Alisson får annulleret to røde kort i kæmpe drama

Brasiliens målmand fik to gange annulleret sin udvisning i den dramatiske 1-1-kamp mod Ecuador.



Brasiliens fodboldlandshold havde sent torsdag dansk tid chancen for at overtage førstepladsen på landsholdenes verdensrangliste, men den påkrævede udesejr mod Ecuador i den sydamerikanske VM-kvalifikation udeblev.

Kampen vil dog mere blive husket for, at Brasilien-keeper Alisson to gange fik rødt kort, men begge gange fik det annulleret efter VAR-gennemsyn.

I den meget dramatiske affære måtte Brasilien uden den skadede Neymar nøjes med 1-1, og dermed fastholder Belgien sin førsteplads på verdensranglisten i denne omgang. Den har Belgien siddet på i lidt mere end tre år.

Brasilien har allerede gjort arbejdet færdigt i VM-kvalifikationen og sikret sig adgang til næste års slutrunde i Qatar. Holdet har nu 36 point efter 14 kampe. Argentina på andenpladsen er også VM-klar inden nattens kamp mod Chile.

Ecuador har på tredjepladsen 24 point for 15 kampe og ligger lunt i svinget i jagten på VM-billetten.

Kampe i den sydamerikanske VM-kvalifikation har for vane at være dramatiske, og dette opgør var et forrygende eksempel.

To spillere blev udvist tidligt i kampen ud over de to annullerede udvisninger til Alisson.

Underholdningen var i top fra start, og allerede efter fem minutter kom Brasilien foran efter et vedholdende angreb. I sidste ende tacklede Casemiro bolden i mål på nærmest selve målstregen til 1-0.

Allerede efter et kvarter blev Ecuador så reduceret til ti spillere.

Brasiliens angriber Matheus Cunha var på vej ned mod målet, da han på kanten af feltet blev sendt til tælling af en vanvidstackling.

Keeper Alexander Dominguez stemplede Cunha på halsen og fik korrekt rødt kort.

Men Brasilien kom kun til at spille i overtal i fem minutter. Emerson Royal havde allerede fået sit første gule kort i det første minut, og da den brasilianske forsvarer fik endnu ét efter 20 minutter, var det slut for ham.

Fem minutter senere blev Alisson også præsenteret for det røde kort, da han havde bevæget sig ud af feltet for at sparke en bold væk.

Efter at have sparket bolden væk ramte han en modstander i hovedet, og efter fem minutters diskussioner på banen trak dommeren det røde kort tilbage efter at have set episoden på video.

15 minutter før tid kom Ecuadors udligning så, da Felix Torres headede en hjørnesparksbold i mål til 1-1.

I tillægstiden pressede Ecuador og fik tilkendt et straffespark, og Allison fik sit andet gule kort og dermed rødt.

Men igen trak dommeren det røde kort tilbage og også straffesparket, da han vurderede, at Alisson var først på bolden, inden han ramte en modstander i feltet.

Dermed fik Liverpool-målmanden lov at blive på banen til slutfløjtet kort efter.

/ritzau/





Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Bekræftet: Færdig

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Belønnes af FC København

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Stor ros til FC Midtjylland

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Vanvittig Victor Froholdt-historie

I spil til stort job

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

– Det er lidt kaotisk

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne