AGF’er: Sådan fik vi besked om David Nielsens stop

AGF-stjernen Nicolai Poulsen fortæller, hvordan han og truppen fik beskeden om, at David Nielsens sidste kamp i spidsen for Aarhus-klubben bliver lørdagens mod FC Nordsjælland.



Når AGF på lørdag møder FC Nordsjælland i sæsonens sidste kamp, er det også David Nielsens sidste i spidsen for klubben fra Aarhus.

Efter næsten fem år i spidsen for AGF har han og klubben valgt, at man vil stoppe samarbejdet. Det kommer, efter klubben i denne sæson har haft det svært og også har været i nedrykningsfare.

Men klubben reddede sig, og derfor kan man allerede nu melde ud, at David Nielsen og AGF går hver til sit. Og så kan cheftræneren få et pænt farvel fra de mange aarhusianske tilskuere.

Og Nicolai Poulsen fortæller til Discovery+, hvordan han og resten af truppen fik beskeden om David Nielsens kommende farvel.

– Vi blev kaldt ind i cafeteriet, og når vi kaldes ind i cafeteriet, er det tit, fordi der er noget i gærde, der skal meldes ud til os alle sammen.

– Jeg kan huske, at senest, vi var deroppe, var det “PC”, der ikke skulle være her mere, og den her gang er det desværre David, der ikke skal være der efter sommerferien.

– Det var en trist besked, og jeg tror, jeg taler på alles vegne i klubben og i truppen, når jeg siger, at han er en fantastisk person og træner, der har gjort meget for den her klub. Han er tæt på alene at være grunden til, at AGF har taget nogle store skridt i den rigtige retning de seneste par år, hvis man tager den her sæson ud af billedet, siger Nicolai Poulsen til Discovery+.

Poulsen fortæller blandt andet også, at David Nielsen er den bedste træner, han har arbejdet under.





Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen




LIVE

Superliga-LIVE: Eksperter sår tvivl omkring AGF

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

AGF – Brøndby IF

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Supercomputer: De vinder Superligaen

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Officielt: FC København sælger stjerne

FC København – Lyngby BK