AGF’s redningsmand er død: Kurt Andersen blev 75 år

Kurt Andersen, der reddede AGF fra konkurs i 00’erne og senere var storinvestor i FC Vestsjælland, er død. Det skriver AGF på sin hjemmeside.



Den tidligere storaktionær i både AGF og FC Vestsjælland, Kurt Andersen, er død, skriver AGF på klubbens hjemmeside. Han blev 75 år gammel.

Rigmanden, der fik tilnavnet “Onkel Kurt”, blev kendt i fodbolddanmark, da han i 2001 skød penge i AGF og dermed var med til at redde klubben fra konkurs.

I mindeordet på klubben hjemmeside beskriver den daværende formand Kurt Andersen som “en vidende og engageret verdensmand, der var karakteriseret ved troværdighed, selvironi og varme på en måde, der har gjort et uforglemmeligt indtryk på os.”

Erik Meineche Schmidt, som har skrevet mindeordet, påpeger også, at AGF har Kurt Andersen at takke for meget.

– Der er mange, der i tidens løb er blevet omtalt som “AGF’s redningsmand”. Kurt er en af dem, der for alvor levede op til navnet, og det er først og fremmest hans fortjeneste, at klubbens seneste historie ikke også skal beskrives ved ordet “konkurs”, skriver den daværende formand og nuværende bestyrelsesmedlem.

Kurt Andersen kom ind i AGF i 2001 og forlod klubben igen i 2007. Derefter blev han hovedaktionær i FC Vestsjælland, som han var med til at føre i Superligaen. Forretningen kunne dog ikke bære, og til sidst havde Andersen ikke penge til at holde klubben i live. Derfor gik den konkurs, kort efter den var rykket ned i 1. division.

“Onkel Kurt” var indehaver af AGF’s hæderstegn i guld. Klubben oplyser ikke hans dødsårsag.

Han boede ved sin død i London.





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Steve Cooper med stor beslutning

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Usikker på Chido Obi-transfer

USA – Bosnien-Hercegovina

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Portugal – Kroatien

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Tullberg teaser for transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Spanien – Østrig

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

De tager ikke med FC København på træningslejr

Dårligt nyt for Isaksen

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Her er Jonas Winds nye klub

‘Det er en interessant spiller’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

AGF-scoop: Hijackede transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Kolding køber stor profil

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job