OB har fået en skidt start på Superligaen med kun ét point efter de første fire runder, som placerer dem på sidstepladsen i den bedste danske række. Næste opgave er mod Brøndby.
Inden den kamp kan cheftræner Andreas Alm se tilbage på en begyndelse, hvor fem spillere fra startopstillingen i pokalfinalen i sidste sæson har været ude med skader. Det fortæller han om på OB’s hjemmeside.
– Vi tror, at det har en stor betydning, og selvom man kan snakke om mange ting, der kan have indflydelse på vores præstationer, så er skaderne nummer et, to, tre, fire og fem på listen. Vi må erkende, at det er sådan det er, og samtidig ikke bruge det som en undskyldning for at ikke vinde næste kamp, siger han og fortsætter:
– Det, som er den store ulempe, er jo, at dem, der er skadet, er spillere, som har spillet meget for os og ofte har været i startopstillingen. Normalt er skaderne fordelt ud på et miks af spillere, så det ikke kun er de som typisk er startere, som sidder ude, lyder det fra Andreas Alm.
Han peger endvidere på, at hvis man ser lyst på det, så har været mulighed for at for at give mere spilletid til andre, som gør noget for konkurrencen på holdet.
Til den kommende kamp har han kunne se både Emmanuel Sabbi og Issam Jebali træne med resten af truppen, og derfor kan truppen se anderledes ud til Brøndby-opgøret.
– Vi har chance for at blive et helt andet hold. Ikke fordi man automatisk er tilbage i startopstillingen, men det også kommer til at skabe noget mere konkurrence. Det gør, at når vi kommer længere ind i kampen, også har en bænk, som kan være med til at gøre en større forskel, forklarer Alm.
Der er dog også mulighed for, at en af klubbens spillere er på vej væk. Læs mere om det her.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Zanka ville spille gratis for FC København
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
OPTAKT
Skotland – Marokko
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
OPTAKT
USA – Australien
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
OPTAKT
Canada – Qatar
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
OPTAKT
