Da AGF i midten af januar rejste på træningslejr til Spanien, var det uden Alexander Munksgaard og Anthony D’Alberto. De to højrebacker havde fået lov til at blive hjemme for at afsøge mulighederne for et klubskifte, fordi de savnede spilletid.
Siden har D’Alberto fået ophævet sin aftale og forladt AGF, men Munksgaard er stadig at finde i klubben.
Dog måske ikke så meget længere.
– Alexander overvejer sine muligheder, og han har et par stykker. Han vil videre og have en frisk start. Snakkene, jeg har haft med ham, har været konstruktive, og nu overvejer han sine muligheder, fortæller Stig Inge Bjørnebye, sportschef i AGF, til Tipsbladet.
Transfervinduet er nemlig stadig åbent i flere lande, eksempelvis Sverige og Norge, så et skifte kan stadig falde på plads for 25-årige Alexander Munksgaard, der kom til AGF fra Lyngby Boldklub i sommeren 2017.
At transfervinduet er åbent i andre lande, gør også, at AGF holder nøje øje med kontraktfrie spillere.
– Det gør vi altid. Man holder altid øje med de frie spillere, fordi det kan ske, at klubber stadig henter vores spillere. Det skal vi være forberedte på, siger Bjørnebye.
Efter transfervinduets lukning kan Bjørnebye og kompagni også se fremad og overveje, hvilke spillere med kontraktudløb der skal forlænges med. Målmænd Jesper Hansen og Per Kristian Bråtveit, forsvarsspiller Oliver Lund og den lejede angriber Jelle Duin står alle foran udløb til sommer.
– Vi er i dialog. Vi har to keepere med udløb, så vi er meget opmærksomme på situationen, og vi har gjort nogle forberedelser i dette vindue, og senest i det næste transfervindue vil der ske noget omkring målmandssituationen.
– Hvad angår Oliver Lund og Jelle Duin, er der ikke besluttet noget endnu, lyder det fra AGF-bossen.
I det netop overståede transfervindue hentede AGF tre nye spillere: kantspiller Peter Bjur, midtbanespiller Mikkel Duelund og højre back Felix Beijmo.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
NYHEDER