AGF har mandag præsenteret Michael Akoto som ny spiller. Han kommer til klubben fra den tyske 3. Liga-klub Dynamo Dresden, hvor de forud for weekenden takkede ham for sin indsats i klubben.
Her bliver der peget på, at det gik stærkt med at få ham ind på holdet, bliver det påpeget i deres farvel til ham.
– Michael Akoto kom til klubben i 2021 og udviklede sig hurtigt til en vigtig spiller. I sin første sæson spillede den 25-årige i 31 kampe i over 2.600 minutter og blev brugt som både højre back, midterforsvarer og defensiv midtbanespiller, lyder det fra Dresden.
I de to år, som han fik i klubben blev det til i alt 57 kampe for ham, hvor han desuden bidrog med to scoringer og fire oplæg.
Den seneste sæson blev dog ikke det helt store sus for Akoto, som i den første i klubben. Her var det særligt skader, der kom i vejen for ham. Både i begyndelsen og i foråret var han ude i flere kampe.
Fremtiden så dog ud til at være på plads for omkring to uger siden. Her bragte Football Ghana en historie om, at tiden for den ghaniske defensivspiller nok var overstået, ligesom de kunne pege på, at fremtiden nok lå i Skandinavien.
Det må man sige, at de har fået ret i.
Ved offentliggørelsen fra AGF's side har Bjørnebye slået fast, at signingen af Akoto kommer efter en grundig proces, og i beskrivelsen af ham er der grund til at have store forventninger til nyerhverlsen.
– Michael er en alsidig spiller, der både kan spille på 6'er-positionen, i centerforsvaret og som højre back. Han er fysisk stærk, atletisk og har en god fart. Han forstår at sætte sine kvaliteter i scene, og han giver sig altid fuldt ud i kampe og til træning, fortæller sportschef Stig Inge Bjørnebye.
Tidligere har den nye Aarhus-spiller været i andre tyske klubber som Mainz og Wehen Wiesbaden. Han er endvidere også indehaver af et tysk pas.
Akoto er hentet på en fri transfer. Læs mere om handlen her.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
OPTAKT
Norge – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
OB henter finsk landsholdsspiller
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
TRANSFER