Der blev løftet øjenbryn i Fodbolddanmark, da det tirsdag morgen kom frem, at Parken Sport & Entertainments formand Bo Rygaard stopper til april.
Bo Rygaard henviser til arbejdsmængden i en forklaring på stoppet som formand og kommer til at fortsætte som rådgiver, men timingen vækker opsigt få dage før, at koncernens årsregnskab for 2020 bliver præsenteret.
For fodbolddelen af selskabet ændrer formandens snarlige stop dog ikke på det altoverskyggende mål for 2020.
Med to pladser i Champions League-kvalifikationen fra Superligaen er mulighederne for at nå et europæisk gruppespil stærkere, end de har været i adskillige sæsoner, og det er tæt på en finansiel nødvendighed, at FCK når enten Champions League-gruppespil eller det plaster på såret, som en tur i Europa League vil være.
– Hvis de kommer i Champions League-gruppespil, kan det med et trylleslag betale underskuddet i 2020, og en kvalifikation til gruppespil i Europa League vil bidrage rigtigt godt. Kvalifikationsrunderne bliver man ikke nødvendigvis rig af. Bo Rygaards stop ændrer ikke vigtigheden af et gruppespil, siger Jesper Jørgensen, der er partner og økonom ved Deloitte.
Sommerhuse skal sælges
Efter meddelelsen om Bo Rygaards stop venter Jesper Jørgensen med spænding på det årsregnskab, Parken Sport&Entertainment præsenterer senere på ugen.
– Det er selvfølgelig en streg i regningen, at de skal finansiere et underskud på 300 millioner kroner, da både Lalandia og fodbolden lider under COVID-19, siger Jesper Jørgensen til tipsbladet.dk.
– Deres upside kommer i form af salget af 440 huse i Søndervig, og som det danske sommerhusmarked er, bliver de givet solgt, og der kommer penge i kassen, siger Jesper Jørgensen.
– Hvor stor fortjenesten på husene bliver, får vi måske en pejling af, når de fredag offentliggør årsrapporten for 2020 og forventningerne til 2021.
Parken Sport & Entertainment meddelte i november, at man forventer et underskud på 280 til 310 millioner kroner for 2020.
CL og ny Europa-turnering
FC Københavns spillerbudget og forbrug er højere end nogensinde, ikke mindst efter fyringen af Ståle Solbakken i begyndelsen af oktober 2020, den efterfølgende ansættelse af Jess Thorup og farvel til løntunge spillere såvel som nye aftaler i januar.
Superligaens mesterhold træder til august ind i sidste kvalifikationsrunde til Champions League og har dermed kun to playoffkampe, før man enten ryger i Champions League-gruppespillet eller direkte i Europa League-gruppespillet i tilfælde af et playoff-nederlag.
Sølvvinderen kommer i det meget svære League Path i Champions League-kvalifikationen, hvor man spiller tre runder mod særdeles stærkere toere og treere fra større ligaer end Superligaen.
Til sommer indføres desuden den nye UEFA Conference League, en ekstra Europa-turnering niveauet under Europa League, hvor præmiepengene forventes at ligge i lejet 20-30 millioner kroner.
Læs videre her, hvor Bo Rygaard forklarer sit stop i Parken Sport & Entertainment.
LIVE
LIVE: Ny mand på landsholdet
NYHEDER
Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Vender han retur? Lasse Schöne åben
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Benhård Brian Riemer-melding
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Silkeborg klasker Randers
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
NYHEDER
