Rösler ærgrer sig: Mistede modet i anden halvleg

Uwe Rösler roser Viborg for en flot anden halvleg, da AGF smed en 1-0-føring ved pausen og spillede 1-1.



AGF var foran 1-0 ved pausen, da holdet fra Aarhus spillede 1-1 ude mod Superligaens toer, Viborg FF, i Superligaen søndag.

Uwe Rösler, cheftræner i AGF, roste efter kampen sin modstander for en velspillet anden halvleg, der gjorde, at AGF smed føringen og tog til takke med et enkelt point.

– Vi må give kredit til vores modstandere. De spillede en rigtig god anden halvleg. Der er en grund til, at Viborg ligger nummer to.

– Selv burde vi få kredit for, hvordan vi spillede i første halvleg, hvor vi var det bedste hold. I anden halvleg manglede vi modet til at spille, som vi gjorde i første halvleg. Vi følte, at vi havde noget at forsvare. Det var ikke intentionen.

– Vi skulle have scoret på flere af vores chancer i første halvleg, og det lykkedes vi ikke med, siger Uwe Rösler.

Kampen mellem de to jyske hold kunne nemt deles op i to. En første halvleg, hvor begge hold havde muligheder, men hvor AGF var det mest effektive hold og kunne gå til pause med en føring.

I anden halvleg dominerede Viborg kampen totalt.

Det er den tredje kamp i streg, hvor Viborg kommer bagud for dernæst alligevel at sikre sig point.

Selv om Jacob Friis, cheftræner i Viborg FF, ikke ser det som en tendens, at holdet ikke er klar fra start, så roser han holdets evne til at komme tilbage i de seneste kampe.

– Jeg køber ikke præmissen om, at Viborg er i en større tendens, hvor vi altid kommer bagud.

– AGF trykkede os godt tilbage i første halvleg, men efter pausen var vi bedre til at selv at presse uden bolden. Vi holdt reelt modstanderen fra vores felt hele anden halvleg, siger Jacob Friis.

Med det ene point missede Viborg muligheden for at bringe sig op på siden af Superligaens førerhold, FC Nordsjælland.

Dermed har holdet fra Farum nu muligheden for at udbygge føringen til Viborg på andenpladsen, når holdet drager til Herning for at møde FC Midtjylland mandag.

/ritzau/





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

‘Rødt kort er svært at vurdere’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Beijmo med kontant AGF-udmelding

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

FC København interesseret i Jonas Kersken

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Randers FC – Silkeborg IF

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Udeladt – kan slet ikke spille

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

‘De har haft det værste transfervindue’

AC Horsens – FC Nordsjælland

Superliga-træner måtte give meget svær besked



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

AGF – Brøndby IF