Da AGF i midten af januar rejste på træningslejr til Spanien, var det uden Alexander Munksgaard og Anthony D’Alberto. De to højrebacker havde fået lov til at blive hjemme for at afsøge mulighederne for et klubskifte, fordi de savnede spilletid.
Siden har D’Alberto fået ophævet sin aftale og forladt AGF, men Munksgaard er stadig at finde i klubben.
Dog måske ikke så meget længere.
– Alexander overvejer sine muligheder, og han har et par stykker. Han vil videre og have en frisk start. Snakkene, jeg har haft med ham, har været konstruktive, og nu overvejer han sine muligheder, fortæller Stig Inge Bjørnebye, sportschef i AGF, til Tipsbladet.
Transfervinduet er nemlig stadig åbent i flere lande, eksempelvis Sverige og Norge, så et skifte kan stadig falde på plads for 25-årige Alexander Munksgaard, der kom til AGF fra Lyngby Boldklub i sommeren 2017.
At transfervinduet er åbent i andre lande, gør også, at AGF holder nøje øje med kontraktfrie spillere.
– Det gør vi altid. Man holder altid øje med de frie spillere, fordi det kan ske, at klubber stadig henter vores spillere. Det skal vi være forberedte på, siger Bjørnebye.
Efter transfervinduets lukning kan Bjørnebye og kompagni også se fremad og overveje, hvilke spillere med kontraktudløb der skal forlænges med. Målmænd Jesper Hansen og Per Kristian Bråtveit, forsvarsspiller Oliver Lund og den lejede angriber Jelle Duin står alle foran udløb til sommer.
– Vi er i dialog. Vi har to keepere med udløb, så vi er meget opmærksomme på situationen, og vi har gjort nogle forberedelser i dette vindue, og senest i det næste transfervindue vil der ske noget omkring målmandssituationen.
– Hvad angår Oliver Lund og Jelle Duin, er der ikke besluttet noget endnu, lyder det fra AGF-bossen.
I det netop overståede transfervindue hentede AGF tre nye spillere: kantspiller Peter Bjur, midtbanespiller Mikkel Duelund og højre back Felix Beijmo.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
OPTAKT
Canada – Marokko
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
OPTAKT
Australien – Egypten
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
OPTAKT