AGF’s unge forsvarstalent Sebastian Hausner modtog søndag sit første røde kort i Superligaen.
Det skete, da han efter bare 90 sekunder af lokalopgøret mod Randers FC blev udvist for en klodset nødbremse på østrigske Marvin Egho.
Dermed efterlod han sine holdkammerater i undertal i stort set hele kampen, som sluttede 1-1.
20-årige Hausner var efter opgøret naturligvis træt af situationen.
– Der kom en høj bold, og jeg prøvede at heade den tilbage, og før jeg vidste af det, stod Egho (Marvin, red.) foran mig.
– Man får bare sådan en refleks, når angriberen kommer mellem én selv og målet, så jeg tog fat i skulderen, og så var der VAR, som er til for sådan noget her, så det var bare dumt, siger den unge forsvarsspiller.
AGF-træner David Nielsen var helt enig i, at det røde kort var dumt, og han mener, at Sebastian Hausner kommer til at betale dyre lærepenge med to forestående karantænedage mod OB og AaB.
– Det var bare en dum situation for Hausner, og mere er der ikke at sige om det. Som forsvarsspiller kommer man til at lave fejl, og han lavede en fejl, og han skulle bare have ladet angriberen løbe.
– Det er sådan, man lærer at vokse, når man er ung, og det gør ondt nok på ham selv, at han nu får to dages karantæne, siger David Nielsen.
Hausner kunne efterfølgende se sine holdkammerater kæmpe sig til det ene point, og han var en glad mand, da angriber Patrick Mortensen i det 90. minut udlignede til 1-1.
Sebastian Hausner mener, at den sene udligning og det ene point kan give et boost efter AGF’s triste europæiske exit mod slovenske NS Mura forleden.
– Jeg var rigtig glad, da Mortensen sendte udligningen i mål, og jeg var rigtig glad for at se gutterne klare det så godt i 93 minutter i undertal.
– Det betød meget for os, at vi kom tilbage ovenpå i torsdags, selv om vi ikke har været helt nede i kælderen.
– Men det giver selvfølgelig lidt ekstra, at vi kom tilbage på den måde, vi nu gjorde. Det er en god kultur, vi har skabt os, siger han.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Kræver monsterløn
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
NYHEDER
– Det skal Bo Svensson være ret obs på
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
INTERVIEW
