ÅRHUS (Tipsbladet): Han scorede et hav af mål i ungdomsårene, og nu er Mathias Sauer så tilbage i AGF efter et år i Haugesund.
Her var han lejet til siden begyndelsen af 2024, men det er et hurtigt exit, der nu står først for fra AGF.
– Jeg så ham live to gange, jeg talte med ham, og vi havde en god dialog med ham gennem vores tidligere transitionstræner. Vi ved præcist, hvad han har udrettet. Vi har haft god kommunikation med deres træner, der har været her, siger Uwe Rösler til Tipsbladet og den fremmødte presse.
– I forhold til at blive voksen som menneske, har det været rigtig godt og vigtigt, at han kom afsted. Han har åbnet sin egen bankkonto, fået personnummer, betalt sine regninger, købt ind i supermarkedet. At blive voksen i et andet land med en anden mentalitet og spillestil, det var rigtig godt for ham,
Den norske klub, hvor Patrick Mortensen spillede før AGF-skiftet, ville forlænge, men den var Uwe Rösler ikke med på.
– Jeg ville have ham tilbage. Haugesund ville beholde ham, hvilket altid er et godt tegn. Når en klub har en spiller i et år og vil beholde. Men jeg sagde, at jeg vil se ham. Og det viser jer også noget om, at jeg synes rigtig godt om ham. Han får han sin tid, han skal med på træningslejr. Vi ser. Han får sine muligheder nu,
AGF har træningskampe mod OB og Pardubice fra Tjekkiet, mens der muligvis er endnu en kamp på lejren i Spanien i de sidste dage i januar.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
Japan sender Tunesien ud i VM-mørket
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
NYHEDER
Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
Heroisk målmand sikrer point til Curacao
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER