Kevin Diks er blevet i Danmark forud for AGF's Europa League-kvalifikationskamp mod NS Mura, efter han kom til skade mod Vejle Boldklub.
Kampene kommer som perler på en snor for AGF i øjeblikket. Det er kun to dage, siden holdet slog Vejle Boldklub i Superliga-premieren, og i dag rejste truppen til Slovenien forud for kampen mod NS Mura.
Kevin Diks er dog blevet hjemme. Backen, der spillede sig ind på holdet mod slutningen af seneste sæson, kom til skade mod Vejle forleden og måtte udgå efter bare en halv time på banen. Ifølge AGF er backens prognosen endnu uvist.
Læs også:Optakt: NS Mura - AGF
Også Mustafa Amini og Alex Gersbach er blevet i Århus. Klubben oplyser ikke hvorfor, men Amini kom først sent i opstarten tilbage til AGF, efter et skifte til tyrkisk fodbold faldt igennem, så han er givetvis ikke i kampform.
I stedet for Diks er Jesper Juelsgård udtaget til truppen. Han var ikke med forleden mod VB. Dermed ser listen over de 20 mand, der er rejst til Slovenien, ud som følger. Kampen mod Mura i anden runde af Europa League-kvalifikationen sparkes i gang torsdag klokken 20.15.
Læs også:AGF skal møde slovenere i Europa League
William Eskelinen
Daniel Gadegaard
Kasper T. Kristensen
Frederik Tingager
Alexander Munksgaard
Jesper Juelsgaard
Niklas Backman
Sebastian Hausner
Casper Højer Nielsen
Albert Grønbæk
Nicolai Poulsen
Jon Thorsteinsson
Benjamin Hvidt
Patrick Olsen
Søren Tengstedt
Milan Jevtovic
Gift Links
Bror Blume
Patrick Mortensen
Niklas Helenius
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Trods fanprotester: AGF'ere vil ikke brokke sig over kampprogram
Læs også:AGF-profil efter premieresejr: Det holdt hårdt
-----
Se alt det bedste fodbold fra de største ligaer med YouTV - gratis prøvemåned
Seneste rygter
Forsvarsstjerne til United
Griezmann på vej til storklub
Juventus lokker PSG-profil
Storklubber jager teenager
Rygtetid: Disse klubber fører i kampen om Haaland
Fokus
Bedst og værst: Den blonde troldmand knækkede BIF
FC Midtjylland er nu på førstepladsen efter en 1-0-sejr over Brøndby i de to klubbers topduel. Tipsbladet.dk ser nærmere på opgøret her.
Blokering af vores annoncer.
Vi kan se din browser forhindre visning af vores annoncer. Det betyder med stor sandsynlighed at du har en adblocker installeret.
Vi er nød til at vise dig annoncer for at kunne levere gratis indhold til dig.
Derfor beder vi dig tillade/whiteliste vores domæne i adblockeren.
Får du denne besked selvom du ikke benytter en adblocker, så kontakt os her.
På forhånd tak Tipsbladet.dk