Man kan sagtens se forskel på, hvordan Alexander Scholz og en hel del andre midterforsvarere spiller. Ofte ligger han højt i det opbyggende spil, og han er heller ikke bleg for at tage en tur op igennem banen.
I hjemmekampen mod Lyngby var han tilmed lige ved at få scoret på en af sine raids op igennem midten af banen. I et interview med Tipsbladet.dk fortæller Scholz om sin stil, og hvordan han ser på fremtiden både i denne sæson og efterfølgende.
– Det kommer faktisk fra en specifik periode i Belgien, hvor jeg sad på bænken, og vi spillede med tre nede bagi. Her fokuserede træneren altid meget på, at de to i siden. De skulle være meget offensive og hele tiden stille sig højt op, siger han og fortsætter:
– Det er også det, jeg gør nu. Modstanderne har lidt svært ved at forholde sig til det nogle gange, når man står så højt. Personligt synes jeg, at det giver meget til holdet, når man gør sådan, lyder det fra Alexander Scholz.
Mellem 2012 og 2018 var forsvarsspilleren i en række udenlandske klubber, som tæller Stjarnan på Island samt belgiske Lokeren, Standard Liege og Club Brügge, og et nyt udenlandseventyr er da også noget, som han har i tankerne, afslører han.
– Ja, 100 procent. Jeg nød det virkelig i de år, jeg var i udlandet, og det er noget, som jeg godt kunne tænke mig at prøve igen, erkender Scholz, som dog ikke vil ud med, hvorvidt han har en aftale med FCM om et eventuelt salg. I stedet vil han holde fokus på at vinde sit første danske mesterskab i denne sæson.
Ændringen af spillestilen har givet Scholz og FC Midtjylland en ekstra dimension i deres opspil, men der ligger ikke lige nye områder, som Scholz planlægger at lægge på sit spil efter han er blevet 27 år. I stedet skal det handle om at have fokus på, hvordan holdet klarer sig samlet.
– Det er en af de ting, som er dejlig, når man bliver lidt ældre. Man er selvfølgelig altid i holdets tjeneste som forsvarsspiller, men især i den situation, som vi er i nu, så vil jeg helst have at holdet gør det godt. Og så ved jeg, at den måde, som jeg spiller på, det supplerer den måde, som Erik (Sviatchenko red.) spiller på og omvendt. Det vi giver til hinanden, kan vi også give videre til holdet. Jeg skal bare være så stabil som muligt, da det er det, som tjener holdet bedst, fortæller Scholz.
Læs også:Anders Dreyer: Jeg var udenfor pædagogisk rækkevidde
Det er efterhånden også blevet til mange kampe, hvor der ikke er blevet scoret mod FCM’erne i denne sæson, og det er da også blevet til tre på stribe for dem, mens forspringet til FCK har vokset sig op på ni point.
Alexander Scholz holder i den forbindelse fast i, at det hele kan gå meget stærkt, og henviser til kampen mod AGF lige inden vinterpausen, hvor man var syv point foran. Der tabte man til aarhusianerne, samtidig med, at FC København vandt deres kamp – og så var forspringet bare på fire point.
– Så går man og tænker over det. Så lad os bare koncentrere os om at vinde nogle kampe, og se må vi se, hvordan vi står, når vi kommer tættere på afslutningen af sæsonen.
FC Midtjyllands næste opgave er mod Randers på udebane, hvor Alexander Scholz må undvære sin makker, Sviatchenko, der er karantæneramt.
Læs også:Avis: FCM-stjerne scorer kassen med forlængelse
Læs også:Sviatchenko: De rækker en lillefinger og vi tager hele armen
Læs også:Banket af FCM på én halvleg: Vi bliver udstillet
NYHEDER
Engelske eksperter kritiserer Salah for interview
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny assistent til David Nielsen
INTERVIEW
Viktor Claesson bliver i FC København
Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
STORT INTERVIEW
Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
Får fire års fængsel for at afpresse stjerne
Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
HELT VILDT
FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
Nu drømmer de stort i AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
INTERVIEW
Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
INTERVIEW
– Jeg frygter ikke at blive fyret
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
NYHEDER
Slagter FCK efter gigantisk nedtur
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
TIPSBLADETS DOM
