AaB har tirsdag eftermiddag sagt endeligt farvel til Nicklas Helenius, der skifter øjeblikkeligt til Aston Villa i den engelske Premier League.
For den nytiltrådte sportsdirektør Allan Gaarde er der tale om en succeshistorie, selvom AaB bliver sportsligt svækket.
– Sportsligt siger vi farvel til vores topscorer gennem to sæsoner, så det er selvfølgelig et markant tab, hvis vi kigger på målstatistikken. Men det er også et tegn på, at vi gør noget rigtigt i AaB i forhold til vores talentarbejde. Nicklas kom her til som 12-årig og har været igennem systemet, og det er også et tegn på, at spillere kan komme hertil og komme videre.
– Vi står ikke i vejen for spillere, og Nicklas er den fjerde unge nordjyde, vi sender af sted til en god klub på kort tid. Lucas Andersen, Jakob Barrett Laursen og Thomas Enevoldsen er de andre, så der er en trend, der viser, at vi er dygtige til det her, siger Allan Gaarde til tipsbladet.dk.
Han medgiver dog, at tabet af Nicklas Helenius også gør ondt.
– Det er helt klart en succeshistorie, men det er logisk, at det gør ondt at miste en spiller, der har scoret 30 mål i løbet af de seneste to sæsoner. Men Nicklas havde kun et år tilbage af sin kontrakt, så skulle vi have noget økonomi ud af det, var det nu. Spørger du direkte, vil jeg sige, at jeg græder med det ene øje, men smiler med det andet, lyder det fra Allan Gaarde.
Sportsdirektøren lægger ikke skjul på, at AaB nu er på jagt efter en angriber.
– Det er vi, selvom vi ikke er i nærheden af at være konkrete. Vi har gennem et stykke tid gjort et godt forarbejde i forhold til at finde en ny spiller. Jeg vil sige, at vi har fire gode angribere, og jeg har stor tiltro til dem, men vi skal heller ikke være naive. Hvis vi kommer til at gøre det godt i Europa, venter der også mange kampe til vores ikke så brede trup, så det er en prioritet at finde en ny målscorer til holdet, siger Allan Gaarde.
Det bliver nu ikke nogen let opgave at finde en afløser for Nicklas Helenius.
– Vi kigger ikke nogen bestemte steder, men det er ikke verdens letteste opgave. Jeg tror ikke, at der findes en klub i Europa, der ikke kunne tænke sig en ny angriber. Men jeg er trods alt glad for, at vi har ordnet salget tidligt, så vi har tid til at være grundige og finde den rigtige. Vores økonomi gør, at vi ikke har så mange skud i bøssen, så vi skal gerne ramme rigtigt, selvom der ikke findes nogen garantier, siger Allan Gaarde.
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Portugal skuffede stort mod DR Congo
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
Succestræner død af kræft
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
OPTAKT
England – Kroatien
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
EKSKLUSIVT
