‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Tobias Sana husker i et interview med Tipsbladet tilbage på tiden i AGF som en af karrierens bedste.



Der var store forventninger til Tobias Sana, da AGF hentede den svenske offensivspiller i sommeren 2018. 

Sådan noget følger med, når man kommer til Superligaen med ophold i AFC Ajax og Malmö FF på cv’et. 

Svenskeren selv imponerede da også med 17 mål i 71 kampe og viste til tider tårnhøjt niveau, men det var aldrig nok til at få AGF i top seks. I stedet var århusianerne en del af Superligaens nedrykningsspil i begge Tobias Sanas sæsoner i Aarhus.

Det til trods har den i dag 35-årige offensivspiller kun gode minder fra tiden i det danske. 

– Jeg var virkelig glad i Danmark. Det var nok en af de bedste tider i min karriere – både på og uden for banen. Jeg følte, at på det tidspunkt skulle jeg spille, og det skete. Så det var en fantastisk tid, siger Tobias Sana i et stort interview med Tipsbladet og slår fast: 

– AGF vil altid være min klub i Danmark.

Når han skal pege på de bedste minder fra tiden i Aarhus, fremhæver han først og fremmest menneskene, han spillede med.  

– Selvfølgelig er det alle mine holdkammerater og nogle andre mennesker, jeg mødte i Aarhus, men der er også et par kampe. Jeg husker en udekamp mod Hobro, hvor jeg scorede hattrick (1. april 2018, red.) – jeg har stadig bolden derfra. Jeg husker en hjemmesejr mod Brøndby

– Jeg kan også huske en Europa playoff-kamp mod FC København, hvor vi tabte, men i forhold til hvor vi kom fra var det en stor bedrift. Der er mange gode minder, og allerede dengang kunne man mærke, at AGF var i gang med at bygge noget godt

– Når jeg ser dem nu, kan jeg se, at alt er blevet større med klubben. De er også ved at få et nyt stadion. Det er fantastisk, fortæller Tobias Sana og tilføjer: 

For mit vedkommende har AGF også de bedste fans i Danmark. De sang ofte mit navn, og når jeg kommer tilbage engang imellem, får jeg altid kærlighed fra fansene. Og de er fantastiske, når jeg ser AGF på tv. 

Tobias Sana forlod AGF til fordel for barndomsklubben IFK Göteborg i efteråret 2019, dels grundet sin familiesituation. I dag spiller han for Örgryte i Sveriges næstbedste række, men han følger som nævnt stadig AGF. 

Han er også stadig i jævnlig kontakt med flere holdkammerater fra tiden i Aarhus og nævner blandt andre Adama Guira, Mustapha Bundu og Mustafa Amini, der alle selv har forladt AGF. 





LIVE

TransferLIVE: Aldrende spansk profil vender hjem

England – Argentina

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Transferbombe i Manchester United

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er jeg træt af’

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Frankrig – Spanien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

17-årig som starter? ‘Super spændende’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Melder ud om Mbappé

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Maxsø træner med i Brøndby

Amir Richardson meldes tæt på skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

‘Kæmpe cadeau til AGF’