Alexander Lind undskyldte til Brøndby-stjerne

Alexander Lind og Patrick Pentz udvekslede nogle ord efter godt en times spil. Her sagde SIF'eren undskyld for en "unødvendig" aktion, fortæller den østrigske keeper.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF led et skuffende pointtab mod Silkeborg IF mandag aften. Jesper Sørensens mandskab kom ellers foran efter 55 minutter, men en akrobatisk kasse af Oliver Sonne ti minutter før tid sørgede for, at det endte i en pointdeling.

Sådan et pointtab irriterer selvsagt Brøndby-målmand Patrick Pentz. Det gør han klart over for Tipsbladet og den skrevne presse efter kampen.

– Hvad der irriterer mest er primært vores præstation. Det var bare dårligt. Vores fans kom og gjorde det igen godt. Omstændighederne var ikke nemt for dem, fordi Sydsiden var lukket. De støttede os hele kampen, og vi spillede ikke godt. Lorteaktioner, og vi var ikke skarpe i vores afleveringsspil. Vi fortjente ikke at vinde. 

– Hvis du fører 1-0 hjemme, og du kæmper for tre point, så skal du også tage dem, siger Patrick Pentz.

Der var også en situation efter godt en times spil, hvor Patrick Pentz virkede en kende irriteret på Alexander Lind.

Silkeborg-topscoreren kom til en afslutning, som keeperen i første omgang fik blokeret. Alexander Lind opsøgte imidlertid returen, men Patrick Pentz kastede sig hurtigst over den, og i den forbindelse hoppede SIF’eren over målmanden.

Umiddelbart efter udvekslede de to nogle ord, og efter kampen kunne Pentz afsløre indholdet af samtalen.

– Han undskyldte, fordi han ramte mit hoved efterfølgende med sin fod. Det er bare unødvendigt at gøre, siger Patrick Pentz.

Gjorde det ondt? 

– Nej, det er bare unødvendigt, at han stikker sin fod ud, når han hopper forbi mig. Det er derfor, han undskyldte to gange, og alt er godt nu. 

Du har accepteret hans undskyldning? 

– Ja, helt klart. 

Alexander Lind, 21 år, har scoret 10 mål i 20 ligakampe i denne sæson, men den unge angriber har ikke scoret, siden han i slutningen af oktober satte bolden i kassen mod Hvidovre IF. 





Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Stort medie hylder AGF-profil

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Født i Danmark og på vej til VM