AIK har været på rov i FC Midtjylland.
Den svenske klub, der lige har sagt farvel til Viktor Fischer, har hentet Mads Døhr Thychosen i FC Midtjylland.
Det fremgår af FCM's hjemmeside.
Mads Døhr Thychosen har fået en kontrakt, der løber frem til og med 2025-sæsonen, og dermed skal han prøve kræfter med den bedste svenske række efter en stribe år i Superligaen.
– Mads er en dygtig og moden fodboldspiller. Han er en hårdtarbejdende vindertype, som vi har haft stor glæde af både på og uden for banen. Han har været højt værdsat i hele klubben, lyder det fra sportschef Svend Graversen, der også siger:
– Det har været et ønske fra Mads at prøve noget nyt, og vi har fundet en god løsning med AIK. Vi ønsker ham alt det bedste fremover.
Backen, 26 år, har spillet i FC Midtjylland af flere omgange. Først da han fik sit gennembrud, inden han blev solgt til FC Nordsjælland.
Så kom han tilbage til FCM i januar 2022 som en del af en handel, der sendte Mads Kristian Hansen til FC Nordsjælland. Nu forlader han så klubben igen.
– Jeg har været sindssygt glad for at være i Midtjylland, og kunne også godt have set mig fortsætte. Men jeg har også lyst til at prøve noget nyt og andet end Superligaen, hvor der nu er kommet en spændende mulighed fra en stor klub i Sverige, siger Thychosen.
Thychosen er en pålidelig back, som man kan stole på, og så kan han også spille midtstopper i et tremandsforsvar, men han har ikke helt formået at hæve niveauet i FCM's bagkæde.
Den tidligere U-landsholdsspiller fik debut i Superligaen for Vejle – det er 10 år siden. Gennembruddet som Superliga-spiller kom,, da den tidligere angriber var udlejet fra FCM til AC Horsens og blev omskolet til højre back under Bo Henriksen i Horsens.
I sidste sæson spillede Thychosen 39 gange for FCM.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus