Den indiske rigmand Shrinivas Dempo har fundet vej til overskrifterne i den danske presse på grund af sin interesse i at investere i FC Midtjylland.
Men det er ikke kun her i landet, at den 42-årige forretningsmand vækker opsigt. Hans kamp for at professionalisere indisk fodbold og på længere sigt skabe et landshold, som kan deltage ved VM, er et usædvanligt projekt i et land, hvor cricket er den mest populære – og succesfulde – sport.
– Han er en af de rigeste forretningsmænd i Indien, men i modsætning til
andre er han interesseret i at investere i fodbold, hvor de andre går
efter cricket. Han kunne have købt hvilket som helst hold i
cricket-ligaen, men det gjorde han ikke, siger Kashinath Bhattacharjee fra Calcutta-avisen Aajkaal til Tipsbladet.
Ifølge tv-kanalen Goa 365 rangerer Shrinivas Dempo på top 50 over de mest indflydelsesrige personer i den indiske sportsverden. En indflydelse som kun kan blive større, lyder vurderingen fra Jovito Lopes, sportsredaktør på avisen The Times of India.
– Han har et rigtig godt image, og så elsker han fodbold. Han er ung, dynamisk og har en ny vision for indisk fodbold. Det er noget, der har fået folk til at elske ham. De vil have ham frem på fodboldscenen, fortæller Jovito Lopes, som bliver bakket op af sportsjournalist Marcus Mergulhao fra avisen Herald.
– Shrinivas Dempo er en af de få personer, som alle kan lide. Der kan kun være få personer, der har noget ondt at sige om ham. Jeg har aldrig hørt noget i den retning, siger Marcus Mergulhao.
Den 42-årige fodbold-investor ejer de indiske mestre, Dempo Sports Club, som skal nyde godt af FC Midtjyllands know-how i forbindelse med talentudvikling og etablering af fodboldakademier.
For to måneder siden indviede han et nyt klubhus til holdet med styrketræningslokaler og fysioterapi-klinik. Planerne om et topmoderne stadion er allerede i fuld gang. Penene kommer fra det familieimperium, han har overtaget fra sin far.
Læs hele historien om Shrinivas Dempo i Tipsbladet Indsigt, som er på gaden nu. Du kan også spare turen til kiosken og læse avisen direkte på din computer – !
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT