Brasiliens fodboldlandshold havde sent torsdag dansk tid chancen for at overtage førstepladsen på landsholdenes verdensrangliste, men den påkrævede udesejr mod Ecuador i den sydamerikanske VM-kvalifikation udeblev.
Kampen vil dog mere blive husket for, at Brasilien-keeper Alisson to gange fik rødt kort, men begge gange fik det annulleret efter VAR-gennemsyn.
I den meget dramatiske affære måtte Brasilien uden den skadede Neymar nøjes med 1-1, og dermed fastholder Belgien sin førsteplads på verdensranglisten i denne omgang. Den har Belgien siddet på i lidt mere end tre år.
Brasilien har allerede gjort arbejdet færdigt i VM-kvalifikationen og sikret sig adgang til næste års slutrunde i Qatar. Holdet har nu 36 point efter 14 kampe. Argentina på andenpladsen er også VM-klar inden nattens kamp mod Chile.
Ecuador har på tredjepladsen 24 point for 15 kampe og ligger lunt i svinget i jagten på VM-billetten.
Kampe i den sydamerikanske VM-kvalifikation har for vane at være dramatiske, og dette opgør var et forrygende eksempel.
To spillere blev udvist tidligt i kampen ud over de to annullerede udvisninger til Alisson.
Underholdningen var i top fra start, og allerede efter fem minutter kom Brasilien foran efter et vedholdende angreb. I sidste ende tacklede Casemiro bolden i mål på nærmest selve målstregen til 1-0.
Allerede efter et kvarter blev Ecuador så reduceret til ti spillere.
Brasiliens angriber Matheus Cunha var på vej ned mod målet, da han på kanten af feltet blev sendt til tælling af en vanvidstackling.
Keeper Alexander Dominguez stemplede Cunha på halsen og fik korrekt rødt kort.
Men Brasilien kom kun til at spille i overtal i fem minutter. Emerson Royal havde allerede fået sit første gule kort i det første minut, og da den brasilianske forsvarer fik endnu ét efter 20 minutter, var det slut for ham.
Fem minutter senere blev Alisson også præsenteret for det røde kort, da han havde bevæget sig ud af feltet for at sparke en bold væk.
Efter at have sparket bolden væk ramte han en modstander i hovedet, og efter fem minutters diskussioner på banen trak dommeren det røde kort tilbage efter at have set episoden på video.
15 minutter før tid kom Ecuadors udligning så, da Felix Torres headede en hjørnesparksbold i mål til 1-1.
I tillægstiden pressede Ecuador og fik tilkendt et straffespark, og Allison fik sit andet gule kort og dermed rødt.
Men igen trak dommeren det røde kort tilbage og også straffesparket, da han vurderede, at Alisson var først på bolden, inden han ramte en modstander i feltet.
Dermed fik Liverpool-målmanden lov at blive på banen til slutfløjtet kort efter.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Storklub holder øje med David de Gea
NYHEDER
Hylder Patrick Mortensen
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Spurs-stjerne tager pis på Arsenal
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TRANSFER
Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TRANSFER
Udineses sportsdirektør: ‘Får opkald på ‘TK’
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
FANKLUBBEN
