Daniel Agger og Lars Jacobsen blev onsdag præsenteret som trænerduo i 1. divisionsklubben HB Køge.
Ved præsentationen fortalte de to tidligere landsholdsspillere, at de gennem lang tid har været på udkig efter et projekt, hvor de kunne arbejde sammen som trænere.
Både cheftræner Agger og assistent Jacobsen stoppede på topplan i 2016, og dengang slog Agger fast, at han ikke så en fremtid som træner for sig. Men han kom forholdsvis hurtigt på andre tanker.
– Vi har arbejdet på den her konstellation i mange år.
– Jeg har forberedt mig i mange år. Jeg stoppede lidt pludseligt og skulle væk fra det hele og fandt ud af, at jeg havde meget mere at give af.
– Jeg var ikke færdig med den her branche, og så begyndte jeg at forberede mig til næste step, siger Daniel Agger.
36-årige Agger er ligesom den fem år ældre Lars Jacobsen i gang med at tage sin A-licens som træner.
Agger har ingen erfaring som træner på topplan, men den tidligere landsholdsanfører har store ambitioner.
– Jeg har brug for det pres, som man kun kan få på en fodboldbane.
– Det er umuligt at sammenligne med noget andet. Jeg er et ekstremt konkurrencemenneske, og jeg går efter at komme så langt, jeg kan, siger Daniel Agger.
Han forklarer, at han tager masser af erfaring med sig fra sin egen karriere på landsholdet, fra Brøndby og Liverpool. Samtidig slår han fast, at han ser fodbold på en helt anden måde end for fire-fem år siden.
HB Køge rettede i første omgang henvendelse til Daniel Agger, og det banede vejen for, at Lars Jacobsen også blev en del af projektet i HB Køge.
Lars Jacobsen bekræfter, at duoen gennem mange år har vidst, at de en dag skulle ende op som trænere for samme hold.
– Vi har relativt tidligt vidst, at vi skulle kaste os ud i noget sammen.
– Det handler om timing og finde det rigtige projekt. Jeg kan mærke, at jeg har savnet det her, siger Lars Jacobsen.
Cheftrænerjobbet i HB Køge er blevet ledigt, efter at det tirsdag blev meldt ud, at Auri Skarbalius stopper i jobbet. I stedet tiltræder Skarbalius en stilling som teknisk direktør i Capelli Sport, der ejer HB Køge.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
OPTAKT
Manchester City – Brentford
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
