Man kan sagtens se forskel på, hvordan Alexander Scholz og en hel del andre midterforsvarere spiller. Ofte ligger han højt i det opbyggende spil, og han er heller ikke bleg for at tage en tur op igennem banen.
I hjemmekampen mod Lyngby var han tilmed lige ved at få scoret på en af sine raids op igennem midten af banen. I et interview med Tipsbladet.dk fortæller Scholz om sin stil, og hvordan han ser på fremtiden både i denne sæson og efterfølgende.
– Det kommer faktisk fra en specifik periode i Belgien, hvor jeg sad på bænken, og vi spillede med tre nede bagi. Her fokuserede træneren altid meget på, at de to i siden. De skulle være meget offensive og hele tiden stille sig højt op, siger han og fortsætter:
– Det er også det, jeg gør nu. Modstanderne har lidt svært ved at forholde sig til det nogle gange, når man står så højt. Personligt synes jeg, at det giver meget til holdet, når man gør sådan, lyder det fra Alexander Scholz.
Mellem 2012 og 2018 var forsvarsspilleren i en række udenlandske klubber, som tæller Stjarnan på Island samt belgiske Lokeren, Standard Liege og Club Brügge, og et nyt udenlandseventyr er da også noget, som han har i tankerne, afslører han.
– Ja, 100 procent. Jeg nød det virkelig i de år, jeg var i udlandet, og det er noget, som jeg godt kunne tænke mig at prøve igen, erkender Scholz, som dog ikke vil ud med, hvorvidt han har en aftale med FCM om et eventuelt salg. I stedet vil han holde fokus på at vinde sit første danske mesterskab i denne sæson.
Ændringen af spillestilen har givet Scholz og FC Midtjylland en ekstra dimension i deres opspil, men der ligger ikke lige nye områder, som Scholz planlægger at lægge på sit spil efter han er blevet 27 år. I stedet skal det handle om at have fokus på, hvordan holdet klarer sig samlet.
– Det er en af de ting, som er dejlig, når man bliver lidt ældre. Man er selvfølgelig altid i holdets tjeneste som forsvarsspiller, men især i den situation, som vi er i nu, så vil jeg helst have at holdet gør det godt. Og så ved jeg, at den måde, som jeg spiller på, det supplerer den måde, som Erik (Sviatchenko red.) spiller på og omvendt. Det vi giver til hinanden, kan vi også give videre til holdet. Jeg skal bare være så stabil som muligt, da det er det, som tjener holdet bedst, fortæller Scholz.
Læs også:Anders Dreyer: Jeg var udenfor pædagogisk rækkevidde
Det er efterhånden også blevet til mange kampe, hvor der ikke er blevet scoret mod FCM’erne i denne sæson, og det er da også blevet til tre på stribe for dem, mens forspringet til FCK har vokset sig op på ni point.
Alexander Scholz holder i den forbindelse fast i, at det hele kan gå meget stærkt, og henviser til kampen mod AGF lige inden vinterpausen, hvor man var syv point foran. Der tabte man til aarhusianerne, samtidig med, at FC København vandt deres kamp – og så var forspringet bare på fire point.
– Så går man og tænker over det. Så lad os bare koncentrere os om at vinde nogle kampe, og se må vi se, hvordan vi står, når vi kommer tættere på afslutningen af sæsonen.
FC Midtjyllands næste opgave er mod Randers på udebane, hvor Alexander Scholz må undvære sin makker, Sviatchenko, der er karantæneramt.
Læs også:Avis: FCM-stjerne scorer kassen med forlængelse
Læs også:Sviatchenko: De rækker en lillefinger og vi tager hele armen
Læs også:Banket af FCM på én halvleg: Vi bliver udstillet
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
Alexander Lind blæst bagover
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
Vender han retur? Lasse Schöne åben
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
