ÅRHUS (Tipsbladet): Mens Kristoffer Klaesson er skiftet til Viking efter få måneder i AGF og Jesper Hansen ligner det tydelige førstevalg til træningskampene og frem mod Superliga-forårspreremieren i februar, slider Leopold Wahlstedt for at blive klar.
Svenskeren har absolut ikke haft heldet med sig i sit halve år i AGF, hvor han kom til lige før sæsonstart og var så uheldig at brække en knogle i foden i debuten i pokalturneringen mod VSK Aarhus.
Samtidig er Jesper Hansen førende i Superligaen her halvvejs målt på clean sheets, så der ligger hverken en helt eller halvt tom E45-motorvej foran den svenske målmand, der var et ganske markant målmandskøb for AGF efter et 2023/24 tilbragt hos Blackburn Rovers, trænet af den nuværende svenske landstræner Jon Dahl Tomasson.
Og fysikken driller altså også den svenske målmand her i januar, og det kommer AGF til at forholde sig til i slutningen af måneden hen mod afslutningen på transfervinduet, fortæller Uwe Rösler i en rundbordssamtale efter onsdagens træning med Tipsbladet, Århus Stiftstidende og Campo.
– Vi har lavet en stor investering i Leopold, vi tror på Leopold, og han var meget uheldig. Først i træningskampen mod FC Midtjylland, så i sin første kompetitive kamp, hvor han blev skadet. Vi er nødt til at give ham chancen og kommer til at give ham chancen. Men han skal være klar.
– Indtil videre har han ikke trænet med resten af holdet. Vores medicinske team siger, han træner med i Marbella. Måske ikke i hvert pas, men han kommer til at deltage i nogle hele træningspas. Så ser vi, hvordan situationen er i slutningen af transfervinduet, siger Uwe Rösler, der tror på, Leopold Wahlstedt kan komme tilbage og gribe chancen, når han får den.
– Vi tror på Leopold. Han har nu muligheden for at bygge sig selv op. Jesper er stabil, robust og har præsteret. Planen er at give Leopold tid, og når timingen er rigtig, vil vi give ham chancen. For det er langsigtet investering, vi har foretaget i ham, siger AGF-træneren.

Et halvt år uden Superliga-debut var bestemt ikke forventningen, da Wahlstedt kom til Århus, men Uwe Rösler bebrejder på ingen måde målmanden, at gennembruddet endnu lader vente på sig.
– Det var ikke hans skyld [at han brækkede en knogle i foden], det frispark burde aldrig været begået. Men det skete, det er ikke Leopolds skyld, og vi giver ham chancen for at komme sig og genoptræningen og den medicinske behandling. Vores målmandstræner gør også et stort og godt stykke arbejde for at bygge ham op teknisk, fysisk og mentalt. Og på et tidspunkt får han chancen, for vi tror på ham, understreger Uwe Rösler.
Men her og nu skal Leopold Wahlstedt genoptræne og komme i en form, hvor han konkurrerer med Jesper Hansen om målmandsposten.
Og efter Kristoffer Klaessons afgang, som Uwe Rösler kalder planmæssig [kontraktfrie Klaesson kom til som gardering i slutningen af september efter Wahlstedts skade], vil man holde øje med situationen og tage bestik af den i forhold til en eventuel tilgang i slutningen af transfervinduet, der lukker i Superligaen 3. februar.
– Vi skal se, hvor han [Wahlstedt] er. Er han en uge væk eller to måneder? Der kan komme tilbagefald, hvilket vi ikke håber, han kan også accelerere hurtigt og føler sig godt tilpas mentalt, så han er klar. Men uanset hvad er Leopold vores Plan A. Og så ser vi, hvor vi er i vinduet, når vi nærmer os deadline, siger Uwe Rösler.
Wahlstedt var i 2023 tæt på at skifte til Brøndby, hvor den nye AGF-direktør Carsten V. Jensen dengang i stedet endte med at hente Patrick Pentz, da Wahlstedt valgte Blackburn. Læs mere om det her.
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
TIPSBLADET SPECIAL
Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
TOPNYHED