i begyndelsen af marts, hvor Top 6 skal sikres mod Viborg søndag.

Rösler har mange spillere at vælge mellem, og en af dem, der gennem lang tid meget sjældent er blevet valgt, er Mikkel Duelund.

Den 27-årige offensive midtbanespiller gav i weekenden interview til Tipsbladet om sin situation i AGF, hvor Duelund er rigtig ærgerlig over ikke at spille mere og erklærer sig i sin bedste fysiske form i meget lang tid, mens dialogen med træneren og klubben ifølge Duelund var minimal.

Det interview læste Uwe Rösler også. (læs interviewet her)

AGF-cheftræneren har i en lang karriere som spiller og træner før oplevet, at spillere er skuffede over ikke at spille.

Men at dialogen skulle have været sparsom kan AGF-cheftræneren ikke genkende.

– Jeg har talt med Mikkel efter dette interview, og der gjorde jeg det fuldstændig klart for ham, hvilket han var enig i, og bare spørg ham selv om det, at jeg har haft en løbende dialog med spilleren. Det begyndte i oktober, da han kom tilbage. Syv-otte dage før transfervinduet lukkede, havde jeg et møde med min assistent og Mikkel i Marbella. Jeg forklarede hans status, hvor han stod henne, hvad han skulle gøre, siger Uwe Rösler, der ikke har haft Duelund i truppen til de to seneste kampe mod Randers FC og AaB.

Mikkel Duelund (til venstre) under AGF’s træningslejr i Spanien.

– Og jeg ville gerne forklare spilleren før Aalborg-kampen, hvorfor han ikke var i truppen. Den forklaring var han ikke interesseret i, og det kan jeg godt forstå, for det handler om følelser. Men jeg har absolut haft en dialog med spilleren, og han ved lige præcis, hvad han skal gøre, og hvordan vi ser hans status i forhold til positionen, siger Uwe Rösler.

AGF-cheftræneren sagde et par uger inde i vinter-opstarten, at Mikkel Duelund havde budt sig fint til og trænet godt, og Rösler har gentagne gange understreget, at konkurrencen på både midtbane- og angrebspositionerne er voldsomt hård.

Og det var også konkurrencen, Uwe Rösler pegede på, da han på presseseancen efter torsdagens træning blev spurgt ind til, hvorfor Mikkel Duelund har været helt ude af truppen de seneste gange.

– Konkurrencen er meget hård. Sådan er det altid, og her taler jeg ikke om én bestemt spiller men om alle. Når man har været uden for i lang tid, er klubben nødt til at gå videre og hente spillere. Og når man så skal tilbage, er det svært. Vi har talt om Kevin Yakob. Da han røg ud for snart to år siden, havde han mere eller mindre spillet fast for os. Og siden da har vi hentet flere spillere på pladserne. Så der er konkurrence til Kevin og andre spillere, der er ude i lang tid, og det bliver sværere og sværere, siger Uwe Rösler.

– Jeg skal kombinere en række forskellige type spillere for at finde den rette balance for holdet og også tilslutte mig og forsøge at forfølge klubbens strategi om at finde måder, hvor unge spillere kommer med i kamptruppen og får minutter.

– Når vi taler om midtbanen, har vi Kristian Arnstad, Mikkel Duelund, Max Power, Fredrik Brandhof [ud over Nicolai Poulsen, Mads Emil Madsen og Mikael Anderson]. På angrebspladsen som support striker har vi Mathias Sauer og og Frederik Emmery, jeg skal finde måder at gøre klar til spilletid. Det er en stor udfordring. Men jeg har kommunikation med alle spillere. Jeg forklarer dem mine dispositioner, og det har jeg gjort hele min karriere. Jeg kan ikke fjerne smerten, men jeg kan se spilleren i øjnene og forklare, hvorfor han ikke spiller, siger Uwe Rösler.

Mikkel Duelunds kontrakt i AGF udløber til sommer. Han kom retur til AGF fra Dynamo Kijev begyndelsen af 2023 efter et halvt års leje i NEC Nijmegen.

Duelund har spillet 19 minutter i tre Superliga-kampe i denne sæson og været på bænken i 11 af 20 kampe.

Offensivspilleren døjede indtil efteråret med en drilsk skade i hælen og har spillet 17 kampe fra start og fået 15 indskiftninger i Superligaen siden returen til AGF for lidt over to år siden.

Det virker sandsynligt, at parterne går hver til deres efter denne sæson, hvor en anden klub i Danmark eller udlandet givetvis vil stå klar til at give midtbanespilleren chancen, efter han har haft svært ved at bryde ind på et stærkt og velfungerende AGF-mandskab i månederne efter skaden.





FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner




LIVE

TransferLIVE: Chokmelding om Guardiola

Optur før FC København-brag

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Michael Carrick storhylder

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Manchester United overvejer denne stjernetræner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Verdensstjernes søn landet i København

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

– Kunne godt ende i noget værre ballade



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

‘Det kommer aldrig til at ske’

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Vil undgå Bendtner-stunt

Dansk landsholdsspiller imponerer

Nærmer sig aftale

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!