Optakt: NS Mura – AGF

AGF skal til Slovenien og forsøge at spille sig videre til tredje runde i Europa League-kvalifikationen. Modstanderen er de slovenske pokalvindere NS Mura.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 20.15
Spillested: Fazanerija Stadion, Murska Sobota
Dommer: Giorgi Kruashvili, Georgien
På TV: Canal 9
Hashtag: #eldk

Holdnyt:
NS Mura:
AGF’s modstander er naturligvis et helt ubeskrevet blad for den gennemsnitlige danske fodboldfan.

NS Mura blev kun nummer fire i den slovenske liga i sidste sæson, men holdet vandt pokalturneringen, og det er grunden til, at slovenerne er med i Europa League-kvalifikationen. Mura er tophold i ligaen efter tre kampe i indeværende sæson og har endnu ikke indkasseret et mål.

Slovenerne ekspederede Nomme Kalju fra Estland ud i første runde med en 4-0-sejr, men det skal man ikke lægge alverden i. Esterne var lammet af et coronaudbrud i truppen og stillede med et rent reservehold.

NS Mura har ret hurtigt fået etableret sig i toppen af slovensk fodbold. Klubben rykkede først op i den bedste række for to år siden, og begge sæsoner i den øverste liga er endt med fjerdepladser og altså en pokaltitel i fjor. Det er kun en håndfuld år siden, at NS Mura spillede i Sloveniens tredjebedste række.

Klubbens hjemmebane har plads til godt 3.500 tilskuere, men der bliver som bekendt ikke lukket et øje ind, når AGF kommer på besøg torsdag.

AGF:
Efter en forholdsvis sikker sejr over finske FC Honka i første runde er David Nielsens mandskab nu klar til at tage næste stik i Europa League-kvalifikationen.

Århusianerne varmede godt op til kampen med en 4-2-sejr over Vejle Boldklub mandag aften, og AGF så igen farlige ud på dødbolde, som også var et våben, der gjorde ondt på FC Honka.

Efter en aktiv start på transfervinduet har svingdøren stået stille på Fredensvang på det seneste, og sportschef Peter Christiansen fastslog mandag, at den nuværende trup også bliver den, der skal klare skæerne i Europa League.

Kevin Diks er eneste mand på skadeslisten i AGF.

Karantæner:
NS Mura: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
NS Mura (3-4-1-2): Obradovic – Marusko, Gorenc, Karnicnik – Kous, Kozar, Horvath, Sturm – Kouter – Filipovic, Zizek

AGF (4-3-3): Eskelinen – Munksgaard, Hausner, Tingager, Højer – Olsen, Poulsen, Blume – Thorsteinsson, Mortensen, Jevotic

Profilen:
Milan Jevotic har kun spillet 36 minutters fodbold for AGF, men alligevel har den nyerhvervede serber noteret sig for tre assists. Nu fortjener han snart at få chancen fra start, og det kan meget vel blive torsdag aften i Slovenien. Så handler det om at gribe den.

Vidste du, at..:
Spilleren med nummer 9 på ryggen er som regel en klubs frontangriber og bedste bud på en topscorer, men sådan forholder det sig ikke i NS Mura. Klubbens nummer 9, Matic Marusko, er midtstopper.

Dom:
I den perfekte verden havde AGF haft hjemmebanefordel, men selv om David Nielsens tropper nu skal til Slovenien, ændrer det ikke på, at NS Mura er et hold, århusianerne skal være i stand til at besejre. 

NS Mura har næppe en eneste spiller, der ville glide direkte ind i AGF’s startopstilling. Udeholdet bør være bedst på 11 pladser, men det faktum, at NS Mura ikke har indkasseret mål i denne sæson, vidner trods alt om en defensiv, der er solid.

Vi gætter på, at AGF lever op til favoritværdigheden og tager fra Slovenien med en 2-0-sejr.

—————————

Se FC København og AGF i Europa League-kvalifikationen den 17. september kl. 18.00 og 20.15 på Dplay med specialtilbud fra Tipsbladet.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Manchester United sætter Chelsea på plads

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Her spiller Lasse Schöne i dag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Det drømmer alle om’

‘Så brænder hele København ned’

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Nedtur for Højlund og Napoli



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Det er aldrig sket før

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Kan koste Brøndby flere millioner

OB siger farvel til seks spillere



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chelsea – Manchester United

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Fik blackout på Brøndby Stadion

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Ringet op af Brøndby-træner

Steve Cooper storroser stjerne

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Helt vild med Brøndby-profil

Fifa kritiserer transportpriser under

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske