David Nielsens nuværende AGF-mandskab er i gang med at skabe klubbens bedste resultat i Superligaen i mere end to årtier.
Søndag blev det afgjort, at Aarhus-holdet for første gang siden 1997 slutter i top-tre.
Og det kan meget vel ende med en andenplads, efter at FC København blev nedlagt med 4-2 på udebane i et aarhusiansk målshow søndag aften i Parken.
Det er sportschef Peter Christiansen, der har sammensat truppen, og han vil forsøge at holde sammen på det nuværende Aarhus-kuld hen over sommerens transfervindue.
– Vi har mange spændende spillere, og vi skal bygge ovenpå med de her gutter.
– Så der skal store penge til, hvis folk skal væk herfra, siger Peter Christiansen.
Han risikerer, at der bliver flået i flere af de profiler, der lige nu fører sig fornemt frem i Superligaen.
Læs også:Slagen Jonas Wind: Vi vidste godt hvad AGF kom med
Det kunne være en spiller som venstrebacken Casper Højer, der scorede fra 25 meters afstand mod FCK.
– Det er rigtigt, men så må vi sige nej, hvis vi ikke føler, at det er godt nok, og at der ikke er gode nok reserver i truppen.
– Så jeg vil passe på den gruppe, vi har nu, men det er klart, at det er sjældent, at der ikke kommer nogle udskiftninger hen over en sommer, siger sportschefen.
AGF-direktør Jacob Nielsen fortæller, at det er Peter Christiansens bord, hvad der skal ske med truppen. Direktøren ønsker dog ikke at sælge ud af den sportslige succes.
– Vi kan bare vælge at sige nej, hvis der er bud på de spillere, der har kontrakt med os. Så det er meget simpelt.
– Uanset om det ender med sølv eller bronze for os, så skal vi også afkode spillerne for, om de har en sult for det, vi har gang i, siger Jacob Nielsen.
AGF-direktøren henviser til, at flere konkurrenter i Superligaen har haft problemer ved at holde sig på toppen, efter at de har leveret et godt resultat i en enkelt sæson. Han nævner Sønderjyske, Esbjerg og Lyngby.
Læs også:Ståle slår fast: Har sagt nej til flere job-tilbud
– De har efterfølgende haft en lille deroute. Det er vi opmærksomme på. Vi har ikke armene over hovedet, siger Jacob Nielsen.
Hvor langt tid AGF-succesen vil vare ved, kan direktøren ikke svare på.
– Det vil vise sig. Det kan ingen svare på. Når man er i vores situation, hvor vi ikke har prøvet at være så højt oppe i tabellen i 23 år, så er der ikke noget svar på det.
– Vi arbejder alt på, at vi skal blive i toppen, siger han.
AGF møder på onsdag FC Nordsjælland på udebane, inden Brøndby venter i Aarhus på søndag i mesterskabsspillets sidste spillerunde.
AGF indtager andenpladsen med 63 point, mens FC København har 62 point på tredjepladsen. FC Midtjylland har sikret sig mesterskabet.
/ritzau/
Læs også:Solbakken: Vi har sat os i en meget hård situation
Læs også:Stage efter nederlag: Det var noget l…
Læs også:Bjelland om FCK-deroute: Tabellen lyver ikke
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
EKSKLUSIVT
