David Nielsen: Vi fik en lille belønning

Cheftræner i AGF kalder det en belønning, at holdet spillede 1-1 mod Sønderjyske efter fire nederlag i streg.



Cheftræner i AGF, David Nielsen, ser et enkelt point i kampen mod Sønderjyske som en belønning oven på klubbens dårlige resultater på det seneste.

Aarhusianerne havde inden opgøret mod Sønderjyske tabt fire kampe i træk.

Derfor føltes det også som et skridt i den rigtige retning for cheftræneren, da AGF spillede 1-1 mod Sønderjyske på Ceres Park søndag.

– Vi fik en lille belønning mod Sønderjyske ved ikke at tabe kampen.

– Vi har tabt alt for mange kampe på det sidste, så det var vigtigt at få sat en kæp i det hjul.

– Holdet leverede en præstation og satte nogle standarder. Det havde været tungt at tabe til Sønderjyske, og vi må aldrig være i nærheden af at tabe sådan en kamp, men det var vi, siger David Nielsen.

Før kampen førte AGF an i en kedelig statistik, da holdet med 217 afslutninger og 100 skud på mål lå sidst blandt alle hold i Superligaen målt på disse parametre.

I kampen mod Sønderjyske lykkedes man dog med at skabe flere store chancer, og særligt kantspilleren Jon Thorsteinsson havde flere gode muligheder i første halvleg.

– I pausen var jeg rolig. Det var en sten at score, og nogle gange skal du slå ti gange for at skabe sprækker i den sten, siger David Nielsen.

Jon Thorsteinssons mange spildte chancer i første halvleg gik heller ikke ubemærket hen hos holdkammeraten Mikael Anderson.

– Jon (Thorsteinsson red.) skylder et par mål, det må jeg sige. Jeg må også rose ham, for han var god og farlig, og det meste af vores spil gik gennem hans side, siger Mikael Anderson med et smil.

Hos Sønderjyske ser man ikke så lyst på det ene point, som aarhusianerne gør. Holdet har fortsat otte point op til AGF samt Vejle Boldklub i vejen for overlevelse.

Midtbanespilleren Nicolaj Thomsen kalder overlevelsen ude af holdets hænder.

– Man kan godt sige, at vi holder os kunstigt i live. Tre point havde været langt mere lunefuldt, selv om det fortsat ville afhænge af andre, siger han.

/ritzau/





Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland



LIVE

Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet

LIVE: FC Midtjylland på svær opgave mod Besiktas

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’

AGF i Europa: De venter i næste runde



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Nærmer sig vild FCK-præstation

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten

Ny FC København-stjerne imponerer

De vil have Jelert

Hvor er I vilde, AGF!

Stjerne på plads i Chelsea

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Tottenham-flop i stor transfer

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Her er FC Københavns pris på William Clem

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe