‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Tobias Sana husker i et interview med Tipsbladet tilbage på tiden i AGF som en af karrierens bedste.



Der var store forventninger til Tobias Sana, da AGF hentede den svenske offensivspiller i sommeren 2018. 

Sådan noget følger med, når man kommer til Superligaen med ophold i AFC Ajax og Malmö FF på cv’et. 

Svenskeren selv imponerede da også med 17 mål i 71 kampe og viste til tider tårnhøjt niveau, men det var aldrig nok til at få AGF i top seks. I stedet var århusianerne en del af Superligaens nedrykningsspil i begge Tobias Sanas sæsoner i Aarhus.

Det til trods har den i dag 35-årige offensivspiller kun gode minder fra tiden i det danske. 

– Jeg var virkelig glad i Danmark. Det var nok en af de bedste tider i min karriere – både på og uden for banen. Jeg følte, at på det tidspunkt skulle jeg spille, og det skete. Så det var en fantastisk tid, siger Tobias Sana i et stort interview med Tipsbladet og slår fast: 

– AGF vil altid være min klub i Danmark.

Når han skal pege på de bedste minder fra tiden i Aarhus, fremhæver han først og fremmest menneskene, han spillede med.  

– Selvfølgelig er det alle mine holdkammerater og nogle andre mennesker, jeg mødte i Aarhus, men der er også et par kampe. Jeg husker en udekamp mod Hobro, hvor jeg scorede hattrick (1. april 2018, red.) – jeg har stadig bolden derfra. Jeg husker en hjemmesejr mod Brøndby

– Jeg kan også huske en Europa playoff-kamp mod FC København, hvor vi tabte, men i forhold til hvor vi kom fra var det en stor bedrift. Der er mange gode minder, og allerede dengang kunne man mærke, at AGF var i gang med at bygge noget godt

– Når jeg ser dem nu, kan jeg se, at alt er blevet større med klubben. De er også ved at få et nyt stadion. Det er fantastisk, fortæller Tobias Sana og tilføjer: 

For mit vedkommende har AGF også de bedste fans i Danmark. De sang ofte mit navn, og når jeg kommer tilbage engang imellem, får jeg altid kærlighed fra fansene. Og de er fantastiske, når jeg ser AGF på tv. 

Tobias Sana forlod AGF til fordel for barndomsklubben IFK Göteborg i efteråret 2019, dels grundet sin familiesituation. I dag spiller han for Örgryte i Sveriges næstbedste række, men han følger som nævnt stadig AGF. 

Han er også stadig i jævnlig kontakt med flere holdkammerater fra tiden i Aarhus og nævner blandt andre Adama Guira, Mustapha Bundu og Mustafa Amini, der alle selv har forladt AGF. 



Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Aldrig nogensinde FCK

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Han er IKKE i spil

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Åge Hareide er død

– Han er fuldstændig vanvittig

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Stort Yussuf Poulsen-chok

Brøndby takker nej til to spillere

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

– Lidt af en bombe

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

‘En af sæsonens bedste transfers’

Her er AGF’s transferplaner

Medier i svime: Den bedste!

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Kæmpe brag venter fredag

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Dansker færdig i Ajax?

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz