Den indiske rigmand Shrinivas Dempo har fundet vej til overskrifterne i den danske presse på grund af sin interesse i at investere i FC Midtjylland.
Men det er ikke kun her i landet, at den 42-årige forretningsmand vækker opsigt. Hans kamp for at professionalisere indisk fodbold og på længere sigt skabe et landshold, som kan deltage ved VM, er et usædvanligt projekt i et land, hvor cricket er den mest populære – og succesfulde – sport.
– Han er en af de rigeste forretningsmænd i Indien, men i modsætning til
andre er han interesseret i at investere i fodbold, hvor de andre går
efter cricket. Han kunne have købt hvilket som helst hold i
cricket-ligaen, men det gjorde han ikke, siger Kashinath Bhattacharjee fra Calcutta-avisen Aajkaal til Tipsbladet.
Ifølge tv-kanalen Goa 365 rangerer Shrinivas Dempo på top 50 over de mest indflydelsesrige personer i den indiske sportsverden. En indflydelse som kun kan blive større, lyder vurderingen fra Jovito Lopes, sportsredaktør på avisen The Times of India.
– Han har et rigtig godt image, og så elsker han fodbold. Han er ung, dynamisk og har en ny vision for indisk fodbold. Det er noget, der har fået folk til at elske ham. De vil have ham frem på fodboldscenen, fortæller Jovito Lopes, som bliver bakket op af sportsjournalist Marcus Mergulhao fra avisen Herald.
– Shrinivas Dempo er en af de få personer, som alle kan lide. Der kan kun være få personer, der har noget ondt at sige om ham. Jeg har aldrig hørt noget i den retning, siger Marcus Mergulhao.
Den 42-årige fodbold-investor ejer de indiske mestre, Dempo Sports Club, som skal nyde godt af FC Midtjyllands know-how i forbindelse med talentudvikling og etablering af fodboldakademier.
For to måneder siden indviede han et nyt klubhus til holdet med styrketræningslokaler og fysioterapi-klinik. Planerne om et topmoderne stadion er allerede i fuld gang. Penene kommer fra det familieimperium, han har overtaget fra sin far.
Læs hele historien om Shrinivas Dempo i Tipsbladet Indsigt, som er på gaden nu. Du kan også spare turen til kiosken og læse avisen direkte på din computer – !
LIVE
Superliga-LIVE: FCN-træner spændt på stortalent
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
Her kan du se de danske hold i Europa
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
Viborg FF – OB
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
‘Rødt kort er svært at vurdere’
TOPNYHED