AaB har tirsdag eftermiddag sagt endeligt farvel til Nicklas Helenius, der skifter øjeblikkeligt til Aston Villa i den engelske Premier League.
For den nytiltrådte sportsdirektør Allan Gaarde er der tale om en succeshistorie, selvom AaB bliver sportsligt svækket.
– Sportsligt siger vi farvel til vores topscorer gennem to sæsoner, så det er selvfølgelig et markant tab, hvis vi kigger på målstatistikken. Men det er også et tegn på, at vi gør noget rigtigt i AaB i forhold til vores talentarbejde. Nicklas kom her til som 12-årig og har været igennem systemet, og det er også et tegn på, at spillere kan komme hertil og komme videre.
– Vi står ikke i vejen for spillere, og Nicklas er den fjerde unge nordjyde, vi sender af sted til en god klub på kort tid. Lucas Andersen, Jakob Barrett Laursen og Thomas Enevoldsen er de andre, så der er en trend, der viser, at vi er dygtige til det her, siger Allan Gaarde til tipsbladet.dk.
Han medgiver dog, at tabet af Nicklas Helenius også gør ondt.
– Det er helt klart en succeshistorie, men det er logisk, at det gør ondt at miste en spiller, der har scoret 30 mål i løbet af de seneste to sæsoner. Men Nicklas havde kun et år tilbage af sin kontrakt, så skulle vi have noget økonomi ud af det, var det nu. Spørger du direkte, vil jeg sige, at jeg græder med det ene øje, men smiler med det andet, lyder det fra Allan Gaarde.
Sportsdirektøren lægger ikke skjul på, at AaB nu er på jagt efter en angriber.
– Det er vi, selvom vi ikke er i nærheden af at være konkrete. Vi har gennem et stykke tid gjort et godt forarbejde i forhold til at finde en ny spiller. Jeg vil sige, at vi har fire gode angribere, og jeg har stor tiltro til dem, men vi skal heller ikke være naive. Hvis vi kommer til at gøre det godt i Europa, venter der også mange kampe til vores ikke så brede trup, så det er en prioritet at finde en ny målscorer til holdet, siger Allan Gaarde.
Det bliver nu ikke nogen let opgave at finde en afløser for Nicklas Helenius.
– Vi kigger ikke nogen bestemte steder, men det er ikke verdens letteste opgave. Jeg tror ikke, at der findes en klub i Europa, der ikke kunne tænke sig en ny angriber. Men jeg er trods alt glad for, at vi har ordnet salget tidligt, så vi har tid til at være grundige og finde den rigtige. Vores økonomi gør, at vi ikke har så mange skud i bøssen, så vi skal gerne ramme rigtigt, selvom der ikke findes nogen garantier, siger Allan Gaarde.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
Brøndby henter keeper – her er planen
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TransferLIVE: Koster 900 millioner
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Vilde Messi tangerer VM-rekord
TOPNYHED
