AGF’er kan stadig smutte: Han vil videre

Den 25-årige højre back har stadig muligheder for at forlade AGF, bekræfter sportschef Stig Inge Bjørnebye.



Da AGF i midten af januar rejste på træningslejr til Spanien, var det uden Alexander Munksgaard og Anthony D’Alberto. De to højrebacker havde fået lov til at blive hjemme for at afsøge mulighederne for et klubskifte, fordi de savnede spilletid.

Siden har D’Alberto fået ophævet sin aftale og forladt AGF, men Munksgaard er stadig at finde i klubben.

Dog måske ikke så meget længere.

– Alexander overvejer sine muligheder, og han har et par stykker. Han vil videre og have en frisk start. Snakkene, jeg har haft med ham, har været konstruktive, og nu overvejer han sine muligheder, fortæller Stig Inge Bjørnebye, sportschef i AGF, til Tipsbladet.

Transfervinduet er nemlig stadig åbent i flere lande, eksempelvis Sverige og Norge, så et skifte kan stadig falde på plads for 25-årige Alexander Munksgaard, der kom til AGF fra Lyngby Boldklub i sommeren 2017.

At transfervinduet er åbent i andre lande, gør også, at AGF holder nøje øje med kontraktfrie spillere.

– Det gør vi altid. Man holder altid øje med de frie spillere, fordi det kan ske, at klubber stadig henter vores spillere. Det skal vi være forberedte på, siger Bjørnebye.

Efter transfervinduets lukning kan Bjørnebye og kompagni også se fremad og overveje, hvilke spillere med kontraktudløb der skal forlænges med. Målmænd Jesper Hansen og Per Kristian Bråtveit, forsvarsspiller Oliver Lund og den lejede angriber Jelle Duin står alle foran udløb til sommer.

– Vi er i dialog. Vi har to keepere med udløb, så vi er meget opmærksomme på situationen, og vi har gjort nogle forberedelser i dette vindue, og senest i det næste transfervindue vil der ske noget omkring målmandssituationen.

– Hvad angår Oliver Lund og Jelle Duin, er der ikke besluttet noget endnu, lyder det fra AGF-bossen.

I det netop overståede transfervindue hentede AGF tre nye spillere: kantspiller Peter Bjur, midtbanespiller Mikkel Duelund og højre back Felix Beijmo. 





AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt skænderi i FC København

Chokpris på Victor Froholdt

FC Midtjylland – Brøndby IF

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Henter kæmpe Superliga-flop

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Viborg FF – FC Nordsjælland

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

FC København – Randers FC



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Vejle Boldklub – AGF

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Traditionsklub henter Stephen Odey

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Sønderjyske – OB

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Barcelona køber Rashford – her er prisen

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Lamine Yamal med karrierens første

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Jubler over transfer: God dialog med FC København

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Ekspert: De rykker op i Superligaen



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

‘Jeg hadede verden’

Arsenal – Chelsea

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland