AGF ville have ham tilbage

Uwe Rösler vil give Mathias Sauer chancen i AGF.



ÅRHUS (Tipsbladet): Han scorede et hav af mål i ungdomsårene, og nu er Mathias Sauer så tilbage i AGF efter et år i Haugesund.

Her var han lejet til siden begyndelsen af 2024, men det er et hurtigt exit, der nu står først for fra AGF.

– Jeg så ham live to gange, jeg talte med ham, og vi havde en god dialog med ham gennem vores tidligere transitionstræner. Vi ved præcist, hvad han har udrettet. Vi har haft god kommunikation med deres træner, der har været her, siger Uwe Rösler til Tipsbladet og den fremmødte presse.

– I forhold til at blive voksen som menneske, har det været rigtig godt og vigtigt, at han kom afsted. Han har åbnet sin egen bankkonto, fået personnummer, betalt sine regninger, købt ind i supermarkedet. At blive voksen i et andet land med en anden mentalitet og spillestil, det var rigtig godt for ham,

Den norske klub, hvor Patrick Mortensen spillede før AGF-skiftet, ville forlænge, men den var Uwe Rösler ikke med på.

– Jeg ville have ham tilbage. Haugesund ville beholde ham, hvilket altid er et godt tegn. Når en klub har en spiller i et år og vil beholde. Men jeg sagde, at jeg vil se ham. Og det viser jer også noget om, at jeg synes rigtig godt om ham. Han får han sin tid, han skal med på træningslejr. Vi ser. Han får sine muligheder nu,

AGF har træningskampe mod OB og Pardubice fra Tjekkiet, mens der muligvis er endnu en kamp på lejren i Spanien i de sidste dage i januar.





Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’




LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Afslører vilde kontraktdetaljer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Usikker på Chido Obi-transfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brasilien – Japan

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen