AGF tror på Leopold Wahlstedt

Leopold Wahlstedt kommer til at få chancen i et AGF på et tidspunkt, slår cheftræner Uwe Rösler fast.



ÅRHUS (Tipsbladet): Mens Kristoffer Klaesson er skiftet til Viking efter få måneder i AGF og Jesper Hansen ligner det tydelige førstevalg til træningskampene og frem mod Superliga-forårspreremieren i februar, slider Leopold Wahlstedt for at blive klar.

Svenskeren har absolut ikke haft heldet med sig i sit halve år i AGF, hvor han kom til lige før sæsonstart og var så uheldig at brække en knogle i foden i debuten i pokalturneringen mod VSK Aarhus.

Samtidig er Jesper Hansen førende i Superligaen her halvvejs målt på clean sheets, så der ligger hverken en helt eller halvt tom E45-motorvej foran den svenske målmand, der var et ganske markant målmandskøb for AGF efter et 2023/24 tilbragt hos Blackburn Rovers, trænet af den nuværende svenske landstræner Jon Dahl Tomasson.

Og fysikken driller altså også den svenske målmand her i januar, og det kommer AGF til at forholde sig til i slutningen af måneden hen mod afslutningen på transfervinduet, fortæller Uwe Rösler i en rundbordssamtale efter onsdagens træning med Tipsbladet, Århus Stiftstidende og Campo.

– Vi har lavet en stor investering i Leopold, vi tror på Leopold, og han var meget uheldig. Først i træningskampen mod FC Midtjylland, så i sin første kompetitive kamp, hvor han blev skadet. Vi er nødt til at give ham chancen og kommer til at give ham chancen. Men han skal være klar.

– Indtil videre har han ikke trænet med resten af holdet. Vores medicinske team siger, han træner med i Marbella. Måske ikke i hvert pas, men han kommer til at deltage i nogle hele træningspas. Så ser vi, hvordan situationen er i slutningen af transfervinduet, siger Uwe Rösler, der tror på, Leopold Wahlstedt kan komme tilbage og gribe chancen, når han får den.

– Vi tror på Leopold. Han har nu muligheden for at bygge sig selv op. Jesper er stabil, robust og har præsteret. Planen er at give Leopold tid, og når timingen er rigtig, vil vi give ham chancen. For det er langsigtet investering, vi har foretaget i ham, siger AGF-træneren.

Et halvt år uden Superliga-debut var bestemt ikke forventningen, da Wahlstedt kom til Århus, men Uwe Rösler bebrejder på ingen måde målmanden, at gennembruddet endnu lader vente på sig.

– Det var ikke hans skyld [at han brækkede en knogle i foden], det frispark burde aldrig været begået. Men det skete, det er ikke Leopolds skyld, og vi giver ham chancen for at komme sig og genoptræningen og den medicinske behandling. Vores målmandstræner gør også et stort og godt stykke arbejde for at bygge ham op teknisk, fysisk og mentalt. Og på et tidspunkt får han chancen, for vi tror på ham, understreger Uwe Rösler.

Men her og nu skal Leopold Wahlstedt genoptræne og komme i en form, hvor han konkurrerer med Jesper Hansen om målmandsposten.

Og efter Kristoffer Klaessons afgang, som Uwe Rösler kalder planmæssig [kontraktfrie Klaesson kom til som gardering i slutningen af september efter Wahlstedts skade], vil man holde øje med situationen og tage bestik af den i forhold til en eventuel tilgang i slutningen af transfervinduet, der lukker i Superligaen 3. februar.

– Vi skal se, hvor han [Wahlstedt] er. Er han en uge væk eller to måneder? Der kan komme tilbagefald, hvilket vi ikke håber, han kan også accelerere hurtigt og føler sig godt tilpas mentalt, så han er klar. Men uanset hvad er Leopold vores Plan A. Og så ser vi, hvor vi er i vinduet, når vi nærmer os deadline, siger Uwe Rösler.

Wahlstedt var i 2023 tæt på at skifte til Brøndby, hvor den nye AGF-direktør Carsten V. Jensen dengang i stedet endte med at hente Patrick Pentz, da Wahlstedt valgte Blackburn. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Real Madrid-træner raser

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Harry Maguire ryger i skammekrogen

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Langer ud efter Peter Sørensen

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

‘Så er Clement Bischoff færdig’

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Nu reagerer Morten Krogh

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

22 millioner kroner!

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Blæst fuldstændig omkuld

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Brøndby er de dårligste i Europa

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Bayern München – Real Madrid

Arsenal – Sporting CP

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

Legende stopper som cheftræner for Messi