AGF ville have ham tilbage

Uwe Rösler vil give Mathias Sauer chancen i AGF.



ÅRHUS (Tipsbladet): Han scorede et hav af mål i ungdomsårene, og nu er Mathias Sauer så tilbage i AGF efter et år i Haugesund.

Her var han lejet til siden begyndelsen af 2024, men det er et hurtigt exit, der nu står først for fra AGF.

– Jeg så ham live to gange, jeg talte med ham, og vi havde en god dialog med ham gennem vores tidligere transitionstræner. Vi ved præcist, hvad han har udrettet. Vi har haft god kommunikation med deres træner, der har været her, siger Uwe Rösler til Tipsbladet og den fremmødte presse.

– I forhold til at blive voksen som menneske, har det været rigtig godt og vigtigt, at han kom afsted. Han har åbnet sin egen bankkonto, fået personnummer, betalt sine regninger, købt ind i supermarkedet. At blive voksen i et andet land med en anden mentalitet og spillestil, det var rigtig godt for ham,

Den norske klub, hvor Patrick Mortensen spillede før AGF-skiftet, ville forlænge, men den var Uwe Rösler ikke med på.

– Jeg ville have ham tilbage. Haugesund ville beholde ham, hvilket altid er et godt tegn. Når en klub har en spiller i et år og vil beholde. Men jeg sagde, at jeg vil se ham. Og det viser jer også noget om, at jeg synes rigtig godt om ham. Han får han sin tid, han skal med på træningslejr. Vi ser. Han får sine muligheder nu,

AGF har træningskampe mod OB og Pardubice fra Tjekkiet, mens der muligvis er endnu en kamp på lejren i Spanien i de sidste dage i januar.







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Bekræfter kæmpebud

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Overraskende skifte lurer

– Neestrup kan blive næste landstræner

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Én død efter voldsom Champions League-fejring

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Næste sæson skal vi i Europa

Trist: Marios Oikonomou er død

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF