AaB har tirsdag eftermiddag sagt endeligt farvel til Nicklas Helenius, der skifter øjeblikkeligt til Aston Villa i den engelske Premier League.
For den nytiltrådte sportsdirektør Allan Gaarde er der tale om en succeshistorie, selvom AaB bliver sportsligt svækket.
– Sportsligt siger vi farvel til vores topscorer gennem to sæsoner, så det er selvfølgelig et markant tab, hvis vi kigger på målstatistikken. Men det er også et tegn på, at vi gør noget rigtigt i AaB i forhold til vores talentarbejde. Nicklas kom her til som 12-årig og har været igennem systemet, og det er også et tegn på, at spillere kan komme hertil og komme videre.
– Vi står ikke i vejen for spillere, og Nicklas er den fjerde unge nordjyde, vi sender af sted til en god klub på kort tid. Lucas Andersen, Jakob Barrett Laursen og Thomas Enevoldsen er de andre, så der er en trend, der viser, at vi er dygtige til det her, siger Allan Gaarde til tipsbladet.dk.
Han medgiver dog, at tabet af Nicklas Helenius også gør ondt.
– Det er helt klart en succeshistorie, men det er logisk, at det gør ondt at miste en spiller, der har scoret 30 mål i løbet af de seneste to sæsoner. Men Nicklas havde kun et år tilbage af sin kontrakt, så skulle vi have noget økonomi ud af det, var det nu. Spørger du direkte, vil jeg sige, at jeg græder med det ene øje, men smiler med det andet, lyder det fra Allan Gaarde.
Sportsdirektøren lægger ikke skjul på, at AaB nu er på jagt efter en angriber.
– Det er vi, selvom vi ikke er i nærheden af at være konkrete. Vi har gennem et stykke tid gjort et godt forarbejde i forhold til at finde en ny spiller. Jeg vil sige, at vi har fire gode angribere, og jeg har stor tiltro til dem, men vi skal heller ikke være naive. Hvis vi kommer til at gøre det godt i Europa, venter der også mange kampe til vores ikke så brede trup, så det er en prioritet at finde en ny målscorer til holdet, siger Allan Gaarde.
Det bliver nu ikke nogen let opgave at finde en afløser for Nicklas Helenius.
– Vi kigger ikke nogen bestemte steder, men det er ikke verdens letteste opgave. Jeg tror ikke, at der findes en klub i Europa, der ikke kunne tænke sig en ny angriber. Men jeg er trods alt glad for, at vi har ordnet salget tidligt, så vi har tid til at være grundige og finde den rigtige. Vores økonomi gør, at vi ikke har så mange skud i bøssen, så vi skal gerne ramme rigtigt, selvom der ikke findes nogen garantier, siger Allan Gaarde.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
INTERVIEW
FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’
TIPSBLADETS DOM
Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
AGF fandt vej til comeback gennem delmål
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
LIVE
Superliga-LIVE: FCK-profil joker: ‘Orker jeg ikke’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
De vil have Jelert
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Her kan du se FC København mod FC Polissya
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
EKSKLUSIVT
