Allsvenskan-stjerne til dansk topklub?

En af de største profiler i Allsvenskan, IFK Göteborgs Ragnar Sigurdsson, kan havne i en af Superligaens topklubber.



Ragnar Sigurdsson er en af Allsvenskans absolut bedste forsvarsspillere. Det understreges af, at den islandske landsholdsspiller tidligere er blevet sat i forbindelse med klubber i de helt store ligaer. Engang var det således klubber som Newcastle, Blackburn og Espanyol, der efter sigende jagtede Sigurdsson, men på det seneste er det mindre klubber som italienske Cesena, græske AEK Athen og israelske Maccabi Haifa, som islændingen sættes i forbindelse med.

At islændingen nu er et mere realistisk transfermål kan åbne døren for danske klubber. Klubber som Brøndby, OB og FC København kan således være interessante for Allsvenskan-profilen.

– De danske topklubber har et højt niveau. Både sportsligt og økonomisk. Bare se på FC København og det, de præsterer i Europa. Så det er bestemt realistisk, at Ragnar ender i Danmark, siger Sigurdssons rådgiver, Carl Fhager, der dog ikke vil afsløre, om danske klubber også er blandt de interesserede.

– Der findes flere konkrete klubber, som er interesserede i Ragnar. Men fra hvilke lande de kommer, vil jeg ikke kommentere på, siger advokaten.

24-årige Ragnar Sigurdsson har et enkelt år tilbage af sin kontrakt med IFK Göteborg, der derfor gerne vil sælge islændingen, inden han kan forlade klubben gratis.





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s modstander i Conference League

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er AGF’s Champions League-modstander

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Succestræner død af kræft

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Usbekistan – Colombia

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Mexico – Sydkorea

Canada – Qatar

Portugal skuffede stort mod DR Congo

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De lurer på Kjærgaard

Rangerer AGF over Lech Poznan