Agger og Jacobsen: Har ledt efter et projekt

HB Køges trænerduo Daniel Agger og Lars Jacobsen lagde for flere år siden en plan om at træne et hold sammen.



Daniel Agger og Lars Jacobsen blev onsdag præsenteret som trænerduo i 1. divisionsklubben HB Køge.

Ved præsentationen fortalte de to tidligere landsholdsspillere, at de gennem lang tid har været på udkig efter et projekt, hvor de kunne arbejde sammen som trænere.

Både cheftræner Agger og assistent Jacobsen stoppede på topplan i 2016, og dengang slog Agger fast, at han ikke så en fremtid som træner for sig. Men han kom forholdsvis hurtigt på andre tanker.

– Vi har arbejdet på den her konstellation i mange år.

– Jeg har forberedt mig i mange år. Jeg stoppede lidt pludseligt og skulle væk fra det hele og fandt ud af, at jeg havde meget mere at give af.

– Jeg var ikke færdig med den her branche, og så begyndte jeg at forberede mig til næste step, siger Daniel Agger.

36-årige Agger er ligesom den fem år ældre Lars Jacobsen i gang med at tage sin A-licens som træner.

Agger har ingen erfaring som træner på topplan, men den tidligere landsholdsanfører har store ambitioner.

– Jeg har brug for det pres, som man kun kan få på en fodboldbane.

– Det er umuligt at sammenligne med noget andet. Jeg er et ekstremt konkurrencemenneske, og jeg går efter at komme så langt, jeg kan, siger Daniel Agger.

Han forklarer, at han tager masser af erfaring med sig fra sin egen karriere på landsholdet, fra Brøndby og Liverpool. Samtidig slår han fast, at han ser fodbold på en helt anden måde end for fire-fem år siden.

HB Køge rettede i første omgang henvendelse til Daniel Agger, og det banede vejen for, at Lars Jacobsen også blev en del af projektet i HB Køge.

Lars Jacobsen bekræfter, at duoen gennem mange år har vidst, at de en dag skulle ende op som trænere for samme hold.

– Vi har relativt tidligt vidst, at vi skulle kaste os ud i noget sammen.

– Det handler om timing og finde det rigtige projekt. Jeg kan mærke, at jeg har savnet det her, siger Lars Jacobsen.

Cheftrænerjobbet i HB Køge er blevet ledigt, efter at det tirsdag blev meldt ud, at Auri Skarbalius stopper i jobbet. I stedet tiltræder Skarbalius en stilling som teknisk direktør i Capelli Sport, der ejer HB Køge.

/ritzau/





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Færdig: Nu er han rejst til København

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

“Brøndby er skræddersyet til ham”



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Salah sender særlig besked

Hold nu kæft, hvor er han god!

Lewandowski forlader FC Barcelona



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Dansk stortalents værdi eksploderer

Arsenal – Burnley

Så er det officielt

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Transferbombe i Real Madrid?

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Teaser for ny AGF-aftale

Ny offensiv transfer i FCN?

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt