Kroatisk chok: Albanien snyder dem i overtiden

Med en scoring i det 95. minut sikrede Albanien et point mod Kroatien efter en underholdende anden halvleg.



Kroatien leverede gang på gang sløset forsvarsspil, og det endte med at koste point, da Albanien dybt inde i dommerens tillægstid udlignede til 2-2 ved EM i fodbold.

Albanien førte 1-0 efter første halvleg, hvor Kroatien havde bolden meget, men spillede uden tempo.

Det ændrede sig i en underholdende anden halvleg, hvor kroaterne med to scoringer inden for tre minutter vendte opgøret, inden Albanien dybt inde i tillægstiden alligevel sikrede et enkelt point.

Dermed er begge hold på ét point efter to kampe i gruppe B. Kroatien tabte 0-3 i den første kamp til Spanien, mens Albanien led et 1-2-nederlag til Italien.

Albanien fik efter 11 minutter en fremragende start på opgøret onsdag eftermiddag i Hamburg.

Qazim Laci udnyttede skidt kroatisk forsvarsspil og kom først på et tidligt slået indlæg. Kroaternes målmand Dominik Livakovic så ikke god ud i situationen og fik kun den ene lap på hovedstødet fra Laci.

Scoringen gav for alvor Albanien selvtillid. De albanske spillere virkede mere frigjorte end kroaterne, der spillede tungt og idéløst.

Kroatien havde bolden meget, men virkede låst i spillet og havde svært ved at lirke den stramme albanske defensiv op.

Albanerne var derimod ofte farlige, når holdet nærmede sig det kroatiske felt, og op til pausen blev det til flere gode albanske muligheder. De blev dog ikke udnyttet.

Det var et helt andet tempo, som kroaterne fandt frem efter pausen. Intensiteten i spillet var højere, og allerede i de første minutter af anden halvleg skabte holdet flere gode muligheder.

Som anden halvleg skred frem, bankede kroaterne mere på hos den albanske defensiv, der samtidig blev trykket mere og mere i bund.

17 minutter før tid gik den ikke længere for de hårdt kæmpende albanere.

Andrej Kramaric blev spillet fri i feltet og sendte med en inderside bolden i mål efter et fornemt forarbejde fra Ante Budimir, der var kommet på banen få minutter forinden.

Udligningen fik defensiven til at falde sammen for Albanien, og blot et par minutter senere kom kroaterne foran.

Indskiftede Luka Susics afslutning blev blokeret, men bolden strøg efterfølgende direkte ind på albanske Klaus Gjasulas skinneben og røg i eget net.

Det var svært at tro på, at Albanien skulle rejse sig efter den mavepuster, men holdet formåede at finde ny energi frem.

Samtidig fandt kroaterne det sløsede forsvarsspil fra første halvleg frem. Det gav Albanien chancen for en udligning.

I det femte tillægsminut gjorde Klaus Gjasula skaden god igen efter sit selvmål, da han spejlblank i det kroatiske felt sparkede udligningen ind bag Livakovic.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Dansk klub får dispensation

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Troels Bech slår fast: Glem det!

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Manchester City – Real Madrid

Interessant afsløring

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Overraskende U21-trupudtagelse

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Kevin Diks skriver historie



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

– Ikke for debutanter!

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!