Da AGF i midten af januar rejste på træningslejr til Spanien, var det uden Alexander Munksgaard og Anthony D’Alberto. De to højrebacker havde fået lov til at blive hjemme for at afsøge mulighederne for et klubskifte, fordi de savnede spilletid.
Siden har D’Alberto fået ophævet sin aftale og forladt AGF, men Munksgaard er stadig at finde i klubben.
Dog måske ikke så meget længere.
– Alexander overvejer sine muligheder, og han har et par stykker. Han vil videre og have en frisk start. Snakkene, jeg har haft med ham, har været konstruktive, og nu overvejer han sine muligheder, fortæller Stig Inge Bjørnebye, sportschef i AGF, til Tipsbladet.
Transfervinduet er nemlig stadig åbent i flere lande, eksempelvis Sverige og Norge, så et skifte kan stadig falde på plads for 25-årige Alexander Munksgaard, der kom til AGF fra Lyngby Boldklub i sommeren 2017.
At transfervinduet er åbent i andre lande, gør også, at AGF holder nøje øje med kontraktfrie spillere.
– Det gør vi altid. Man holder altid øje med de frie spillere, fordi det kan ske, at klubber stadig henter vores spillere. Det skal vi være forberedte på, siger Bjørnebye.
Efter transfervinduets lukning kan Bjørnebye og kompagni også se fremad og overveje, hvilke spillere med kontraktudløb der skal forlænges med. Målmænd Jesper Hansen og Per Kristian Bråtveit, forsvarsspiller Oliver Lund og den lejede angriber Jelle Duin står alle foran udløb til sommer.
– Vi er i dialog. Vi har to keepere med udløb, så vi er meget opmærksomme på situationen, og vi har gjort nogle forberedelser i dette vindue, og senest i det næste transfervindue vil der ske noget omkring målmandssituationen.
– Hvad angår Oliver Lund og Jelle Duin, er der ikke besluttet noget endnu, lyder det fra AGF-bossen.
I det netop overståede transfervindue hentede AGF tre nye spillere: kantspiller Peter Bjur, midtbanespiller Mikkel Duelund og højre back Felix Beijmo.
LIVE
LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
NYHEDER