Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 20.15
Spillested: Fazanerija Stadion, Murska Sobota
Dommer: Giorgi Kruashvili, Georgien
På TV: Canal 9
Hashtag: #eldk
Holdnyt:
NS Mura:
AGF’s modstander er naturligvis et helt ubeskrevet blad for den gennemsnitlige danske fodboldfan.
NS Mura blev kun nummer fire i den slovenske liga i sidste sæson, men holdet vandt pokalturneringen, og det er grunden til, at slovenerne er med i Europa League-kvalifikationen. Mura er tophold i ligaen efter tre kampe i indeværende sæson og har endnu ikke indkasseret et mål.
Slovenerne ekspederede Nomme Kalju fra Estland ud i første runde med en 4-0-sejr, men det skal man ikke lægge alverden i. Esterne var lammet af et coronaudbrud i truppen og stillede med et rent reservehold.
NS Mura har ret hurtigt fået etableret sig i toppen af slovensk fodbold. Klubben rykkede først op i den bedste række for to år siden, og begge sæsoner i den øverste liga er endt med fjerdepladser og altså en pokaltitel i fjor. Det er kun en håndfuld år siden, at NS Mura spillede i Sloveniens tredjebedste række.
Klubbens hjemmebane har plads til godt 3.500 tilskuere, men der bliver som bekendt ikke lukket et øje ind, når AGF kommer på besøg torsdag.
AGF:
Efter en forholdsvis sikker sejr over finske FC Honka i første runde er David Nielsens mandskab nu klar til at tage næste stik i Europa League-kvalifikationen.
Århusianerne varmede godt op til kampen med en 4-2-sejr over Vejle Boldklub mandag aften, og AGF så igen farlige ud på dødbolde, som også var et våben, der gjorde ondt på FC Honka.
Efter en aktiv start på transfervinduet har svingdøren stået stille på Fredensvang på det seneste, og sportschef Peter Christiansen fastslog mandag, at den nuværende trup også bliver den, der skal klare skæerne i Europa League.
Kevin Diks er eneste mand på skadeslisten i AGF.
Karantæner:
NS Mura: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
NS Mura (3-4-1-2): Obradovic – Marusko, Gorenc, Karnicnik – Kous, Kozar, Horvath, Sturm – Kouter – Filipovic, Zizek
AGF (4-3-3): Eskelinen – Munksgaard, Hausner, Tingager, Højer – Olsen, Poulsen, Blume – Thorsteinsson, Mortensen, Jevotic
Profilen:
Milan Jevotic har kun spillet 36 minutters fodbold for AGF, men alligevel har den nyerhvervede serber noteret sig for tre assists. Nu fortjener han snart at få chancen fra start, og det kan meget vel blive torsdag aften i Slovenien. Så handler det om at gribe den.
Vidste du, at..:
Spilleren med nummer 9 på ryggen er som regel en klubs frontangriber og bedste bud på en topscorer, men sådan forholder det sig ikke i NS Mura. Klubbens nummer 9, Matic Marusko, er midtstopper.
Dom:
I den perfekte verden havde AGF haft hjemmebanefordel, men selv om David Nielsens tropper nu skal til Slovenien, ændrer det ikke på, at NS Mura er et hold, århusianerne skal være i stand til at besejre.
NS Mura har næppe en eneste spiller, der ville glide direkte ind i AGF’s startopstilling. Udeholdet bør være bedst på 11 pladser, men det faktum, at NS Mura ikke har indkasseret mål i denne sæson, vidner trods alt om en defensiv, der er solid.
Vi gætter på, at AGF lever op til favoritværdigheden og tager fra Slovenien med en 2-0-sejr.
—————————
Se FC København og AGF i Europa League-kvalifikationen den 17. september kl. 18.00 og 20.15 på Dplay med specialtilbud fra Tipsbladet.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
NYHEDER
I svime over Højlund
Vild udtalelse om Nathan Trott
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
Real Madrid raser efter anklager om racisme
MEDIE
Choktransfer?
UEFA med ny stor FC København-straf
Forlænger med stortalent
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
