AGF’er kan stadig smutte: Han vil videre

Den 25-årige højre back har stadig muligheder for at forlade AGF, bekræfter sportschef Stig Inge Bjørnebye.



Da AGF i midten af januar rejste på træningslejr til Spanien, var det uden Alexander Munksgaard og Anthony D’Alberto. De to højrebacker havde fået lov til at blive hjemme for at afsøge mulighederne for et klubskifte, fordi de savnede spilletid.

Siden har D’Alberto fået ophævet sin aftale og forladt AGF, men Munksgaard er stadig at finde i klubben.

Dog måske ikke så meget længere.

– Alexander overvejer sine muligheder, og han har et par stykker. Han vil videre og have en frisk start. Snakkene, jeg har haft med ham, har været konstruktive, og nu overvejer han sine muligheder, fortæller Stig Inge Bjørnebye, sportschef i AGF, til Tipsbladet.

Transfervinduet er nemlig stadig åbent i flere lande, eksempelvis Sverige og Norge, så et skifte kan stadig falde på plads for 25-årige Alexander Munksgaard, der kom til AGF fra Lyngby Boldklub i sommeren 2017.

At transfervinduet er åbent i andre lande, gør også, at AGF holder nøje øje med kontraktfrie spillere.

– Det gør vi altid. Man holder altid øje med de frie spillere, fordi det kan ske, at klubber stadig henter vores spillere. Det skal vi være forberedte på, siger Bjørnebye.

Efter transfervinduets lukning kan Bjørnebye og kompagni også se fremad og overveje, hvilke spillere med kontraktudløb der skal forlænges med. Målmænd Jesper Hansen og Per Kristian Bråtveit, forsvarsspiller Oliver Lund og den lejede angriber Jelle Duin står alle foran udløb til sommer.

– Vi er i dialog. Vi har to keepere med udløb, så vi er meget opmærksomme på situationen, og vi har gjort nogle forberedelser i dette vindue, og senest i det næste transfervindue vil der ske noget omkring målmandssituationen.

– Hvad angår Oliver Lund og Jelle Duin, er der ikke besluttet noget endnu, lyder det fra AGF-bossen.

I det netop overståede transfervindue hentede AGF tre nye spillere: kantspiller Peter Bjur, midtbanespiller Mikkel Duelund og højre back Felix Beijmo. 





Ny cheftræner stort set på plads i United


Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Han er ny cheftræner for Real Madrid

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Mohamed Daramy vender tilbage

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Frendrup scorer for første gang i et år

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Mareridt for FC Augsburg

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

FCK-boss kan snart præsentere noget

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Meldes på vej mod nyt skifte

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

FC København-boss i smuttur

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Afviser millionbud fra Brøndby

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien