Alm før Brøndby-kamp: Kan blive et helt andet hold

I OB kan man begynde at se nogle af profilerne vende tilbage fra skader.



OB har fået en skidt start på Superligaen med kun ét point efter de første fire runder, som placerer dem på sidstepladsen i den bedste danske række. Næste opgave er mod Brøndby.

Inden den kamp kan cheftræner Andreas Alm se tilbage på en begyndelse, hvor fem spillere fra startopstillingen i pokalfinalen i sidste sæson har været ude med skader. Det fortæller han om på OB’s hjemmeside.

– Vi tror, at det har en stor betydning, og selvom man kan snakke om mange ting, der kan have indflydelse på vores præstationer, så er skaderne nummer et, to, tre, fire og fem på listen. Vi må erkende, at det er sådan det er, og samtidig ikke bruge det som en undskyldning for at ikke vinde næste kamp, siger han og fortsætter:

– Det, som er den store ulempe, er jo, at dem, der er skadet, er spillere, som har spillet meget for os og ofte har været i startopstillingen. Normalt er skaderne fordelt ud på et miks af spillere, så det ikke kun er de som typisk er startere, som sidder ude, lyder det fra Andreas Alm.

Han peger endvidere på, at hvis man ser lyst på det, så har været mulighed for at for at give mere spilletid til andre, som gør noget for konkurrencen på holdet.

Til den kommende kamp har han kunne se både Emmanuel Sabbi og Issam Jebali træne med resten af truppen, og derfor kan truppen se anderledes ud til Brøndby-opgøret.

– Vi har chance for at blive et helt andet hold. Ikke fordi man automatisk er tilbage i startopstillingen, men det også kommer til at skabe noget mere konkurrence. Det gør, at når vi kommer længere ind i kampen, også har en bænk, som kan være med til at gøre en større forskel, forklarer Alm.

Der er dog også mulighed for, at en af klubbens spillere er på vej væk. Læs mere om det her.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Forbereder bud på 970 mio.

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Chokskifte på vej?

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Åbner op for sommertransfer

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Lufter vild Ronaldo-teori



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Et skridt tættere Englands største stadion

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Bosnien-Hercegovina – Qatar

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Schweiz – Canada

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Tjekkiet – Mexico