AGF’s nye forsvarer: Sådan ser hans gamle klub ham

Michael Akoto slog til mere eller mindre med det samme i den tyske klub, som han nu har kontraktudløb med.



AGF har mandag præsenteret Michael Akoto som ny spiller. Han kommer til klubben fra den tyske 3. Liga-klub Dynamo Dresden, hvor de forud for weekenden takkede ham for sin indsats i klubben.

Her bliver der peget på, at det gik stærkt med at få ham ind på holdet, bliver det påpeget i deres farvel til ham.

– Michael Akoto kom til klubben i 2021 og udviklede sig hurtigt til en vigtig spiller. I sin første sæson spillede den 25-årige i 31 kampe i over 2.600 minutter og blev brugt som både højre back, midterforsvarer og defensiv midtbanespiller, lyder det fra Dresden.

I de to år, som han fik i klubben blev det til i alt 57 kampe for ham, hvor han desuden bidrog med to scoringer og fire oplæg.

Den seneste sæson blev dog ikke det helt store sus for Akoto, som i den første i klubben. Her var det særligt skader, der kom i vejen for ham. Både i begyndelsen og i foråret var han ude i flere kampe.

Fremtiden så dog ud til at være på plads for omkring to uger siden. Her bragte Football Ghana en historie om, at tiden for den ghaniske defensivspiller nok var overstået, ligesom de kunne pege på, at fremtiden nok lå i Skandinavien.

Det må man sige, at de har fået ret i.

Ved offentliggørelsen fra AGF's side har Bjørnebye slået fast, at signingen af Akoto kommer efter en grundig proces, og i beskrivelsen af ham er der grund til at have store forventninger til nyerhverlsen.

– Michael er en alsidig spiller, der både kan spille på 6'er-positionen, i centerforsvaret og som højre back. Han er fysisk stærk, atletisk og har en god fart. Han forstår at sætte sine kvaliteter i scene, og han giver sig altid fuldt ud i kampe og til træning, fortæller sportschef Stig Inge Bjørnebye.

Tidligere har den nye Aarhus-spiller været i andre tyske klubber som Mainz og Wehen Wiesbaden. Han er endvidere også indehaver af et tysk pas.

Akoto er hentet på en fri transfer. Læs mere om handlen her.



Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Belønnes af FC København

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

– Det her gør ondt for at være ærlig

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Stor ros til FC Midtjylland

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Fortryder Chido Obi-beslutning

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

– Det er lidt kaotisk

Spørger på Jonas Wind

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

I spil til stort job

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Lerager taler ud om FCK-brud

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Har ikke spillet kamp i tre uger

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Chelsea tæver FC Barcelona