AGF var foran 1-0 ved pausen, da holdet fra Aarhus spillede 1-1 ude mod Superligaens toer, Viborg FF, i Superligaen søndag.
Uwe Rösler, cheftræner i AGF, roste efter kampen sin modstander for en velspillet anden halvleg, der gjorde, at AGF smed føringen og tog til takke med et enkelt point.
– Vi må give kredit til vores modstandere. De spillede en rigtig god anden halvleg. Der er en grund til, at Viborg ligger nummer to.
– Selv burde vi få kredit for, hvordan vi spillede i første halvleg, hvor vi var det bedste hold. I anden halvleg manglede vi modet til at spille, som vi gjorde i første halvleg. Vi følte, at vi havde noget at forsvare. Det var ikke intentionen.
– Vi skulle have scoret på flere af vores chancer i første halvleg, og det lykkedes vi ikke med, siger Uwe Rösler.
Kampen mellem de to jyske hold kunne nemt deles op i to. En første halvleg, hvor begge hold havde muligheder, men hvor AGF var det mest effektive hold og kunne gå til pause med en føring.
I anden halvleg dominerede Viborg kampen totalt.
Det er den tredje kamp i streg, hvor Viborg kommer bagud for dernæst alligevel at sikre sig point.
Selv om Jacob Friis, cheftræner i Viborg FF, ikke ser det som en tendens, at holdet ikke er klar fra start, så roser han holdets evne til at komme tilbage i de seneste kampe.
– Jeg køber ikke præmissen om, at Viborg er i en større tendens, hvor vi altid kommer bagud.
– AGF trykkede os godt tilbage i første halvleg, men efter pausen var vi bedre til at selv at presse uden bolden. Vi holdt reelt modstanderen fra vores felt hele anden halvleg, siger Jacob Friis.
Med det ene point missede Viborg muligheden for at bringe sig op på siden af Superligaens førerhold, FC Nordsjælland.
Dermed har holdet fra Farum nu muligheden for at udbygge føringen til Viborg på andenpladsen, når holdet drager til Herning for at møde FC Midtjylland mandag.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
Frankrig – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
England – Argentina
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
MEDIE
