Superliga
Dommer: Jørgen Daugbjerg
Søn 9. mar kl. 16.00
Stream: TV2 Sport X
Spilforslag
Over 2.5 mål
Odds 1.85
Odds fra april 8, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
AGF:
4-1 over Sønderjyske, 4-0 over AaB og hele fem scoringer fra den evigt ungdommelige Patrick Mortensen. AGF kunne ikke have ønsket sig en bedre start på 2025.
Jovel, modstanden i begge kampe var af ganske overkommelige karakter, men det skal ikke tage noget fra de to fremragende præstationer.
Sidste fredag gjaldt det årets første rigtig hårde test med en udekamp mod Randers, og her fik den begyndende stime sin ende for De Hvii’e, som på trods af nok en scoring fra topscorer Mortensen måtte tage til takke med 1-1 i en tåget og uskøn affære på Cepheus Park.
AGF viste sig endnu engang som et uhyre svært mandskab at besejre, og det siger lidt om bundniveauet, at de igen fik point ud af anstrengelserne, selvom de aldrig rigtig fandt niveauet i Randers.
Værterne har blot tabt to af de seneste 18 kampe i Superligaen, og holder sig dermed fint inde i medaljekampen med henholdsvis fem og fire point op til FCK og FC Midtjylland på første- og andenpladsen.
Jacob Andersen og Kevin Yakob er ude med skader. Mikkel Duelund er igen uden for AGF’s kamptrup.
Viborg FF:
Lige så godt som 2025 startede for AGF, lige så skidt startede det for Viborg.
Jacob Poulsens tropper lagde året fra land med to store nederlag på 4-1 til Brøndby og Silkeborg i de to første kampe, og drømmen om top-seks blev dermed slukket inden den for alvor nåede at blive tændt.
Gæsterne gik derfor ind til seneste spillerunde med vished om, at den resterende del af foråret kommer til at foregå i nedrykningsspillet, og det kastede en opløftende indsats af sig mod Vejle.
Måske det hjalp Viborg, at der ikke længere var pres på for at nå top-seks, eller måske Vejle bare ikke var bedre. I hvert fald leverede midtjyderne årets bedste præstation hjemme på Energi Viborg Arena.
Den offensive trio med Serginho, Renato Junior og den nye franskmand, Njoh, var i hopla. I særdeleshed i første halvleg, hvor de gang på gang spillede sig igennem modstanderens defensiv, og fortjent sørgede for en pauseføring på 3-0.
Anden halvleg stod på cruise control og sejren på 3-1 var der ingen fingre at sætte på. Endelig fik Jacob Poulsens mandskab vist lidt livstegn.
Jeppe Grønning er i karantæne søndag, mens Mads Søndergaard, Oliver Bundgaard, Zan Zaletel og Isak Jensen er ude med skader..
Karantæner:
AGF: Ingen
Viborg FF: Jeppe Grønning
Bud på startopstillinger:
AGF: (3-5-2): Hansen – Mølgaard, Tingager, Dalsgaard – Anderson, Arnstad, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen
Viborg FF: (4-3-3): Lund – Radic, Näsberg, Anyembe, Andersson – Jørgensen, Mbom, Lonwijk – Serginho, Junior, Njoh
Dom:
AGF har vundet de tre seneste hjemmekampe mod Viborg, og kan søndag køre fire på stribe mod midtjyderne for første gang nogensinde.
Inden seneste runde duftede dette opgør af en komfortabel sejr til AGF, men efter den undervældende præstation i Randers og Viborgs opløftende præstation mod Vejle, har procenterne rykket sig en smule.
Med den hårde kamp om topplaceringer i Superligaen har AGF mest at spille for søndag, og på det nye, midlertidige og intime stadion i Vejlby bør de vise klassen mod de langt mere svingende midtjyder.
3-1 til AGF.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated april 8, 2026 16:07 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
OPTAKT
PSG – Liverpool
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER