AGF tror på Leopold Wahlstedt

Leopold Wahlstedt kommer til at få chancen i et AGF på et tidspunkt, slår cheftræner Uwe Rösler fast.



ÅRHUS (Tipsbladet): Mens Kristoffer Klaesson er skiftet til Viking efter få måneder i AGF og Jesper Hansen ligner det tydelige førstevalg til træningskampene og frem mod Superliga-forårspreremieren i februar, slider Leopold Wahlstedt for at blive klar.

Svenskeren har absolut ikke haft heldet med sig i sit halve år i AGF, hvor han kom til lige før sæsonstart og var så uheldig at brække en knogle i foden i debuten i pokalturneringen mod VSK Aarhus.

Samtidig er Jesper Hansen førende i Superligaen her halvvejs målt på clean sheets, så der ligger hverken en helt eller halvt tom E45-motorvej foran den svenske målmand, der var et ganske markant målmandskøb for AGF efter et 2023/24 tilbragt hos Blackburn Rovers, trænet af den nuværende svenske landstræner Jon Dahl Tomasson.

Og fysikken driller altså også den svenske målmand her i januar, og det kommer AGF til at forholde sig til i slutningen af måneden hen mod afslutningen på transfervinduet, fortæller Uwe Rösler i en rundbordssamtale efter onsdagens træning med Tipsbladet, Århus Stiftstidende og Campo.

– Vi har lavet en stor investering i Leopold, vi tror på Leopold, og han var meget uheldig. Først i træningskampen mod FC Midtjylland, så i sin første kompetitive kamp, hvor han blev skadet. Vi er nødt til at give ham chancen og kommer til at give ham chancen. Men han skal være klar.

– Indtil videre har han ikke trænet med resten af holdet. Vores medicinske team siger, han træner med i Marbella. Måske ikke i hvert pas, men han kommer til at deltage i nogle hele træningspas. Så ser vi, hvordan situationen er i slutningen af transfervinduet, siger Uwe Rösler, der tror på, Leopold Wahlstedt kan komme tilbage og gribe chancen, når han får den.

– Vi tror på Leopold. Han har nu muligheden for at bygge sig selv op. Jesper er stabil, robust og har præsteret. Planen er at give Leopold tid, og når timingen er rigtig, vil vi give ham chancen. For det er langsigtet investering, vi har foretaget i ham, siger AGF-træneren.

Et halvt år uden Superliga-debut var bestemt ikke forventningen, da Wahlstedt kom til Århus, men Uwe Rösler bebrejder på ingen måde målmanden, at gennembruddet endnu lader vente på sig.

– Det var ikke hans skyld [at han brækkede en knogle i foden], det frispark burde aldrig været begået. Men det skete, det er ikke Leopolds skyld, og vi giver ham chancen for at komme sig og genoptræningen og den medicinske behandling. Vores målmandstræner gør også et stort og godt stykke arbejde for at bygge ham op teknisk, fysisk og mentalt. Og på et tidspunkt får han chancen, for vi tror på ham, understreger Uwe Rösler.

Men her og nu skal Leopold Wahlstedt genoptræne og komme i en form, hvor han konkurrerer med Jesper Hansen om målmandsposten.

Og efter Kristoffer Klaessons afgang, som Uwe Rösler kalder planmæssig [kontraktfrie Klaesson kom til som gardering i slutningen af september efter Wahlstedts skade], vil man holde øje med situationen og tage bestik af den i forhold til en eventuel tilgang i slutningen af transfervinduet, der lukker i Superligaen 3. februar.

– Vi skal se, hvor han [Wahlstedt] er. Er han en uge væk eller to måneder? Der kan komme tilbagefald, hvilket vi ikke håber, han kan også accelerere hurtigt og føler sig godt tilpas mentalt, så han er klar. Men uanset hvad er Leopold vores Plan A. Og så ser vi, hvor vi er i vinduet, når vi nærmer os deadline, siger Uwe Rösler.

Wahlstedt var i 2023 tæt på at skifte til Brøndby, hvor den nye AGF-direktør Carsten V. Jensen dengang i stedet endte med at hente Patrick Pentz, da Wahlstedt valgte Blackburn. Læs mere om det her.





Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet




LIVE

TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

AGF køber ham

Irak – Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Japan overrasker mod Holland

Roser Superliga-klub: Godt set! 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Jagter tidligere FCK-stjerne

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Spanien – Kap Verde

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Brøndby melder duo færdig og teaser

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Belgien – Egypten

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Blæst bagover af 18-årig

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?