Allsvenskan-stjerne til dansk topklub?

En af de største profiler i Allsvenskan, IFK Göteborgs Ragnar Sigurdsson, kan havne i en af Superligaens topklubber.



Ragnar Sigurdsson er en af Allsvenskans absolut bedste forsvarsspillere. Det understreges af, at den islandske landsholdsspiller tidligere er blevet sat i forbindelse med klubber i de helt store ligaer. Engang var det således klubber som Newcastle, Blackburn og Espanyol, der efter sigende jagtede Sigurdsson, men på det seneste er det mindre klubber som italienske Cesena, græske AEK Athen og israelske Maccabi Haifa, som islændingen sættes i forbindelse med.

At islændingen nu er et mere realistisk transfermål kan åbne døren for danske klubber. Klubber som Brøndby, OB og FC København kan således være interessante for Allsvenskan-profilen.

– De danske topklubber har et højt niveau. Både sportsligt og økonomisk. Bare se på FC København og det, de præsterer i Europa. Så det er bestemt realistisk, at Ragnar ender i Danmark, siger Sigurdssons rådgiver, Carl Fhager, der dog ikke vil afsløre, om danske klubber også er blandt de interesserede.

– Der findes flere konkrete klubber, som er interesserede i Ragnar. Men fra hvilke lande de kommer, vil jeg ikke kommentere på, siger advokaten.

24-årige Ragnar Sigurdsson har et enkelt år tilbage af sin kontrakt med IFK Göteborg, der derfor gerne vil sælge islændingen, inden han kan forlade klubben gratis.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Kalder tronskifte i Danmark

Så du det? Wass i helt vild aktion

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Bombe på vej i Real Madrid?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

FC Nordsjælland – AGF

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’