Voldsom AGF-kritik af Sanneh-udvisning

AGF-lejren var bestemt ikke tilfreds med udvisningen af Bubacarr Sanneh i nederlaget til FC Nordsjælland.



Det var til stor frustration i AGF-lejren, da dommer Morten Krogh allerede efter seks minutter tildelte et rødt kort til forsvarsspilleren Bubacarr Sanneh i 0-1-nederlaget til FC Nordsjælland.

Dommer Krogh uddelte kortet efter at have set situationen igennem på VAR-skærmen og mente altså, at Sannehs tackling på FCN-offensivspilleren Ibrahim Sadiqs skinneben var for hensynsløs.

AGF-træner David Nielsen var efter kampen ikke meget for at debattere det røde kort.

– Dommeren var ikke i tvivl, da han så den på skærmen. Og han var ikke i tvivl efter kampen. Derfor er der ikke noget at diskutere.

Men David Nielsen kunne alligevel ikke dy sig for at udtrykke utilfredshed med udvisningen.

– Det var helt grundlæggende en forkert beslutning. Vi skal åbenbart til at tage noget af intensiteten og kraften ud af vores forsvarsspil, lyder det bramfrit fra AGF-træneren.

Også midtbaneslideren Patrick Olsen var chokeret over det røde kort og mener ligesom sin cheftræner, at man med VAR nu skal passe ekstra på.

– Man bliver nødt til at passe utroligt meget på fra nu af. Det er jo næsten ikke fodbold mere. Man bør kunne gå til hinanden uden at være bange for udvisning, siger Patrick Olsen.

Olsen kom også med en kritik af noget så kuriøst som størrelsen på Ibrahim Sadiqs benskinne. Sadiq fik en flænge i benet på grund af Sannehs tackling og måtte udskiftes i pausen.

– Der er ikke nogen, der ser, hvor stor Sadiqs benskinne er. Han bliver nødt til at passe bedre på sig selv i stedet for at spille med sådan en lille “klump”.

AGF-anfører Patrick Mortensen havde heller ikke meget til overs for beslutningen og mente generelt, at dommeren dømte imod AGF. Selv følte han sig snydt for et straffespark.

– Bubacarr sparker jo bolden væk. Man kan jo ikke nå at fjerne foden, når man sparker hårdt til en bold. Og i slow ser det voldsomt ud, men det er bare en hård tackling, siger AGF-topscoreren.

Hos FC Nordsjælland var der efter kampen forståelse for aarhusianernes frustrationer.

Men FCN-træner Flemming Pedersen var dog ikke enig med trænerkollega Nielsen i, at det var en grundlæggende forkert beslutning at uddele det røde kort.

– Den kunne både dømmes og ikke dømmes. Personligt ville jeg ikke være frustreret over det, fordi det er et dommerskøn. Når der er et strakt ben på skinnebenet, kan det sagtens forsvares, siger FCN-træneren.

/ritzau/





Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked




LIVE

TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Forlader AGF – her er hans nye klub

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Roony vil væk

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Mæhle kan hentes for spotpris



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

– Ja, der var dialog med Brøndby

Forhandler om Albert Grønbæk

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Thomas Mikkelsen stopper i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Erik ten Hag jagter dansker

Højlund får ny stjernetræner i Napoli