AGF ville have ham tilbage

Uwe Rösler vil give Mathias Sauer chancen i AGF.



ÅRHUS (Tipsbladet): Han scorede et hav af mål i ungdomsårene, og nu er Mathias Sauer så tilbage i AGF efter et år i Haugesund.

Her var han lejet til siden begyndelsen af 2024, men det er et hurtigt exit, der nu står først for fra AGF.

– Jeg så ham live to gange, jeg talte med ham, og vi havde en god dialog med ham gennem vores tidligere transitionstræner. Vi ved præcist, hvad han har udrettet. Vi har haft god kommunikation med deres træner, der har været her, siger Uwe Rösler til Tipsbladet og den fremmødte presse.

– I forhold til at blive voksen som menneske, har det været rigtig godt og vigtigt, at han kom afsted. Han har åbnet sin egen bankkonto, fået personnummer, betalt sine regninger, købt ind i supermarkedet. At blive voksen i et andet land med en anden mentalitet og spillestil, det var rigtig godt for ham,

Den norske klub, hvor Patrick Mortensen spillede før AGF-skiftet, ville forlænge, men den var Uwe Rösler ikke med på.

– Jeg ville have ham tilbage. Haugesund ville beholde ham, hvilket altid er et godt tegn. Når en klub har en spiller i et år og vil beholde. Men jeg sagde, at jeg vil se ham. Og det viser jer også noget om, at jeg synes rigtig godt om ham. Han får han sin tid, han skal med på træningslejr. Vi ser. Han får sine muligheder nu,

AGF har træningskampe mod OB og Pardubice fra Tjekkiet, mens der muligvis er endnu en kamp på lejren i Spanien i de sidste dage i januar.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Brøndby tæt på denne keeper

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er Jonas Winds nye klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Mexico – Ecuador

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

England – DR Congo

Kryptisk transfermelding

Frankrig – Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Han er ny assistenttræner i Brøndby