Alle elsker den nye FCM-rigmand

Den kommende FCM-investor, Shrinivas Dempo, er rig, fodboldelsker og kæmper for sporten i Indien. Og folk elsker ham for det.



Den indiske rigmand Shrinivas Dempo har fundet vej til overskrifterne i den danske presse på grund af sin interesse i at investere i FC Midtjylland.

Men det er ikke kun her i landet, at den 42-årige forretningsmand vækker opsigt. Hans kamp for at professionalisere indisk fodbold og på længere sigt skabe et landshold, som kan deltage ved VM, er et usædvanligt projekt i et land, hvor cricket er den mest populære – og succesfulde – sport.

– Han er en af de rigeste forretningsmænd i Indien, men i modsætning til andre er han interesseret i at investere i fodbold, hvor de andre går efter cricket. Han kunne have købt hvilket som helst hold i cricket-ligaen, men det gjorde han ikke, siger Kashinath Bhattacharjee fra Calcutta-avisen Aajkaal til Tipsbladet.

Ifølge tv-kanalen Goa 365 rangerer Shrinivas Dempo på top 50 over de mest indflydelsesrige personer i den indiske sportsverden. En indflydelse som kun kan blive større, lyder vurderingen fra Jovito Lopes, sportsredaktør på avisen The Times of India.

– Han har et rigtig godt image, og så elsker han fodbold. Han er ung, dynamisk og har en ny vision for indisk fodbold. Det er noget, der har fået folk til at elske ham. De vil have ham frem på fodboldscenen, fortæller Jovito Lopes, som bliver bakket op af sportsjournalist Marcus Mergulhao fra avisen Herald.

– Shrinivas Dempo er en af de få personer, som alle kan lide. Der kan kun være få personer, der har noget ondt at sige om ham. Jeg har aldrig hørt noget i den retning, siger Marcus Mergulhao.

Den 42-årige fodbold-investor ejer de indiske mestre, Dempo Sports Club, som skal nyde godt af FC Midtjyllands know-how i forbindelse med talentudvikling og etablering af fodboldakademier.

For to måneder siden indviede han et nyt klubhus til holdet med styrketræningslokaler og fysioterapi-klinik. Planerne om et topmoderne stadion er allerede i fuld gang. Penene kommer fra det familieimperium, han har overtaget fra sin far.

Læs hele historien om Shrinivas Dempo i Tipsbladet Indsigt, som er på gaden nu. Du kan også spare turen til kiosken og læse avisen direkte på din computer – !





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Smider Salah-bombe

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Afvist – Brøndby undrer sig



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Skidt nyt om Lukas Lerager

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Patrick Dorgu er med

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal