Alisson får annulleret to røde kort i kæmpe drama

Brasiliens målmand fik to gange annulleret sin udvisning i den dramatiske 1-1-kamp mod Ecuador.



Brasiliens fodboldlandshold havde sent torsdag dansk tid chancen for at overtage førstepladsen på landsholdenes verdensrangliste, men den påkrævede udesejr mod Ecuador i den sydamerikanske VM-kvalifikation udeblev.

Kampen vil dog mere blive husket for, at Brasilien-keeper Alisson to gange fik rødt kort, men begge gange fik det annulleret efter VAR-gennemsyn.

I den meget dramatiske affære måtte Brasilien uden den skadede Neymar nøjes med 1-1, og dermed fastholder Belgien sin førsteplads på verdensranglisten i denne omgang. Den har Belgien siddet på i lidt mere end tre år.

Brasilien har allerede gjort arbejdet færdigt i VM-kvalifikationen og sikret sig adgang til næste års slutrunde i Qatar. Holdet har nu 36 point efter 14 kampe. Argentina på andenpladsen er også VM-klar inden nattens kamp mod Chile.

Ecuador har på tredjepladsen 24 point for 15 kampe og ligger lunt i svinget i jagten på VM-billetten.

Kampe i den sydamerikanske VM-kvalifikation har for vane at være dramatiske, og dette opgør var et forrygende eksempel.

To spillere blev udvist tidligt i kampen ud over de to annullerede udvisninger til Alisson.

Underholdningen var i top fra start, og allerede efter fem minutter kom Brasilien foran efter et vedholdende angreb. I sidste ende tacklede Casemiro bolden i mål på nærmest selve målstregen til 1-0.

Allerede efter et kvarter blev Ecuador så reduceret til ti spillere.

Brasiliens angriber Matheus Cunha var på vej ned mod målet, da han på kanten af feltet blev sendt til tælling af en vanvidstackling.

Keeper Alexander Dominguez stemplede Cunha på halsen og fik korrekt rødt kort.

Men Brasilien kom kun til at spille i overtal i fem minutter. Emerson Royal havde allerede fået sit første gule kort i det første minut, og da den brasilianske forsvarer fik endnu ét efter 20 minutter, var det slut for ham.

Fem minutter senere blev Alisson også præsenteret for det røde kort, da han havde bevæget sig ud af feltet for at sparke en bold væk.

Efter at have sparket bolden væk ramte han en modstander i hovedet, og efter fem minutters diskussioner på banen trak dommeren det røde kort tilbage efter at have set episoden på video.

15 minutter før tid kom Ecuadors udligning så, da Felix Torres headede en hjørnesparksbold i mål til 1-1.

I tillægstiden pressede Ecuador og fik tilkendt et straffespark, og Allison fik sit andet gule kort og dermed rødt.

Men igen trak dommeren det røde kort tilbage og også straffesparket, da han vurderede, at Alisson var først på bolden, inden han ramte en modstander i feltet.

Dermed fik Liverpool-målmanden lov at blive på banen til slutfløjtet kort efter.

/ritzau/



Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Superliga-ekspert i svime over FCK

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Kasper Dolberg i choktransfer?

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’



LIVE

LIVE: Nu kan stortalenter debutere for AGF

Verdensstjerne roser Højlund

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Færdig i Manchester City

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

OB – FC Fredericia



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Viborg FF – AGF

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Blandt dette årtusindes bedste

Jakob Poulsen med dyster melding

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Langer ud efter Superliga-stjerne

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Simeone fatter det ikke

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Roser Superliga-træners søn

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’