ÅRHUS (Tipsbladet): Han scorede et hav af mål i ungdomsårene, og nu er Mathias Sauer så tilbage i AGF efter et år i Haugesund.
Her var han lejet til siden begyndelsen af 2024, men det er et hurtigt exit, der nu står først for fra AGF.
– Jeg så ham live to gange, jeg talte med ham, og vi havde en god dialog med ham gennem vores tidligere transitionstræner. Vi ved præcist, hvad han har udrettet. Vi har haft god kommunikation med deres træner, der har været her, siger Uwe Rösler til Tipsbladet og den fremmødte presse.
– I forhold til at blive voksen som menneske, har det været rigtig godt og vigtigt, at han kom afsted. Han har åbnet sin egen bankkonto, fået personnummer, betalt sine regninger, købt ind i supermarkedet. At blive voksen i et andet land med en anden mentalitet og spillestil, det var rigtig godt for ham,
Den norske klub, hvor Patrick Mortensen spillede før AGF-skiftet, ville forlænge, men den var Uwe Rösler ikke med på.
– Jeg ville have ham tilbage. Haugesund ville beholde ham, hvilket altid er et godt tegn. Når en klub har en spiller i et år og vil beholde. Men jeg sagde, at jeg vil se ham. Og det viser jer også noget om, at jeg synes rigtig godt om ham. Han får han sin tid, han skal med på træningslejr. Vi ser. Han får sine muligheder nu,
AGF har træningskampe mod OB og Pardubice fra Tjekkiet, mens der muligvis er endnu en kamp på lejren i Spanien i de sidste dage i januar.
LIVE
TransferLIVE: VM-stjerne tilbudt til Tottenham
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
MEDIE
Henter Mads Junker
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TIPSBLADET SPECIAL