Man kan sagtens se forskel på, hvordan Alexander Scholz og en hel del andre midterforsvarere spiller. Ofte ligger han højt i det opbyggende spil, og han er heller ikke bleg for at tage en tur op igennem banen.
I hjemmekampen mod Lyngby var han tilmed lige ved at få scoret på en af sine raids op igennem midten af banen. I et interview med Tipsbladet.dk fortæller Scholz om sin stil, og hvordan han ser på fremtiden både i denne sæson og efterfølgende.
– Det kommer faktisk fra en specifik periode i Belgien, hvor jeg sad på bænken, og vi spillede med tre nede bagi. Her fokuserede træneren altid meget på, at de to i siden. De skulle være meget offensive og hele tiden stille sig højt op, siger han og fortsætter:
– Det er også det, jeg gør nu. Modstanderne har lidt svært ved at forholde sig til det nogle gange, når man står så højt. Personligt synes jeg, at det giver meget til holdet, når man gør sådan, lyder det fra Alexander Scholz.
Mellem 2012 og 2018 var forsvarsspilleren i en række udenlandske klubber, som tæller Stjarnan på Island samt belgiske Lokeren, Standard Liege og Club Brügge, og et nyt udenlandseventyr er da også noget, som han har i tankerne, afslører han.
– Ja, 100 procent. Jeg nød det virkelig i de år, jeg var i udlandet, og det er noget, som jeg godt kunne tænke mig at prøve igen, erkender Scholz, som dog ikke vil ud med, hvorvidt han har en aftale med FCM om et eventuelt salg. I stedet vil han holde fokus på at vinde sit første danske mesterskab i denne sæson.
Ændringen af spillestilen har givet Scholz og FC Midtjylland en ekstra dimension i deres opspil, men der ligger ikke lige nye områder, som Scholz planlægger at lægge på sit spil efter han er blevet 27 år. I stedet skal det handle om at have fokus på, hvordan holdet klarer sig samlet.
– Det er en af de ting, som er dejlig, når man bliver lidt ældre. Man er selvfølgelig altid i holdets tjeneste som forsvarsspiller, men især i den situation, som vi er i nu, så vil jeg helst have at holdet gør det godt. Og så ved jeg, at den måde, som jeg spiller på, det supplerer den måde, som Erik (Sviatchenko red.) spiller på og omvendt. Det vi giver til hinanden, kan vi også give videre til holdet. Jeg skal bare være så stabil som muligt, da det er det, som tjener holdet bedst, fortæller Scholz.
Læs også:Anders Dreyer: Jeg var udenfor pædagogisk rækkevidde
Det er efterhånden også blevet til mange kampe, hvor der ikke er blevet scoret mod FCM’erne i denne sæson, og det er da også blevet til tre på stribe for dem, mens forspringet til FCK har vokset sig op på ni point.
Alexander Scholz holder i den forbindelse fast i, at det hele kan gå meget stærkt, og henviser til kampen mod AGF lige inden vinterpausen, hvor man var syv point foran. Der tabte man til aarhusianerne, samtidig med, at FC København vandt deres kamp – og så var forspringet bare på fire point.
– Så går man og tænker over det. Så lad os bare koncentrere os om at vinde nogle kampe, og se må vi se, hvordan vi står, når vi kommer tættere på afslutningen af sæsonen.
FC Midtjyllands næste opgave er mod Randers på udebane, hvor Alexander Scholz må undvære sin makker, Sviatchenko, der er karantæneramt.
Læs også:Avis: FCM-stjerne scorer kassen med forlængelse
Læs også:Sviatchenko: De rækker en lillefinger og vi tager hele armen
Læs også:Banket af FCM på én halvleg: Vi bliver udstillet
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Riemer melder stjerne klar
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
LIVE: Gigantisk underskud
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
Hvem holder partilederne med i fodbold?
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Klar besked til danske debutanter
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Klar tale: Han bør fyres nu
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
Kæmpe nyhed i udlandet
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Av, FCK! Her er de værst af alle
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Albert Rudé er færdig i Kolding
MEDIE
