Allsvenskan-stjerne til dansk topklub?

En af de største profiler i Allsvenskan, IFK Göteborgs Ragnar Sigurdsson, kan havne i en af Superligaens topklubber.



Ragnar Sigurdsson er en af Allsvenskans absolut bedste forsvarsspillere. Det understreges af, at den islandske landsholdsspiller tidligere er blevet sat i forbindelse med klubber i de helt store ligaer. Engang var det således klubber som Newcastle, Blackburn og Espanyol, der efter sigende jagtede Sigurdsson, men på det seneste er det mindre klubber som italienske Cesena, græske AEK Athen og israelske Maccabi Haifa, som islændingen sættes i forbindelse med.

At islændingen nu er et mere realistisk transfermål kan åbne døren for danske klubber. Klubber som Brøndby, OB og FC København kan således være interessante for Allsvenskan-profilen.

– De danske topklubber har et højt niveau. Både sportsligt og økonomisk. Bare se på FC København og det, de præsterer i Europa. Så det er bestemt realistisk, at Ragnar ender i Danmark, siger Sigurdssons rådgiver, Carl Fhager, der dog ikke vil afsløre, om danske klubber også er blandt de interesserede.

– Der findes flere konkrete klubber, som er interesserede i Ragnar. Men fra hvilke lande de kommer, vil jeg ikke kommentere på, siger advokaten.

24-årige Ragnar Sigurdsson har et enkelt år tilbage af sin kontrakt med IFK Göteborg, der derfor gerne vil sælge islændingen, inden han kan forlade klubben gratis.







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

De er interesseret i Christian Eriksen

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sikre millioner til AGF

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Mæhle kan hentes for spotpris

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Forlader AGF – her er hans nye klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Polsk succestræner rygtes til Danmark

PSG genvinder Champions League

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Bekræfter: Vender tilbage til FC København