Rösler ærgrer sig: Mistede modet i anden halvleg

Uwe Rösler roser Viborg for en flot anden halvleg, da AGF smed en 1-0-føring ved pausen og spillede 1-1.



AGF var foran 1-0 ved pausen, da holdet fra Aarhus spillede 1-1 ude mod Superligaens toer, Viborg FF, i Superligaen søndag.

Uwe Rösler, cheftræner i AGF, roste efter kampen sin modstander for en velspillet anden halvleg, der gjorde, at AGF smed føringen og tog til takke med et enkelt point.

– Vi må give kredit til vores modstandere. De spillede en rigtig god anden halvleg. Der er en grund til, at Viborg ligger nummer to.

– Selv burde vi få kredit for, hvordan vi spillede i første halvleg, hvor vi var det bedste hold. I anden halvleg manglede vi modet til at spille, som vi gjorde i første halvleg. Vi følte, at vi havde noget at forsvare. Det var ikke intentionen.

– Vi skulle have scoret på flere af vores chancer i første halvleg, og det lykkedes vi ikke med, siger Uwe Rösler.

Kampen mellem de to jyske hold kunne nemt deles op i to. En første halvleg, hvor begge hold havde muligheder, men hvor AGF var det mest effektive hold og kunne gå til pause med en føring.

I anden halvleg dominerede Viborg kampen totalt.

Det er den tredje kamp i streg, hvor Viborg kommer bagud for dernæst alligevel at sikre sig point.

Selv om Jacob Friis, cheftræner i Viborg FF, ikke ser det som en tendens, at holdet ikke er klar fra start, så roser han holdets evne til at komme tilbage i de seneste kampe.

– Jeg køber ikke præmissen om, at Viborg er i en større tendens, hvor vi altid kommer bagud.

– AGF trykkede os godt tilbage i første halvleg, men efter pausen var vi bedre til at selv at presse uden bolden. Vi holdt reelt modstanderen fra vores felt hele anden halvleg, siger Jacob Friis.

Med det ene point missede Viborg muligheden for at bringe sig op på siden af Superligaens førerhold, FC Nordsjælland.

Dermed har holdet fra Farum nu muligheden for at udbygge føringen til Viborg på andenpladsen, når holdet drager til Herning for at møde FC Midtjylland mandag.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil forlænger

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forhandler om Albert Grønbæk

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Derfor kommer han IKKE til FC København

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

I svime over Froholdt – får ny hæder

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

FCM-profil drømmer om Manchester City

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF