Kroatisk chok: Albanien snyder dem i overtiden

Med en scoring i det 95. minut sikrede Albanien et point mod Kroatien efter en underholdende anden halvleg.



Kroatien leverede gang på gang sløset forsvarsspil, og det endte med at koste point, da Albanien dybt inde i dommerens tillægstid udlignede til 2-2 ved EM i fodbold.

Albanien førte 1-0 efter første halvleg, hvor Kroatien havde bolden meget, men spillede uden tempo.

Det ændrede sig i en underholdende anden halvleg, hvor kroaterne med to scoringer inden for tre minutter vendte opgøret, inden Albanien dybt inde i tillægstiden alligevel sikrede et enkelt point.

Dermed er begge hold på ét point efter to kampe i gruppe B. Kroatien tabte 0-3 i den første kamp til Spanien, mens Albanien led et 1-2-nederlag til Italien.

Albanien fik efter 11 minutter en fremragende start på opgøret onsdag eftermiddag i Hamburg.

Qazim Laci udnyttede skidt kroatisk forsvarsspil og kom først på et tidligt slået indlæg. Kroaternes målmand Dominik Livakovic så ikke god ud i situationen og fik kun den ene lap på hovedstødet fra Laci.

Scoringen gav for alvor Albanien selvtillid. De albanske spillere virkede mere frigjorte end kroaterne, der spillede tungt og idéløst.

Kroatien havde bolden meget, men virkede låst i spillet og havde svært ved at lirke den stramme albanske defensiv op.

Albanerne var derimod ofte farlige, når holdet nærmede sig det kroatiske felt, og op til pausen blev det til flere gode albanske muligheder. De blev dog ikke udnyttet.

Det var et helt andet tempo, som kroaterne fandt frem efter pausen. Intensiteten i spillet var højere, og allerede i de første minutter af anden halvleg skabte holdet flere gode muligheder.

Som anden halvleg skred frem, bankede kroaterne mere på hos den albanske defensiv, der samtidig blev trykket mere og mere i bund.

17 minutter før tid gik den ikke længere for de hårdt kæmpende albanere.

Andrej Kramaric blev spillet fri i feltet og sendte med en inderside bolden i mål efter et fornemt forarbejde fra Ante Budimir, der var kommet på banen få minutter forinden.

Udligningen fik defensiven til at falde sammen for Albanien, og blot et par minutter senere kom kroaterne foran.

Indskiftede Luka Susics afslutning blev blokeret, men bolden strøg efterfølgende direkte ind på albanske Klaus Gjasulas skinneben og røg i eget net.

Det var svært at tro på, at Albanien skulle rejse sig efter den mavepuster, men holdet formåede at finde ny energi frem.

Samtidig fandt kroaterne det sløsede forsvarsspil fra første halvleg frem. Det gav Albanien chancen for en udligning.

I det femte tillægsminut gjorde Klaus Gjasula skaden god igen efter sit selvmål, da han spejlblank i det kroatiske felt sparkede udligningen ind bag Livakovic.

/ritzau/





Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Mareridt for FC Augsburg

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Gigantisk nedslagtning

Peter Schmeichel taget på sengen

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Mohamed Daramy vender tilbage

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Dansk bomber med vildt mål i England

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Bach Bak i svime over Uhre

Arsenal ansætter dansk toptræner

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Går langt ned i løn

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Andreas Christensen skriver snart under

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke