Agger og Jacobsen: Har ledt efter et projekt

HB Køges trænerduo Daniel Agger og Lars Jacobsen lagde for flere år siden en plan om at træne et hold sammen.



Daniel Agger og Lars Jacobsen blev onsdag præsenteret som trænerduo i 1. divisionsklubben HB Køge.

Ved præsentationen fortalte de to tidligere landsholdsspillere, at de gennem lang tid har været på udkig efter et projekt, hvor de kunne arbejde sammen som trænere.

Både cheftræner Agger og assistent Jacobsen stoppede på topplan i 2016, og dengang slog Agger fast, at han ikke så en fremtid som træner for sig. Men han kom forholdsvis hurtigt på andre tanker.

– Vi har arbejdet på den her konstellation i mange år.

– Jeg har forberedt mig i mange år. Jeg stoppede lidt pludseligt og skulle væk fra det hele og fandt ud af, at jeg havde meget mere at give af.

– Jeg var ikke færdig med den her branche, og så begyndte jeg at forberede mig til næste step, siger Daniel Agger.

36-årige Agger er ligesom den fem år ældre Lars Jacobsen i gang med at tage sin A-licens som træner.

Agger har ingen erfaring som træner på topplan, men den tidligere landsholdsanfører har store ambitioner.

– Jeg har brug for det pres, som man kun kan få på en fodboldbane.

– Det er umuligt at sammenligne med noget andet. Jeg er et ekstremt konkurrencemenneske, og jeg går efter at komme så langt, jeg kan, siger Daniel Agger.

Han forklarer, at han tager masser af erfaring med sig fra sin egen karriere på landsholdet, fra Brøndby og Liverpool. Samtidig slår han fast, at han ser fodbold på en helt anden måde end for fire-fem år siden.

HB Køge rettede i første omgang henvendelse til Daniel Agger, og det banede vejen for, at Lars Jacobsen også blev en del af projektet i HB Køge.

Lars Jacobsen bekræfter, at duoen gennem mange år har vidst, at de en dag skulle ende op som trænere for samme hold.

– Vi har relativt tidligt vidst, at vi skulle kaste os ud i noget sammen.

– Det handler om timing og finde det rigtige projekt. Jeg kan mærke, at jeg har savnet det her, siger Lars Jacobsen.

Cheftrænerjobbet i HB Køge er blevet ledigt, efter at det tirsdag blev meldt ud, at Auri Skarbalius stopper i jobbet. I stedet tiltræder Skarbalius en stilling som teknisk direktør i Capelli Sport, der ejer HB Køge.

/ritzau/





Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Wolfsburg – Bayern

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Køber snart Brøndby-angriber

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

– Det var en af de værste dage

Manchester City – Brentford

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag