Ajax vil forsøge at få coronapositive spillere til Herning

Ajax-træner Erik ten Hag undrer sig over, at coronaramte spillere gerne må spille i Holland, men ikke Danmark.



Den hollandske storklub Ajax er rejst til tirsdagens Champions League-kamp mod FC Midtjylland med blot 17 spillere i truppen.

Det skyldes, at en række spillere er testet positive for coronavirus, men Ajax-træner Erik ten Hag håber, at nogle af dem kan støde til truppen før kampen, efter at de er blevet testet igen.

– Vi har nogle spillere, som ikke må rejse ind i Danmark. Det er spillere, som gerne må spille i Holland, så det er lidt underligt, siger træneren mandag aften på et pressemøde på MCH Arena i Herning.

– Vi vil forsøge at få dem ind, og vi må se, hvem vi har til rådighed i morgen tidlig. Så stiller vi med en stærk startopstilling.

En irriteret Erik ten Hag forklarer, at det er danske myndigheder, som ikke har givet tilladelse til, at de coronapositive spillere kan rejse ind.

For at rejse ind i Danmark fra et højrisikoland som Holland skal man kunne fremvise en negativ coronatest, som højst er taget 72 timer før indrejsetidspunktet.

– Det skyldes de lokale myndighedernes tiltag. Jeg ved ikke så meget om de specifikke forskelle i Holland og Danmark, siger ten Hag.

– Det forstyrrer selvfølgelig vores forberedelser. Men det er, hvad det er. Ofte havner man i situationer, som ikke er ideelle. Man skal alligevel gøre sit arbejde, og det vil vi også gøre.

Ifølge hollandske journalister til stede ved pressemødet er der ikke nødvendigvis tale om udelukkende nye smittetilfælde.

Nogle af spillerne kan have haft coronavirusset i kroppen i noget tid og have haft tilladelse til at spille i Holland efter et endt sygdomsforløb.

Ajax har ikke oplyst, hvem eller hvor mange der er smittet med coronavirus. Men i den udtagne 17-mandstrup glimrer navne som Dusan Tadic, Davy Klaassen og Andre Onana ved deres fravær.

Sent mandag aften skriver det hollandske medie De Telegraaf dog, at et fly med Tadic, Onana og Ryan Gravenberch er landet i Danmark. Ifølge mediet er det endnu usikkert, om de tre er testet negative og får lov til at spille.

På trods af situationen med de mange coronatilfælde er FC Midtjylland ikke urolig for tirsdagens Champions League-dyst, fortæller FCM-sportschef Svend Graversen.

– Vi forbereder os på kampen i morgen aften efter det normale mønster. Det er en speciel tid, men vi er trygge ved, at både Uefas protokoller og de danske myndigheders anvisninger bliver overholdt, siger han i en skriftlig kommentar.

/ritzau/





Ekspert: De rykker op i Superligaen




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Dem kan FCM trække i Europa League

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Første gang nogensinde for Eriksen



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Kontant melding fra ny Spurs-boss

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Stor overraskelse til FCM-træning

‘Han er tilgivet’

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

‘Jeg hadede verden’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Liverpool – West Ham United

Her skal Sepp Piontek begraves

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Augsburg kan tæve Gedebukke

Ny hooliganpakke er vedtaget

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Juventus-profil: ‘Absurd’

‘Det må ikke ske’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte