AGF’er: Sådan fik vi besked om David Nielsens stop

AGF-stjernen Nicolai Poulsen fortæller, hvordan han og truppen fik beskeden om, at David Nielsens sidste kamp i spidsen for Aarhus-klubben bliver lørdagens mod FC Nordsjælland.



Når AGF på lørdag møder FC Nordsjælland i sæsonens sidste kamp, er det også David Nielsens sidste i spidsen for klubben fra Aarhus.

Efter næsten fem år i spidsen for AGF har han og klubben valgt, at man vil stoppe samarbejdet. Det kommer, efter klubben i denne sæson har haft det svært og også har været i nedrykningsfare.

Men klubben reddede sig, og derfor kan man allerede nu melde ud, at David Nielsen og AGF går hver til sit. Og så kan cheftræneren få et pænt farvel fra de mange aarhusianske tilskuere.

Og Nicolai Poulsen fortæller til Discovery+, hvordan han og resten af truppen fik beskeden om David Nielsens kommende farvel.

– Vi blev kaldt ind i cafeteriet, og når vi kaldes ind i cafeteriet, er det tit, fordi der er noget i gærde, der skal meldes ud til os alle sammen.

– Jeg kan huske, at senest, vi var deroppe, var det “PC”, der ikke skulle være her mere, og den her gang er det desværre David, der ikke skal være der efter sommerferien.

– Det var en trist besked, og jeg tror, jeg taler på alles vegne i klubben og i truppen, når jeg siger, at han er en fantastisk person og træner, der har gjort meget for den her klub. Han er tæt på alene at være grunden til, at AGF har taget nogle store skridt i den rigtige retning de seneste par år, hvis man tager den her sæson ud af billedet, siger Nicolai Poulsen til Discovery+.

Poulsen fortæller blandt andet også, at David Nielsen er den bedste træner, han har arbejdet under.






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Liverpool præsenterer succestræner

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Benhård kritik af Danmark

Dansker vil væk fra RB Salzburg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Kasper Hjulmand fyret

Vildt transferrygte skydes ned

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

De 10 største stjerner, der misser VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig