AGF-spillerne er knivskarpe på dødbolde for tiden.
I weekenden sikrede to dødboldscoringer AGF en 2-1-sejr over FC København i Parken, og torsdag var det igen dødbolde, der sendte sejren til AGF, der hjemme slog Brøndby 2-0 i den første af to pokalkvartfinaler.
Janni Serra og Frederik Tingager nettede begge efter frisparksindlæg, hvilket giver AGF et godt udgangspunkt inden returkampen søndag i Brøndby.
Det var hjemmeholdet fra Aarhus, der begyndte opgøret bedst og tidligt satte sig på tingene. AGF skabte flere fine muligheder i indledningen, men uden at det blev rigtig farligt.
Efter et kvarters spil var det dog gæsterne, der spillede sig frem til en kæmpe chance.
En helt fri Ohi Omoijuanfo modtog et fladt indlæg midt for målet i AGF-feltet, men Brøndby-angriberen sendte på det skammeligste afslutningen over mål og langt ud på den aarhusianske løbebane.
Den resterende del af første halvleg var det fortsat AGF, der var bedst, men hjemmeholdet havde svært ved at skabe noget i åbent spil.
Dødbolde har til gengæld været et farligt våben på det seneste for aarhusianerne, og torsdag var der igen succes på den front for AGF.
Brøndby fik ikke clearet et indlæg fra et AGF-frispark, og det udnyttede angriberen Janni Serra, der sparkede den løse bold i kassen og sendte hjemmeholdet i front.
I anden halvleg kom gæsterne bedre med i kampen, men efter lidt mere end en times spil slog AGF endnu engang til på en dødbold.
Gift Links sendte et frispark direkte ind i pandebrasken på den lange midtstopper Frederik Tingager, der uhindret kunne heade AGF foran 2-0.
Det var anden kamp i træk, at Tingager kom på tavlen.
Brøndby jagtede mod kampens slutning en reducering, der ville skabe et bedre udgangspunkt inden returkampen søndag, men AGF stod godt på banen, hvilket holdet fra Vestegnen altså ikke formåede at nedbryde.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
10. gang i træk
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
NYHEDER