Rösler ærgrer sig: Mistede modet i anden halvleg

Uwe Rösler roser Viborg for en flot anden halvleg, da AGF smed en 1-0-føring ved pausen og spillede 1-1.



AGF var foran 1-0 ved pausen, da holdet fra Aarhus spillede 1-1 ude mod Superligaens toer, Viborg FF, i Superligaen søndag.

Uwe Rösler, cheftræner i AGF, roste efter kampen sin modstander for en velspillet anden halvleg, der gjorde, at AGF smed føringen og tog til takke med et enkelt point.

– Vi må give kredit til vores modstandere. De spillede en rigtig god anden halvleg. Der er en grund til, at Viborg ligger nummer to.

– Selv burde vi få kredit for, hvordan vi spillede i første halvleg, hvor vi var det bedste hold. I anden halvleg manglede vi modet til at spille, som vi gjorde i første halvleg. Vi følte, at vi havde noget at forsvare. Det var ikke intentionen.

– Vi skulle have scoret på flere af vores chancer i første halvleg, og det lykkedes vi ikke med, siger Uwe Rösler.

Kampen mellem de to jyske hold kunne nemt deles op i to. En første halvleg, hvor begge hold havde muligheder, men hvor AGF var det mest effektive hold og kunne gå til pause med en føring.

I anden halvleg dominerede Viborg kampen totalt.

Det er den tredje kamp i streg, hvor Viborg kommer bagud for dernæst alligevel at sikre sig point.

Selv om Jacob Friis, cheftræner i Viborg FF, ikke ser det som en tendens, at holdet ikke er klar fra start, så roser han holdets evne til at komme tilbage i de seneste kampe.

– Jeg køber ikke præmissen om, at Viborg er i en større tendens, hvor vi altid kommer bagud.

– AGF trykkede os godt tilbage i første halvleg, men efter pausen var vi bedre til at selv at presse uden bolden. Vi holdt reelt modstanderen fra vores felt hele anden halvleg, siger Jacob Friis.

Med det ene point missede Viborg muligheden for at bringe sig op på siden af Superligaens førerhold, FC Nordsjælland.

Dermed har holdet fra Farum nu muligheden for at udbygge føringen til Viborg på andenpladsen, når holdet drager til Herning for at møde FC Midtjylland mandag.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

“Du er en fucking maskine!”

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Portugal – Spanien

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasilien – Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Brasiliansk boost før Norge

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Her er 1/8-finalerne ved VM

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Klapper i om stor Superliga-transfer

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh