AGF’er: Sådan fik vi besked om David Nielsens stop

AGF-stjernen Nicolai Poulsen fortæller, hvordan han og truppen fik beskeden om, at David Nielsens sidste kamp i spidsen for Aarhus-klubben bliver lørdagens mod FC Nordsjælland.



Når AGF på lørdag møder FC Nordsjælland i sæsonens sidste kamp, er det også David Nielsens sidste i spidsen for klubben fra Aarhus.

Efter næsten fem år i spidsen for AGF har han og klubben valgt, at man vil stoppe samarbejdet. Det kommer, efter klubben i denne sæson har haft det svært og også har været i nedrykningsfare.

Men klubben reddede sig, og derfor kan man allerede nu melde ud, at David Nielsen og AGF går hver til sit. Og så kan cheftræneren få et pænt farvel fra de mange aarhusianske tilskuere.

Og Nicolai Poulsen fortæller til Discovery+, hvordan han og resten af truppen fik beskeden om David Nielsens kommende farvel.

– Vi blev kaldt ind i cafeteriet, og når vi kaldes ind i cafeteriet, er det tit, fordi der er noget i gærde, der skal meldes ud til os alle sammen.

– Jeg kan huske, at senest, vi var deroppe, var det “PC”, der ikke skulle være her mere, og den her gang er det desværre David, der ikke skal være der efter sommerferien.

– Det var en trist besked, og jeg tror, jeg taler på alles vegne i klubben og i truppen, når jeg siger, at han er en fantastisk person og træner, der har gjort meget for den her klub. Han er tæt på alene at være grunden til, at AGF har taget nogle store skridt i den rigtige retning de seneste par år, hvis man tager den her sæson ud af billedet, siger Nicolai Poulsen til Discovery+.

Poulsen fortæller blandt andet også, at David Nielsen er den bedste træner, han har arbejdet under.





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Randers FC – Silkeborg IF

FC København interesseret i Jonas Kersken

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Udeladt – kan slet ikke spille

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

AC Horsens – FC Nordsjælland

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

AGF – Brøndby IF