Alexander Scholz vil have nyt eventyr i udlandet

FC Midtjyllands Alexander Scholz har et muligt skifte i tankerne, men først handler det om at vinde mesterskabet.



Man kan sagtens se forskel på, hvordan Alexander Scholz og en hel del andre midterforsvarere spiller. Ofte ligger han højt i det opbyggende spil, og han er heller ikke bleg for at tage en tur op igennem banen.

I hjemmekampen mod Lyngby var han tilmed lige ved at få scoret på en af sine raids op igennem midten af banen. I et interview med Tipsbladet.dk fortæller Scholz om sin stil, og hvordan han ser på fremtiden både i denne sæson og efterfølgende.

– Det kommer faktisk fra en specifik periode i Belgien, hvor jeg sad på bænken, og vi spillede med tre nede bagi. Her fokuserede træneren altid meget på, at de to i siden. De skulle være meget offensive og hele tiden stille sig højt op, siger han og fortsætter:

– Det er også det, jeg gør nu. Modstanderne har lidt svært ved at forholde sig til det nogle gange, når man står så højt. Personligt synes jeg, at det giver meget til holdet, når man gør sådan, lyder det fra Alexander Scholz.

Mellem 2012 og 2018 var forsvarsspilleren i en række udenlandske klubber, som tæller Stjarnan på Island samt belgiske Lokeren, Standard Liege og Club Brügge, og et nyt udenlandseventyr er da også noget, som han har i tankerne, afslører han. 

– Ja, 100 procent. Jeg nød det virkelig i de år, jeg var i udlandet, og det er noget, som jeg godt kunne tænke mig at prøve igen, erkender Scholz, som dog ikke vil ud med, hvorvidt han har en aftale med FCM om et eventuelt salg. I stedet vil han holde fokus på at vinde sit første danske mesterskab i denne sæson.

Ændringen af spillestilen har givet Scholz og FC Midtjylland en ekstra dimension i deres opspil, men der ligger ikke lige nye områder, som Scholz planlægger at lægge på sit spil efter han er blevet 27 år. I stedet skal det handle om at have fokus på, hvordan holdet klarer sig samlet.

– Det er en af de ting, som er dejlig, når man bliver lidt ældre. Man er selvfølgelig altid i holdets tjeneste som forsvarsspiller, men især i den situation, som vi er i nu, så vil jeg helst have at holdet gør det godt. Og så ved jeg, at den måde, som jeg spiller på, det supplerer den måde, som Erik (Sviatchenko red.) spiller på og omvendt. Det vi giver til hinanden, kan vi også give videre til holdet. Jeg skal bare være så stabil som muligt, da det er det, som tjener holdet bedst, fortæller Scholz.

Læs også:Anders Dreyer: Jeg var udenfor pædagogisk rækkevidde

Det er efterhånden også blevet til mange kampe, hvor der ikke er blevet scoret mod FCM’erne i denne sæson, og det er da også blevet til tre på stribe for dem, mens forspringet til FCK har vokset sig op på ni point.

Alexander Scholz holder i den forbindelse fast i, at det hele kan gå meget stærkt, og henviser til kampen mod AGF lige inden vinterpausen, hvor man var syv point foran. Der tabte man til aarhusianerne, samtidig med, at FC København vandt deres kamp – og så var forspringet bare på fire point.

– Så går man og tænker over det. Så lad os bare koncentrere os om at vinde nogle kampe, og se må vi se, hvordan vi står, når vi kommer tættere på afslutningen af sæsonen.

FC Midtjyllands næste opgave er mod Randers på udebane, hvor Alexander Scholz må undvære sin makker, Sviatchenko, der er karantæneramt.

Læs også:Avis: FCM-stjerne scorer kassen med forlængelse
Læs også:Sviatchenko: De rækker en lillefinger og vi tager hele armen
Læs også:Banket af FCM på én halvleg: Vi bliver udstillet






LIVE

LIVE: Stort Superliga-salg var ‘en del af planen’

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Melder ud om Kasper Hjulmand

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Rasmus Højlund har ikke set det før

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Tjekkiet – Danmark

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Stor profil glad for Brøndby

FC København afviser konspirationsteori

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Ser I med, Brøndby?

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FC København vil bruge mere data i transfers

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København