Kroatien leverede gang på gang sløset forsvarsspil, og det endte med at koste point, da Albanien dybt inde i dommerens tillægstid udlignede til 2-2 ved EM i fodbold.
Albanien førte 1-0 efter første halvleg, hvor Kroatien havde bolden meget, men spillede uden tempo.
Det ændrede sig i en underholdende anden halvleg, hvor kroaterne med to scoringer inden for tre minutter vendte opgøret, inden Albanien dybt inde i tillægstiden alligevel sikrede et enkelt point.
Dermed er begge hold på ét point efter to kampe i gruppe B. Kroatien tabte 0-3 i den første kamp til Spanien, mens Albanien led et 1-2-nederlag til Italien.
Albanien fik efter 11 minutter en fremragende start på opgøret onsdag eftermiddag i Hamburg.
Qazim Laci udnyttede skidt kroatisk forsvarsspil og kom først på et tidligt slået indlæg. Kroaternes målmand Dominik Livakovic så ikke god ud i situationen og fik kun den ene lap på hovedstødet fra Laci.
Scoringen gav for alvor Albanien selvtillid. De albanske spillere virkede mere frigjorte end kroaterne, der spillede tungt og idéløst.
Kroatien havde bolden meget, men virkede låst i spillet og havde svært ved at lirke den stramme albanske defensiv op.
Albanerne var derimod ofte farlige, når holdet nærmede sig det kroatiske felt, og op til pausen blev det til flere gode albanske muligheder. De blev dog ikke udnyttet.
Det var et helt andet tempo, som kroaterne fandt frem efter pausen. Intensiteten i spillet var højere, og allerede i de første minutter af anden halvleg skabte holdet flere gode muligheder.
Som anden halvleg skred frem, bankede kroaterne mere på hos den albanske defensiv, der samtidig blev trykket mere og mere i bund.
17 minutter før tid gik den ikke længere for de hårdt kæmpende albanere.
Andrej Kramaric blev spillet fri i feltet og sendte med en inderside bolden i mål efter et fornemt forarbejde fra Ante Budimir, der var kommet på banen få minutter forinden.
Udligningen fik defensiven til at falde sammen for Albanien, og blot et par minutter senere kom kroaterne foran.
Indskiftede Luka Susics afslutning blev blokeret, men bolden strøg efterfølgende direkte ind på albanske Klaus Gjasulas skinneben og røg i eget net.
Det var svært at tro på, at Albanien skulle rejse sig efter den mavepuster, men holdet formåede at finde ny energi frem.
Samtidig fandt kroaterne det sløsede forsvarsspil fra første halvleg frem. Det gav Albanien chancen for en udligning.
I det femte tillægsminut gjorde Klaus Gjasula skaden god igen efter sit selvmål, da han spejlblank i det kroatiske felt sparkede udligningen ind bag Livakovic.
/ritzau/
EKSKLUSIVT
‘Hans FCK-skifte gør stadig ufatteligt ondt’
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
Kamil Grabara-opslag bemærkes
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
MEDIE
Han er IKKE i spil
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
Åge Hareide er død
NYHEDER
– Lidt af en bombe
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
