David Nielsen: Vi fik en lille belønning

Cheftræner i AGF kalder det en belønning, at holdet spillede 1-1 mod Sønderjyske efter fire nederlag i streg.



Cheftræner i AGF, David Nielsen, ser et enkelt point i kampen mod Sønderjyske som en belønning oven på klubbens dårlige resultater på det seneste.

Aarhusianerne havde inden opgøret mod Sønderjyske tabt fire kampe i træk.

Derfor føltes det også som et skridt i den rigtige retning for cheftræneren, da AGF spillede 1-1 mod Sønderjyske på Ceres Park søndag.

– Vi fik en lille belønning mod Sønderjyske ved ikke at tabe kampen.

– Vi har tabt alt for mange kampe på det sidste, så det var vigtigt at få sat en kæp i det hjul.

– Holdet leverede en præstation og satte nogle standarder. Det havde været tungt at tabe til Sønderjyske, og vi må aldrig være i nærheden af at tabe sådan en kamp, men det var vi, siger David Nielsen.

Før kampen førte AGF an i en kedelig statistik, da holdet med 217 afslutninger og 100 skud på mål lå sidst blandt alle hold i Superligaen målt på disse parametre.

I kampen mod Sønderjyske lykkedes man dog med at skabe flere store chancer, og særligt kantspilleren Jon Thorsteinsson havde flere gode muligheder i første halvleg.

– I pausen var jeg rolig. Det var en sten at score, og nogle gange skal du slå ti gange for at skabe sprækker i den sten, siger David Nielsen.

Jon Thorsteinssons mange spildte chancer i første halvleg gik heller ikke ubemærket hen hos holdkammeraten Mikael Anderson.

– Jon (Thorsteinsson red.) skylder et par mål, det må jeg sige. Jeg må også rose ham, for han var god og farlig, og det meste af vores spil gik gennem hans side, siger Mikael Anderson med et smil.

Hos Sønderjyske ser man ikke så lyst på det ene point, som aarhusianerne gør. Holdet har fortsat otte point op til AGF samt Vejle Boldklub i vejen for overlevelse.

Midtbanespilleren Nicolaj Thomsen kalder overlevelsen ude af holdets hænder.

– Man kan godt sige, at vi holder os kunstigt i live. Tre point havde været langt mere lunefuldt, selv om det fortsat ville afhænge af andre, siger han.

/ritzau/






Interessant transfermelding fra Christian Eriksen




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Barcelona – Real Madrid

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FC København sælger Nathan Trott

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag