AGF tror på Leopold Wahlstedt

Leopold Wahlstedt kommer til at få chancen i et AGF på et tidspunkt, slår cheftræner Uwe Rösler fast.



ÅRHUS (Tipsbladet): Mens Kristoffer Klaesson er skiftet til Viking efter få måneder i AGF og Jesper Hansen ligner det tydelige førstevalg til træningskampene og frem mod Superliga-forårspreremieren i februar, slider Leopold Wahlstedt for at blive klar.

Svenskeren har absolut ikke haft heldet med sig i sit halve år i AGF, hvor han kom til lige før sæsonstart og var så uheldig at brække en knogle i foden i debuten i pokalturneringen mod VSK Aarhus.

Samtidig er Jesper Hansen førende i Superligaen her halvvejs målt på clean sheets, så der ligger hverken en helt eller halvt tom E45-motorvej foran den svenske målmand, der var et ganske markant målmandskøb for AGF efter et 2023/24 tilbragt hos Blackburn Rovers, trænet af den nuværende svenske landstræner Jon Dahl Tomasson.

Og fysikken driller altså også den svenske målmand her i januar, og det kommer AGF til at forholde sig til i slutningen af måneden hen mod afslutningen på transfervinduet, fortæller Uwe Rösler i en rundbordssamtale efter onsdagens træning med Tipsbladet, Århus Stiftstidende og Campo.

– Vi har lavet en stor investering i Leopold, vi tror på Leopold, og han var meget uheldig. Først i træningskampen mod FC Midtjylland, så i sin første kompetitive kamp, hvor han blev skadet. Vi er nødt til at give ham chancen og kommer til at give ham chancen. Men han skal være klar.

– Indtil videre har han ikke trænet med resten af holdet. Vores medicinske team siger, han træner med i Marbella. Måske ikke i hvert pas, men han kommer til at deltage i nogle hele træningspas. Så ser vi, hvordan situationen er i slutningen af transfervinduet, siger Uwe Rösler, der tror på, Leopold Wahlstedt kan komme tilbage og gribe chancen, når han får den.

– Vi tror på Leopold. Han har nu muligheden for at bygge sig selv op. Jesper er stabil, robust og har præsteret. Planen er at give Leopold tid, og når timingen er rigtig, vil vi give ham chancen. For det er langsigtet investering, vi har foretaget i ham, siger AGF-træneren.

Et halvt år uden Superliga-debut var bestemt ikke forventningen, da Wahlstedt kom til Århus, men Uwe Rösler bebrejder på ingen måde målmanden, at gennembruddet endnu lader vente på sig.

– Det var ikke hans skyld [at han brækkede en knogle i foden], det frispark burde aldrig været begået. Men det skete, det er ikke Leopolds skyld, og vi giver ham chancen for at komme sig og genoptræningen og den medicinske behandling. Vores målmandstræner gør også et stort og godt stykke arbejde for at bygge ham op teknisk, fysisk og mentalt. Og på et tidspunkt får han chancen, for vi tror på ham, understreger Uwe Rösler.

Men her og nu skal Leopold Wahlstedt genoptræne og komme i en form, hvor han konkurrerer med Jesper Hansen om målmandsposten.

Og efter Kristoffer Klaessons afgang, som Uwe Rösler kalder planmæssig [kontraktfrie Klaesson kom til som gardering i slutningen af september efter Wahlstedts skade], vil man holde øje med situationen og tage bestik af den i forhold til en eventuel tilgang i slutningen af transfervinduet, der lukker i Superligaen 3. februar.

– Vi skal se, hvor han [Wahlstedt] er. Er han en uge væk eller to måneder? Der kan komme tilbagefald, hvilket vi ikke håber, han kan også accelerere hurtigt og føler sig godt tilpas mentalt, så han er klar. Men uanset hvad er Leopold vores Plan A. Og så ser vi, hvor vi er i vinduet, når vi nærmer os deadline, siger Uwe Rösler.

Wahlstedt var i 2023 tæt på at skifte til Brøndby, hvor den nye AGF-direktør Carsten V. Jensen dengang i stedet endte med at hente Patrick Pentz, da Wahlstedt valgte Blackburn. Læs mere om det her.






FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Josip Radošević på samtlige forsider

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Krisen er blevet til en katastrofe?

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Rasmus Højlund revser konkurrent

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

FC København-krisen fortsætter



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Viborg FF – FC Midtjylland

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Benhård Brian Riemer-melding

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Topchef får nyt job i FCK

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Silkeborg klasker Randers

I svime over Pelle Mattsson

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

AGF – Brøndby IF

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

FC København – FC Fredericia

Dårlig optakt for Frederik Rønnow