BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF led et skuffende pointtab mod Silkeborg IF mandag aften. Jesper Sørensens mandskab kom ellers foran efter 55 minutter, men en akrobatisk kasse af Oliver Sonne ti minutter før tid sørgede for, at det endte i en pointdeling.
Sådan et pointtab irriterer selvsagt Brøndby-målmand Patrick Pentz. Det gør han klart over for Tipsbladet og den skrevne presse efter kampen.
– Hvad der irriterer mest er primært vores præstation. Det var bare dårligt. Vores fans kom og gjorde det igen godt. Omstændighederne var ikke nemt for dem, fordi Sydsiden var lukket. De støttede os hele kampen, og vi spillede ikke godt. Lorteaktioner, og vi var ikke skarpe i vores afleveringsspil. Vi fortjente ikke at vinde.
– Hvis du fører 1-0 hjemme, og du kæmper for tre point, så skal du også tage dem, siger Patrick Pentz.
Der var også en situation efter godt en times spil, hvor Patrick Pentz virkede en kende irriteret på Alexander Lind.
Silkeborg-topscoreren kom til en afslutning, som keeperen i første omgang fik blokeret. Alexander Lind opsøgte imidlertid returen, men Patrick Pentz kastede sig hurtigst over den, og i den forbindelse hoppede SIF’eren over målmanden.
Umiddelbart efter udvekslede de to nogle ord, og efter kampen kunne Pentz afsløre indholdet af samtalen.
– Han undskyldte, fordi han ramte mit hoved efterfølgende med sin fod. Det er bare unødvendigt at gøre, siger Patrick Pentz.
Gjorde det ondt?
– Nej, det er bare unødvendigt, at han stikker sin fod ud, når han hopper forbi mig. Det er derfor, han undskyldte to gange, og alt er godt nu.
Du har accepteret hans undskyldning?
– Ja, helt klart.
Alexander Lind, 21 år, har scoret 10 mål i 20 ligakampe i denne sæson, men den unge angriber har ikke scoret, siden han i slutningen af oktober satte bolden i kassen mod Hvidovre IF.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
OPTAKT
Canada – Marokko
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TOPNYHED