‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Tobias Sana husker i et interview med Tipsbladet tilbage på tiden i AGF som en af karrierens bedste.



Der var store forventninger til Tobias Sana, da AGF hentede den svenske offensivspiller i sommeren 2018. 

Sådan noget følger med, når man kommer til Superligaen med ophold i AFC Ajax og Malmö FF på cv’et. 

Svenskeren selv imponerede da også med 17 mål i 71 kampe og viste til tider tårnhøjt niveau, men det var aldrig nok til at få AGF i top seks. I stedet var århusianerne en del af Superligaens nedrykningsspil i begge Tobias Sanas sæsoner i Aarhus.

Det til trods har den i dag 35-årige offensivspiller kun gode minder fra tiden i det danske. 

– Jeg var virkelig glad i Danmark. Det var nok en af de bedste tider i min karriere – både på og uden for banen. Jeg følte, at på det tidspunkt skulle jeg spille, og det skete. Så det var en fantastisk tid, siger Tobias Sana i et stort interview med Tipsbladet og slår fast: 

– AGF vil altid være min klub i Danmark.

Når han skal pege på de bedste minder fra tiden i Aarhus, fremhæver han først og fremmest menneskene, han spillede med.  

– Selvfølgelig er det alle mine holdkammerater og nogle andre mennesker, jeg mødte i Aarhus, men der er også et par kampe. Jeg husker en udekamp mod Hobro, hvor jeg scorede hattrick (1. april 2018, red.) – jeg har stadig bolden derfra. Jeg husker en hjemmesejr mod Brøndby

– Jeg kan også huske en Europa playoff-kamp mod FC København, hvor vi tabte, men i forhold til hvor vi kom fra var det en stor bedrift. Der er mange gode minder, og allerede dengang kunne man mærke, at AGF var i gang med at bygge noget godt

– Når jeg ser dem nu, kan jeg se, at alt er blevet større med klubben. De er også ved at få et nyt stadion. Det er fantastisk, fortæller Tobias Sana og tilføjer: 

For mit vedkommende har AGF også de bedste fans i Danmark. De sang ofte mit navn, og når jeg kommer tilbage engang imellem, får jeg altid kærlighed fra fansene. Og de er fantastiske, når jeg ser AGF på tv. 

Tobias Sana forlod AGF til fordel for barndomsklubben IFK Göteborg i efteråret 2019, dels grundet sin familiesituation. I dag spiller han for Örgryte i Sveriges næstbedste række, men han følger som nævnt stadig AGF. 

Han er også stadig i jævnlig kontakt med flere holdkammerater fra tiden i Aarhus og nævner blandt andre Adama Guira, Mustapha Bundu og Mustafa Amini, der alle selv har forladt AGF. 





Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Uventet transferdrejning

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

– Det vil være VM’s største overraskelse!

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Vilde scener – 135 var mødt op

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Scorer heftig lønstigning

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Har droppet stor dansk transfer

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Superligaen er knækket

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Spanien – Belgien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Knuser transferrekord

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’