David Nielsen: Vi fik en lille belønning

Cheftræner i AGF kalder det en belønning, at holdet spillede 1-1 mod Sønderjyske efter fire nederlag i streg.



Cheftræner i AGF, David Nielsen, ser et enkelt point i kampen mod Sønderjyske som en belønning oven på klubbens dårlige resultater på det seneste.

Aarhusianerne havde inden opgøret mod Sønderjyske tabt fire kampe i træk.

Derfor føltes det også som et skridt i den rigtige retning for cheftræneren, da AGF spillede 1-1 mod Sønderjyske på Ceres Park søndag.

– Vi fik en lille belønning mod Sønderjyske ved ikke at tabe kampen.

– Vi har tabt alt for mange kampe på det sidste, så det var vigtigt at få sat en kæp i det hjul.

– Holdet leverede en præstation og satte nogle standarder. Det havde været tungt at tabe til Sønderjyske, og vi må aldrig være i nærheden af at tabe sådan en kamp, men det var vi, siger David Nielsen.

Før kampen førte AGF an i en kedelig statistik, da holdet med 217 afslutninger og 100 skud på mål lå sidst blandt alle hold i Superligaen målt på disse parametre.

I kampen mod Sønderjyske lykkedes man dog med at skabe flere store chancer, og særligt kantspilleren Jon Thorsteinsson havde flere gode muligheder i første halvleg.

– I pausen var jeg rolig. Det var en sten at score, og nogle gange skal du slå ti gange for at skabe sprækker i den sten, siger David Nielsen.

Jon Thorsteinssons mange spildte chancer i første halvleg gik heller ikke ubemærket hen hos holdkammeraten Mikael Anderson.

– Jon (Thorsteinsson red.) skylder et par mål, det må jeg sige. Jeg må også rose ham, for han var god og farlig, og det meste af vores spil gik gennem hans side, siger Mikael Anderson med et smil.

Hos Sønderjyske ser man ikke så lyst på det ene point, som aarhusianerne gør. Holdet har fortsat otte point op til AGF samt Vejle Boldklub i vejen for overlevelse.

Midtbanespilleren Nicolaj Thomsen kalder overlevelsen ude af holdets hænder.

– Man kan godt sige, at vi holder os kunstigt i live. Tre point havde været langt mere lunefuldt, selv om det fortsat ville afhænge af andre, siger han.

/ritzau/






AGF køber dansk profil




LIVE

LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Tv-vært stopper på Viaplay

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

I dialog om Albert Grønbæk

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’