Alexander Lind undskyldte til Brøndby-stjerne

Alexander Lind og Patrick Pentz udvekslede nogle ord efter godt en times spil. Her sagde SIF'eren undskyld for en "unødvendig" aktion, fortæller den østrigske keeper.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF led et skuffende pointtab mod Silkeborg IF mandag aften. Jesper Sørensens mandskab kom ellers foran efter 55 minutter, men en akrobatisk kasse af Oliver Sonne ti minutter før tid sørgede for, at det endte i en pointdeling.

Sådan et pointtab irriterer selvsagt Brøndby-målmand Patrick Pentz. Det gør han klart over for Tipsbladet og den skrevne presse efter kampen.

– Hvad der irriterer mest er primært vores præstation. Det var bare dårligt. Vores fans kom og gjorde det igen godt. Omstændighederne var ikke nemt for dem, fordi Sydsiden var lukket. De støttede os hele kampen, og vi spillede ikke godt. Lorteaktioner, og vi var ikke skarpe i vores afleveringsspil. Vi fortjente ikke at vinde. 

– Hvis du fører 1-0 hjemme, og du kæmper for tre point, så skal du også tage dem, siger Patrick Pentz.

Der var også en situation efter godt en times spil, hvor Patrick Pentz virkede en kende irriteret på Alexander Lind.

Silkeborg-topscoreren kom til en afslutning, som keeperen i første omgang fik blokeret. Alexander Lind opsøgte imidlertid returen, men Patrick Pentz kastede sig hurtigst over den, og i den forbindelse hoppede SIF’eren over målmanden.

Umiddelbart efter udvekslede de to nogle ord, og efter kampen kunne Pentz afsløre indholdet af samtalen.

– Han undskyldte, fordi han ramte mit hoved efterfølgende med sin fod. Det er bare unødvendigt at gøre, siger Patrick Pentz.

Gjorde det ondt? 

– Nej, det er bare unødvendigt, at han stikker sin fod ud, når han hopper forbi mig. Det er derfor, han undskyldte to gange, og alt er godt nu. 

Du har accepteret hans undskyldning? 

– Ja, helt klart. 

Alexander Lind, 21 år, har scoret 10 mål i 20 ligakampe i denne sæson, men den unge angriber har ikke scoret, siden han i slutningen af oktober satte bolden i kassen mod Hvidovre IF. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker i italiensk skifte

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Her kan du se de danske hold i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Slipper for stjerne

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

I dag er det sidste chance for FC København

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

OB henter forsvarstalent i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Spår FCK-fiasko

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

‘De har haft det værste transfervindue’

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Beijmo med kontant AGF-udmelding

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Her er VM-turneringens hold

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

AC Horsens – FC Nordsjælland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Randers FC – Silkeborg IF