For lidt mere end tre måneder siden tog Allan Ravn orlov som direktør for Fremad Amager, der spiller i den næstbedste danske fodboldrække.
Nu træder han tilbage fra posten. Det oplyser Fremad Amager onsdag på sin hjemmeside.
Allan Ravn kalder det en både fantastisk og hektisk tid i Fremad Amager, som han var med til at redde fra en truende konkurs i foråret. Han nåede at sidde i jobbet i omkring to år.
– Tiden er kommet til at give depechen videre og prioritere mit arbejdsliv anderledes, hvilket er det rigtige for mig personligt og ligeledes for ejerkredsen, som herfra skal sætte deres præg på fodboldklubben.
– I en periode på to år i sådan en type virksomhed, formår man at komme tæt på rigtig mange mennesker.
– Der er mange at takke for både opbakning og samarbejde undervejs i en tid, hvor covid-19, tre forskellige ejere og en truende konkurs satte sit præg, siger Allan Ravn.
I orlovsperioden har der været samtaler mellem Allan Ravn og ejerkredsen, og her er det nu besluttet at stoppe samarbejdet.
Ejerkredsen valgte i Allan Ravns orlovsperiode at omstrukturere virksomheden. Det betød, at Lars Hein, den ene af de fire ejere, blev involveret i højere grad i hverdagen som ansvarlig i den kommercielle afdeling.
– Vi har drøftet fremtiden med Allan, i henhold til Fremad Amager, og respekterer hans ønske om at prioritere arbejdslivet anderledes.
– For nu, fastholder vi strukturen, hvor jeg er ansvarlig i henhold til den kommercielle del og Gaxe (Jacob "Gaxe" Gregersen, red.) som ansvarlig i den sportslige afdeling, siger Lars Hein.
Allan Ravn fortsætter som rådgivende konsulent for ejerkredsen i tiden fremover, oplyser Lars Hein.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Smider Salah-bombe
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Oddset styrtdykker
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW