AGF har mandag præsenteret Michael Akoto som ny spiller. Han kommer til klubben fra den tyske 3. Liga-klub Dynamo Dresden, hvor de forud for weekenden takkede ham for sin indsats i klubben.
Her bliver der peget på, at det gik stærkt med at få ham ind på holdet, bliver det påpeget i deres farvel til ham.
– Michael Akoto kom til klubben i 2021 og udviklede sig hurtigt til en vigtig spiller. I sin første sæson spillede den 25-årige i 31 kampe i over 2.600 minutter og blev brugt som både højre back, midterforsvarer og defensiv midtbanespiller, lyder det fra Dresden.
I de to år, som han fik i klubben blev det til i alt 57 kampe for ham, hvor han desuden bidrog med to scoringer og fire oplæg.
Den seneste sæson blev dog ikke det helt store sus for Akoto, som i den første i klubben. Her var det særligt skader, der kom i vejen for ham. Både i begyndelsen og i foråret var han ude i flere kampe.
Fremtiden så dog ud til at være på plads for omkring to uger siden. Her bragte Football Ghana en historie om, at tiden for den ghaniske defensivspiller nok var overstået, ligesom de kunne pege på, at fremtiden nok lå i Skandinavien.
Det må man sige, at de har fået ret i.
Ved offentliggørelsen fra AGF's side har Bjørnebye slået fast, at signingen af Akoto kommer efter en grundig proces, og i beskrivelsen af ham er der grund til at have store forventninger til nyerhverlsen.
– Michael er en alsidig spiller, der både kan spille på 6'er-positionen, i centerforsvaret og som højre back. Han er fysisk stærk, atletisk og har en god fart. Han forstår at sætte sine kvaliteter i scene, og han giver sig altid fuldt ud i kampe og til træning, fortæller sportschef Stig Inge Bjørnebye.
Tidligere har den nye Aarhus-spiller været i andre tyske klubber som Mainz og Wehen Wiesbaden. Han er endvidere også indehaver af et tysk pas.
Akoto er hentet på en fri transfer. Læs mere om handlen her.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
NYHEDER