Rösler ærgrer sig: Mistede modet i anden halvleg

Uwe Rösler roser Viborg for en flot anden halvleg, da AGF smed en 1-0-føring ved pausen og spillede 1-1.



AGF var foran 1-0 ved pausen, da holdet fra Aarhus spillede 1-1 ude mod Superligaens toer, Viborg FF, i Superligaen søndag.

Uwe Rösler, cheftræner i AGF, roste efter kampen sin modstander for en velspillet anden halvleg, der gjorde, at AGF smed føringen og tog til takke med et enkelt point.

– Vi må give kredit til vores modstandere. De spillede en rigtig god anden halvleg. Der er en grund til, at Viborg ligger nummer to.

– Selv burde vi få kredit for, hvordan vi spillede i første halvleg, hvor vi var det bedste hold. I anden halvleg manglede vi modet til at spille, som vi gjorde i første halvleg. Vi følte, at vi havde noget at forsvare. Det var ikke intentionen.

– Vi skulle have scoret på flere af vores chancer i første halvleg, og det lykkedes vi ikke med, siger Uwe Rösler.

Kampen mellem de to jyske hold kunne nemt deles op i to. En første halvleg, hvor begge hold havde muligheder, men hvor AGF var det mest effektive hold og kunne gå til pause med en føring.

I anden halvleg dominerede Viborg kampen totalt.

Det er den tredje kamp i streg, hvor Viborg kommer bagud for dernæst alligevel at sikre sig point.

Selv om Jacob Friis, cheftræner i Viborg FF, ikke ser det som en tendens, at holdet ikke er klar fra start, så roser han holdets evne til at komme tilbage i de seneste kampe.

– Jeg køber ikke præmissen om, at Viborg er i en større tendens, hvor vi altid kommer bagud.

– AGF trykkede os godt tilbage i første halvleg, men efter pausen var vi bedre til at selv at presse uden bolden. Vi holdt reelt modstanderen fra vores felt hele anden halvleg, siger Jacob Friis.

Med det ene point missede Viborg muligheden for at bringe sig op på siden af Superligaens førerhold, FC Nordsjælland.

Dermed har holdet fra Farum nu muligheden for at udbygge føringen til Viborg på andenpladsen, når holdet drager til Herning for at møde FC Midtjylland mandag.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

FC København kan miste endnu en stjerne

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Tullberg bekræfter FCM-skifte

‘Sort uheld’ i Viborg

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

“Det går over i historien”

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber