Man kan sagtens se forskel på, hvordan Alexander Scholz og en hel del andre midterforsvarere spiller. Ofte ligger han højt i det opbyggende spil, og han er heller ikke bleg for at tage en tur op igennem banen.
I hjemmekampen mod Lyngby var han tilmed lige ved at få scoret på en af sine raids op igennem midten af banen. I et interview med Tipsbladet.dk fortæller Scholz om sin stil, og hvordan han ser på fremtiden både i denne sæson og efterfølgende.
– Det kommer faktisk fra en specifik periode i Belgien, hvor jeg sad på bænken, og vi spillede med tre nede bagi. Her fokuserede træneren altid meget på, at de to i siden. De skulle være meget offensive og hele tiden stille sig højt op, siger han og fortsætter:
– Det er også det, jeg gør nu. Modstanderne har lidt svært ved at forholde sig til det nogle gange, når man står så højt. Personligt synes jeg, at det giver meget til holdet, når man gør sådan, lyder det fra Alexander Scholz.
Mellem 2012 og 2018 var forsvarsspilleren i en række udenlandske klubber, som tæller Stjarnan på Island samt belgiske Lokeren, Standard Liege og Club Brügge, og et nyt udenlandseventyr er da også noget, som han har i tankerne, afslører han.
– Ja, 100 procent. Jeg nød det virkelig i de år, jeg var i udlandet, og det er noget, som jeg godt kunne tænke mig at prøve igen, erkender Scholz, som dog ikke vil ud med, hvorvidt han har en aftale med FCM om et eventuelt salg. I stedet vil han holde fokus på at vinde sit første danske mesterskab i denne sæson.
Ændringen af spillestilen har givet Scholz og FC Midtjylland en ekstra dimension i deres opspil, men der ligger ikke lige nye områder, som Scholz planlægger at lægge på sit spil efter han er blevet 27 år. I stedet skal det handle om at have fokus på, hvordan holdet klarer sig samlet.
– Det er en af de ting, som er dejlig, når man bliver lidt ældre. Man er selvfølgelig altid i holdets tjeneste som forsvarsspiller, men især i den situation, som vi er i nu, så vil jeg helst have at holdet gør det godt. Og så ved jeg, at den måde, som jeg spiller på, det supplerer den måde, som Erik (Sviatchenko red.) spiller på og omvendt. Det vi giver til hinanden, kan vi også give videre til holdet. Jeg skal bare være så stabil som muligt, da det er det, som tjener holdet bedst, fortæller Scholz.
Læs også:Anders Dreyer: Jeg var udenfor pædagogisk rækkevidde
Det er efterhånden også blevet til mange kampe, hvor der ikke er blevet scoret mod FCM’erne i denne sæson, og det er da også blevet til tre på stribe for dem, mens forspringet til FCK har vokset sig op på ni point.
Alexander Scholz holder i den forbindelse fast i, at det hele kan gå meget stærkt, og henviser til kampen mod AGF lige inden vinterpausen, hvor man var syv point foran. Der tabte man til aarhusianerne, samtidig med, at FC København vandt deres kamp – og så var forspringet bare på fire point.
– Så går man og tænker over det. Så lad os bare koncentrere os om at vinde nogle kampe, og se må vi se, hvordan vi står, når vi kommer tættere på afslutningen af sæsonen.
FC Midtjyllands næste opgave er mod Randers på udebane, hvor Alexander Scholz må undvære sin makker, Sviatchenko, der er karantæneramt.
Læs også:Avis: FCM-stjerne scorer kassen med forlængelse
Læs også:Sviatchenko: De rækker en lillefinger og vi tager hele armen
Læs også:Banket af FCM på én halvleg: Vi bliver udstillet
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
Hjulmand og co. taber stort skridt
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
EKSKLUSIVT
