AGF’er: Sådan fik vi besked om David Nielsens stop

AGF-stjernen Nicolai Poulsen fortæller, hvordan han og truppen fik beskeden om, at David Nielsens sidste kamp i spidsen for Aarhus-klubben bliver lørdagens mod FC Nordsjælland.



Når AGF på lørdag møder FC Nordsjælland i sæsonens sidste kamp, er det også David Nielsens sidste i spidsen for klubben fra Aarhus.

Efter næsten fem år i spidsen for AGF har han og klubben valgt, at man vil stoppe samarbejdet. Det kommer, efter klubben i denne sæson har haft det svært og også har været i nedrykningsfare.

Men klubben reddede sig, og derfor kan man allerede nu melde ud, at David Nielsen og AGF går hver til sit. Og så kan cheftræneren få et pænt farvel fra de mange aarhusianske tilskuere.

Og Nicolai Poulsen fortæller til Discovery+, hvordan han og resten af truppen fik beskeden om David Nielsens kommende farvel.

– Vi blev kaldt ind i cafeteriet, og når vi kaldes ind i cafeteriet, er det tit, fordi der er noget i gærde, der skal meldes ud til os alle sammen.

– Jeg kan huske, at senest, vi var deroppe, var det “PC”, der ikke skulle være her mere, og den her gang er det desværre David, der ikke skal være der efter sommerferien.

– Det var en trist besked, og jeg tror, jeg taler på alles vegne i klubben og i truppen, når jeg siger, at han er en fantastisk person og træner, der har gjort meget for den her klub. Han er tæt på alene at være grunden til, at AGF har taget nogle store skridt i den rigtige retning de seneste par år, hvis man tager den her sæson ud af billedet, siger Nicolai Poulsen til Discovery+.

Poulsen fortæller blandt andet også, at David Nielsen er den bedste træner, han har arbejdet under.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Vejle dummer sig i premieren mod AB



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Supercomputer: De vinder Superligaen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Viborg knækkede OB og tog kneben sejr

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Køb, køb, køb!

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Skyder Brøndby-transfer ned



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

AGF – Brøndby IF

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’