Optakt: NS Mura – AGF

AGF skal til Slovenien og forsøge at spille sig videre til tredje runde i Europa League-kvalifikationen. Modstanderen er de slovenske pokalvindere NS Mura.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 20.15
Spillested: Fazanerija Stadion, Murska Sobota
Dommer: Giorgi Kruashvili, Georgien
På TV: Canal 9
Hashtag: #eldk

Holdnyt:
NS Mura:
AGF’s modstander er naturligvis et helt ubeskrevet blad for den gennemsnitlige danske fodboldfan.

NS Mura blev kun nummer fire i den slovenske liga i sidste sæson, men holdet vandt pokalturneringen, og det er grunden til, at slovenerne er med i Europa League-kvalifikationen. Mura er tophold i ligaen efter tre kampe i indeværende sæson og har endnu ikke indkasseret et mål.

Slovenerne ekspederede Nomme Kalju fra Estland ud i første runde med en 4-0-sejr, men det skal man ikke lægge alverden i. Esterne var lammet af et coronaudbrud i truppen og stillede med et rent reservehold.

NS Mura har ret hurtigt fået etableret sig i toppen af slovensk fodbold. Klubben rykkede først op i den bedste række for to år siden, og begge sæsoner i den øverste liga er endt med fjerdepladser og altså en pokaltitel i fjor. Det er kun en håndfuld år siden, at NS Mura spillede i Sloveniens tredjebedste række.

Klubbens hjemmebane har plads til godt 3.500 tilskuere, men der bliver som bekendt ikke lukket et øje ind, når AGF kommer på besøg torsdag.

AGF:
Efter en forholdsvis sikker sejr over finske FC Honka i første runde er David Nielsens mandskab nu klar til at tage næste stik i Europa League-kvalifikationen.

Århusianerne varmede godt op til kampen med en 4-2-sejr over Vejle Boldklub mandag aften, og AGF så igen farlige ud på dødbolde, som også var et våben, der gjorde ondt på FC Honka.

Efter en aktiv start på transfervinduet har svingdøren stået stille på Fredensvang på det seneste, og sportschef Peter Christiansen fastslog mandag, at den nuværende trup også bliver den, der skal klare skæerne i Europa League.

Kevin Diks er eneste mand på skadeslisten i AGF.

Karantæner:
NS Mura: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
NS Mura (3-4-1-2): Obradovic – Marusko, Gorenc, Karnicnik – Kous, Kozar, Horvath, Sturm – Kouter – Filipovic, Zizek

AGF (4-3-3): Eskelinen – Munksgaard, Hausner, Tingager, Højer – Olsen, Poulsen, Blume – Thorsteinsson, Mortensen, Jevotic

Profilen:
Milan Jevotic har kun spillet 36 minutters fodbold for AGF, men alligevel har den nyerhvervede serber noteret sig for tre assists. Nu fortjener han snart at få chancen fra start, og det kan meget vel blive torsdag aften i Slovenien. Så handler det om at gribe den.

Vidste du, at..:
Spilleren med nummer 9 på ryggen er som regel en klubs frontangriber og bedste bud på en topscorer, men sådan forholder det sig ikke i NS Mura. Klubbens nummer 9, Matic Marusko, er midtstopper.

Dom:
I den perfekte verden havde AGF haft hjemmebanefordel, men selv om David Nielsens tropper nu skal til Slovenien, ændrer det ikke på, at NS Mura er et hold, århusianerne skal være i stand til at besejre. 

NS Mura har næppe en eneste spiller, der ville glide direkte ind i AGF’s startopstilling. Udeholdet bør være bedst på 11 pladser, men det faktum, at NS Mura ikke har indkasseret mål i denne sæson, vidner trods alt om en defensiv, der er solid.

Vi gætter på, at AGF lever op til favoritværdigheden og tager fra Slovenien med en 2-0-sejr.

—————————

Se FC København og AGF i Europa League-kvalifikationen den 17. september kl. 18.00 og 20.15 på Dplay med specialtilbud fra Tipsbladet.



Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Superliga-ekspert i svime over FCK

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Kasper Dolberg i choktransfer?

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!



LIVE

LIVE: Nu kan stortalenter debutere for AGF

Verdensstjerne roser Højlund

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Færdig i Manchester City

Viborg FF – AGF

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

OB – FC Fredericia

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Blandt dette årtusindes bedste

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Langer ud efter Superliga-stjerne

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Simeone fatter det ikke

Vejle Boldklub – Randers FC



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Jakob Poulsen med dyster melding

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’