Den hollandske storklub Ajax er rejst til tirsdagens Champions League-kamp mod FC Midtjylland med blot 17 spillere i truppen.
Det skyldes, at en række spillere er testet positive for coronavirus, men Ajax-træner Erik ten Hag håber, at nogle af dem kan støde til truppen før kampen, efter at de er blevet testet igen.
– Vi har nogle spillere, som ikke må rejse ind i Danmark. Det er spillere, som gerne må spille i Holland, så det er lidt underligt, siger træneren mandag aften på et pressemøde på MCH Arena i Herning.
– Vi vil forsøge at få dem ind, og vi må se, hvem vi har til rådighed i morgen tidlig. Så stiller vi med en stærk startopstilling.
En irriteret Erik ten Hag forklarer, at det er danske myndigheder, som ikke har givet tilladelse til, at de coronapositive spillere kan rejse ind.
For at rejse ind i Danmark fra et højrisikoland som Holland skal man kunne fremvise en negativ coronatest, som højst er taget 72 timer før indrejsetidspunktet.
– Det skyldes de lokale myndighedernes tiltag. Jeg ved ikke så meget om de specifikke forskelle i Holland og Danmark, siger ten Hag.
– Det forstyrrer selvfølgelig vores forberedelser. Men det er, hvad det er. Ofte havner man i situationer, som ikke er ideelle. Man skal alligevel gøre sit arbejde, og det vil vi også gøre.
Ifølge hollandske journalister til stede ved pressemødet er der ikke nødvendigvis tale om udelukkende nye smittetilfælde.
Nogle af spillerne kan have haft coronavirusset i kroppen i noget tid og have haft tilladelse til at spille i Holland efter et endt sygdomsforløb.
Ajax har ikke oplyst, hvem eller hvor mange der er smittet med coronavirus. Men i den udtagne 17-mandstrup glimrer navne som Dusan Tadic, Davy Klaassen og Andre Onana ved deres fravær.
Sent mandag aften skriver det hollandske medie De Telegraaf dog, at et fly med Tadic, Onana og Ryan Gravenberch er landet i Danmark. Ifølge mediet er det endnu usikkert, om de tre er testet negative og får lov til at spille.
På trods af situationen med de mange coronatilfælde er FC Midtjylland ikke urolig for tirsdagens Champions League-dyst, fortæller FCM-sportschef Svend Graversen.
– Vi forbereder os på kampen i morgen aften efter det normale mønster. Det er en speciel tid, men vi er trygge ved, at både Uefas protokoller og de danske myndigheders anvisninger bliver overholdt, siger han i en skriftlig kommentar.
/ritzau/
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
TIPSBLADET I EUROPA
Preben Elkjær fælder hård dom: Håbløst, FCK!
NYHEDER
Mageløse München fortsætter vanvidssæson
TIPSBLADET I EUROPA
Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
NYHEDER
Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
EKSKLUSIVT
Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen
NYHEDER
Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
NYHEDER
FCM jagter Franculino-erstatning
NYHEDER
Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut
NYHEDER
Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK
Liverpool satte Real Madrid på plads
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
TOPNYHED
‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’
NYHEDER
Superliga-stjerne forbigået? ‘Forbandelse’
TOPNYHED
Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’
TOPNYHED
David Nielsen, den er til dig!
TIPSBLADETS DOM
Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
INTERVIEW
Thomas Frank har fået en undskyldning
Prøver at lokke FC København-stjerne
NYHEDER
I kæmpe forsvar af Amorim
MEDIE
I spil til stort job? Peger på danskere
TOPNYHED
Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er
MEDIE
Premier League-klub lurer på Erik ten Hag
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
TOPNYHED
Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup
AVIS
Kæmpe kovending: Forhandler med dansker
TOPNYHED
‘Fuldstændig vanvittigt’! Nu svarer Morten Krogh
Riemer forklarer store overraskelser
HELT VILDT
AaB vil have 75 millioner kroner
Eksperter hylder Tullberg: ‘Mere spektakulære’
INTERVIEW
Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM
TOPNYHED
Sådan starter FCK og Tottenham
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
AVIS
Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’
TOPNYHED
Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’
TOPNYHED
Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring
TIPSBLADET I EUROPA
Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’
Her kan du se Tottenham mod FC København
NYHEDER
Advarer FCK: Det må ikke ske!
INTERVIEW
Glen Riddersholm teaser
NYHEDER
Axelsen jubler: Lander ny aftale
NYHEDER
Så Franks pressemøde inden FCK-brag: ‘Bekymrende’
NYHEDER
