AGF tror på Leopold Wahlstedt

Leopold Wahlstedt kommer til at få chancen i et AGF på et tidspunkt, slår cheftræner Uwe Rösler fast.



ÅRHUS (Tipsbladet): Mens Kristoffer Klaesson er skiftet til Viking efter få måneder i AGF og Jesper Hansen ligner det tydelige førstevalg til træningskampene og frem mod Superliga-forårspreremieren i februar, slider Leopold Wahlstedt for at blive klar.

Svenskeren har absolut ikke haft heldet med sig i sit halve år i AGF, hvor han kom til lige før sæsonstart og var så uheldig at brække en knogle i foden i debuten i pokalturneringen mod VSK Aarhus.

Samtidig er Jesper Hansen førende i Superligaen her halvvejs målt på clean sheets, så der ligger hverken en helt eller halvt tom E45-motorvej foran den svenske målmand, der var et ganske markant målmandskøb for AGF efter et 2023/24 tilbragt hos Blackburn Rovers, trænet af den nuværende svenske landstræner Jon Dahl Tomasson.

Og fysikken driller altså også den svenske målmand her i januar, og det kommer AGF til at forholde sig til i slutningen af måneden hen mod afslutningen på transfervinduet, fortæller Uwe Rösler i en rundbordssamtale efter onsdagens træning med Tipsbladet, Århus Stiftstidende og Campo.

– Vi har lavet en stor investering i Leopold, vi tror på Leopold, og han var meget uheldig. Først i træningskampen mod FC Midtjylland, så i sin første kompetitive kamp, hvor han blev skadet. Vi er nødt til at give ham chancen og kommer til at give ham chancen. Men han skal være klar.

– Indtil videre har han ikke trænet med resten af holdet. Vores medicinske team siger, han træner med i Marbella. Måske ikke i hvert pas, men han kommer til at deltage i nogle hele træningspas. Så ser vi, hvordan situationen er i slutningen af transfervinduet, siger Uwe Rösler, der tror på, Leopold Wahlstedt kan komme tilbage og gribe chancen, når han får den.

– Vi tror på Leopold. Han har nu muligheden for at bygge sig selv op. Jesper er stabil, robust og har præsteret. Planen er at give Leopold tid, og når timingen er rigtig, vil vi give ham chancen. For det er langsigtet investering, vi har foretaget i ham, siger AGF-træneren.

Et halvt år uden Superliga-debut var bestemt ikke forventningen, da Wahlstedt kom til Århus, men Uwe Rösler bebrejder på ingen måde målmanden, at gennembruddet endnu lader vente på sig.

– Det var ikke hans skyld [at han brækkede en knogle i foden], det frispark burde aldrig været begået. Men det skete, det er ikke Leopolds skyld, og vi giver ham chancen for at komme sig og genoptræningen og den medicinske behandling. Vores målmandstræner gør også et stort og godt stykke arbejde for at bygge ham op teknisk, fysisk og mentalt. Og på et tidspunkt får han chancen, for vi tror på ham, understreger Uwe Rösler.

Men her og nu skal Leopold Wahlstedt genoptræne og komme i en form, hvor han konkurrerer med Jesper Hansen om målmandsposten.

Og efter Kristoffer Klaessons afgang, som Uwe Rösler kalder planmæssig [kontraktfrie Klaesson kom til som gardering i slutningen af september efter Wahlstedts skade], vil man holde øje med situationen og tage bestik af den i forhold til en eventuel tilgang i slutningen af transfervinduet, der lukker i Superligaen 3. februar.

– Vi skal se, hvor han [Wahlstedt] er. Er han en uge væk eller to måneder? Der kan komme tilbagefald, hvilket vi ikke håber, han kan også accelerere hurtigt og føler sig godt tilpas mentalt, så han er klar. Men uanset hvad er Leopold vores Plan A. Og så ser vi, hvor vi er i vinduet, når vi nærmer os deadline, siger Uwe Rösler.

Wahlstedt var i 2023 tæt på at skifte til Brøndby, hvor den nye AGF-direktør Carsten V. Jensen dengang i stedet endte med at hente Patrick Pentz, da Wahlstedt valgte Blackburn. Læs mere om det her.





Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

– En stor beslutning

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Hylder dansk debutant

Mourinho meldes tæt på storklub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Holdt på stor hemmelighed

Elkjær jubler over Frank

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Ikke sket i 8 år

Teemu Pukki dominerer

Prøvede at lokke Eriksen

– Dumdristigt og naivt

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Kalder Roony Bardghji-gestus for ‘usædvanlig’

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Tror på ny Champions League-triumf

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’