AGF’s redningsmand er død: Kurt Andersen blev 75 år

Kurt Andersen, der reddede AGF fra konkurs i 00’erne og senere var storinvestor i FC Vestsjælland, er død. Det skriver AGF på sin hjemmeside.



Den tidligere storaktionær i både AGF og FC Vestsjælland, Kurt Andersen, er død, skriver AGF på klubbens hjemmeside. Han blev 75 år gammel.

Rigmanden, der fik tilnavnet “Onkel Kurt”, blev kendt i fodbolddanmark, da han i 2001 skød penge i AGF og dermed var med til at redde klubben fra konkurs.

I mindeordet på klubben hjemmeside beskriver den daværende formand Kurt Andersen som “en vidende og engageret verdensmand, der var karakteriseret ved troværdighed, selvironi og varme på en måde, der har gjort et uforglemmeligt indtryk på os.”

Erik Meineche Schmidt, som har skrevet mindeordet, påpeger også, at AGF har Kurt Andersen at takke for meget.

– Der er mange, der i tidens løb er blevet omtalt som “AGF’s redningsmand”. Kurt er en af dem, der for alvor levede op til navnet, og det er først og fremmest hans fortjeneste, at klubbens seneste historie ikke også skal beskrives ved ordet “konkurs”, skriver den daværende formand og nuværende bestyrelsesmedlem.

Kurt Andersen kom ind i AGF i 2001 og forlod klubben igen i 2007. Derefter blev han hovedaktionær i FC Vestsjælland, som han var med til at føre i Superligaen. Forretningen kunne dog ikke bære, og til sidst havde Andersen ikke penge til at holde klubben i live. Derfor gik den konkurs, kort efter den var rykket ned i 1. division.

“Onkel Kurt” var indehaver af AGF’s hæderstegn i guld. Klubben oplyser ikke hans dødsårsag.

Han boede ved sin død i London.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Forhandler med Jannik Vestergaard

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norsk ekspert håner Danmark

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norge – England

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Uventet transferdrejning

Spanien – Belgien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Argentina – Schweiz

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Supercomputer: De vinder VM

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op