AGF – Viborg FF

Efter to flotte storsejre i årets første to kampe fik stimen sin ende for AGF senest med 1-1 mod Randers. Stempler Patrick Mortensen og co. tilbage mod Viborg?



Superliga

Dommer: Jørgen Daugbjerg

Søn 9. mar kl. 16.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

Over 2.5 mål

Odds 1.85

Spil hos Expekt

Odds fra november 20, 2025. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
AGF:

4-1 over Sønderjyske, 4-0 over AaB og hele fem scoringer fra den evigt ungdommelige Patrick Mortensen. AGF kunne ikke have ønsket sig en bedre start på 2025.

Jovel, modstanden i begge kampe var af ganske overkommelige karakter, men det skal ikke tage noget fra de to fremragende præstationer.

Sidste fredag gjaldt det årets første rigtig hårde test med en udekamp mod Randers, og her fik den begyndende stime sin ende for De Hvii’e, som på trods af nok en scoring fra topscorer Mortensen måtte tage til takke med 1-1 i en tåget og uskøn affære på Cepheus Park.

AGF viste sig endnu engang som et uhyre svært mandskab at besejre, og det siger lidt om bundniveauet, at de igen fik point ud af anstrengelserne, selvom de aldrig rigtig fandt niveauet i Randers.

Værterne har blot tabt to af de seneste 18 kampe i Superligaen, og holder sig dermed fint inde i medaljekampen med henholdsvis fem og fire point op til FCK og FC Midtjylland på første- og andenpladsen.

Jacob Andersen og Kevin Yakob er ude med skader. Mikkel Duelund er igen uden for AGF’s kamptrup.

Viborg FF:

Lige så godt som 2025 startede for AGF, lige så skidt startede det for Viborg.

Jacob Poulsens tropper lagde året fra land med to store nederlag på 4-1 til Brøndby og Silkeborg i de to første kampe, og drømmen om top-seks blev dermed slukket inden den for alvor nåede at blive tændt.

Gæsterne gik derfor ind til seneste spillerunde med vished om, at den resterende del af foråret kommer til at foregå i nedrykningsspillet, og det kastede en opløftende indsats af sig mod Vejle.

Måske det hjalp Viborg, at der ikke længere var pres på for at nå top-seks, eller måske Vejle bare ikke var bedre. I hvert fald leverede midtjyderne årets bedste præstation hjemme på Energi Viborg Arena.

Den offensive trio med Serginho, Renato Junior og den nye franskmand, Njoh, var i hopla. I særdeleshed i første halvleg, hvor de gang på gang spillede sig igennem modstanderens defensiv, og fortjent sørgede for en pauseføring på 3-0.

Anden halvleg stod på cruise control og sejren på 3-1 var der ingen fingre at sætte på. Endelig fik Jacob Poulsens mandskab vist lidt livstegn.

Jeppe Grønning er i karantæne søndag, mens Mads Søndergaard, Oliver Bundgaard, Zan Zaletel og Isak Jensen er ude med skader..

Karantæner:

AGF: Ingen
Viborg FF: Jeppe Grønning

Bud på startopstillinger:

AGF: (3-5-2): Hansen – Mølgaard, Tingager, Dalsgaard – Anderson, Arnstad, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen

Viborg FF: (4-3-3): Lund – Radic, Näsberg, Anyembe, Andersson – Jørgensen, Mbom, Lonwijk – Serginho, Junior, Njoh 

Dom:

AGF har vundet de tre seneste hjemmekampe mod Viborg, og kan søndag køre fire på stribe mod midtjyderne for første gang nogensinde.

Inden seneste runde duftede dette opgør af en komfortabel sejr til AGF, men efter den undervældende præstation i Randers og Viborgs opløftende præstation mod Vejle, har procenterne rykket sig en smule.

Med den hårde kamp om topplaceringer i Superligaen har AGF mest at spille for søndag, og på det nye, midlertidige og intime stadion i Vejlby bør de vise klassen mod de langt mere svingende midtjyder.

3-1 til AGF.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated november 20, 2025 13:27 pm

Ligatabel:

Seneste resultater



Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Her er fem bud på Lukas Leragers afløser i FCK

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

– En humørdræber

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Her trækkes der lod til VM

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Millionregn over Ståle Solbakken

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Riemer svarer på Tøftings kritik

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Lukas Lerager er færdig i FC København

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Alle storroser Dario Osorio

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…