AaB har tirsdag eftermiddag sagt endeligt farvel til Nicklas Helenius, der skifter øjeblikkeligt til Aston Villa i den engelske Premier League.
For den nytiltrådte sportsdirektør Allan Gaarde er der tale om en succeshistorie, selvom AaB bliver sportsligt svækket.
– Sportsligt siger vi farvel til vores topscorer gennem to sæsoner, så det er selvfølgelig et markant tab, hvis vi kigger på målstatistikken. Men det er også et tegn på, at vi gør noget rigtigt i AaB i forhold til vores talentarbejde. Nicklas kom her til som 12-årig og har været igennem systemet, og det er også et tegn på, at spillere kan komme hertil og komme videre.
– Vi står ikke i vejen for spillere, og Nicklas er den fjerde unge nordjyde, vi sender af sted til en god klub på kort tid. Lucas Andersen, Jakob Barrett Laursen og Thomas Enevoldsen er de andre, så der er en trend, der viser, at vi er dygtige til det her, siger Allan Gaarde til tipsbladet.dk.
Han medgiver dog, at tabet af Nicklas Helenius også gør ondt.
– Det er helt klart en succeshistorie, men det er logisk, at det gør ondt at miste en spiller, der har scoret 30 mål i løbet af de seneste to sæsoner. Men Nicklas havde kun et år tilbage af sin kontrakt, så skulle vi have noget økonomi ud af det, var det nu. Spørger du direkte, vil jeg sige, at jeg græder med det ene øje, men smiler med det andet, lyder det fra Allan Gaarde.
Sportsdirektøren lægger ikke skjul på, at AaB nu er på jagt efter en angriber.
– Det er vi, selvom vi ikke er i nærheden af at være konkrete. Vi har gennem et stykke tid gjort et godt forarbejde i forhold til at finde en ny spiller. Jeg vil sige, at vi har fire gode angribere, og jeg har stor tiltro til dem, men vi skal heller ikke være naive. Hvis vi kommer til at gøre det godt i Europa, venter der også mange kampe til vores ikke så brede trup, så det er en prioritet at finde en ny målscorer til holdet, siger Allan Gaarde.
Det bliver nu ikke nogen let opgave at finde en afløser for Nicklas Helenius.
– Vi kigger ikke nogen bestemte steder, men det er ikke verdens letteste opgave. Jeg tror ikke, at der findes en klub i Europa, der ikke kunne tænke sig en ny angriber. Men jeg er trods alt glad for, at vi har ordnet salget tidligt, så vi har tid til at være grundige og finde den rigtige. Vores økonomi gør, at vi ikke har så mange skud i bøssen, så vi skal gerne ramme rigtigt, selvom der ikke findes nogen garantier, siger Allan Gaarde.
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
Vil have Jonas Wind til FC København
MEDIE
Derfor blev Ruben Amorim fyret
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim
EKSKLUSIVT
Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
Celtic genansætter populær veteran
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
TOPNYHED
Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
NYHEDER
Superliga-boss afviste Frank og Tottenham
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
MEDIE
Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva
MEDIE
Medier fælder dom over Dorgu
Nye skader i Manchester City
NYHEDER
Transfer på vej? ‘Meget interesseret’ i dansker
Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Angrebstalent forlænger med Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK
FC Nordsjælland på rov i DBU
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget
Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner
Tauson indleder året med double-nederlag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub
‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid
