AGF’s redningsmand er død: Kurt Andersen blev 75 år

Kurt Andersen, der reddede AGF fra konkurs i 00’erne og senere var storinvestor i FC Vestsjælland, er død. Det skriver AGF på sin hjemmeside.



Den tidligere storaktionær i både AGF og FC Vestsjælland, Kurt Andersen, er død, skriver AGF på klubbens hjemmeside. Han blev 75 år gammel.

Rigmanden, der fik tilnavnet “Onkel Kurt”, blev kendt i fodbolddanmark, da han i 2001 skød penge i AGF og dermed var med til at redde klubben fra konkurs.

I mindeordet på klubben hjemmeside beskriver den daværende formand Kurt Andersen som “en vidende og engageret verdensmand, der var karakteriseret ved troværdighed, selvironi og varme på en måde, der har gjort et uforglemmeligt indtryk på os.”

Erik Meineche Schmidt, som har skrevet mindeordet, påpeger også, at AGF har Kurt Andersen at takke for meget.

– Der er mange, der i tidens løb er blevet omtalt som “AGF’s redningsmand”. Kurt er en af dem, der for alvor levede op til navnet, og det er først og fremmest hans fortjeneste, at klubbens seneste historie ikke også skal beskrives ved ordet “konkurs”, skriver den daværende formand og nuværende bestyrelsesmedlem.

Kurt Andersen kom ind i AGF i 2001 og forlod klubben igen i 2007. Derefter blev han hovedaktionær i FC Vestsjælland, som han var med til at føre i Superligaen. Forretningen kunne dog ikke bære, og til sidst havde Andersen ikke penge til at holde klubben i live. Derfor gik den konkurs, kort efter den var rykket ned i 1. division.

“Onkel Kurt” var indehaver af AGF’s hæderstegn i guld. Klubben oplyser ikke hans dødsårsag.

Han boede ved sin død i London.





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Sydafrika – Canada

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg



MEDIE

De er enige med Mathias Jensen

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Stefan Gartenmann testes i ny klub

FC København jagter Romane Amane

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Supercomputer: Her er VM-finalen