OB har fået en skidt start på Superligaen med kun ét point efter de første fire runder, som placerer dem på sidstepladsen i den bedste danske række. Næste opgave er mod Brøndby.
Inden den kamp kan cheftræner Andreas Alm se tilbage på en begyndelse, hvor fem spillere fra startopstillingen i pokalfinalen i sidste sæson har været ude med skader. Det fortæller han om på OB’s hjemmeside.
– Vi tror, at det har en stor betydning, og selvom man kan snakke om mange ting, der kan have indflydelse på vores præstationer, så er skaderne nummer et, to, tre, fire og fem på listen. Vi må erkende, at det er sådan det er, og samtidig ikke bruge det som en undskyldning for at ikke vinde næste kamp, siger han og fortsætter:
– Det, som er den store ulempe, er jo, at dem, der er skadet, er spillere, som har spillet meget for os og ofte har været i startopstillingen. Normalt er skaderne fordelt ud på et miks af spillere, så det ikke kun er de som typisk er startere, som sidder ude, lyder det fra Andreas Alm.
Han peger endvidere på, at hvis man ser lyst på det, så har været mulighed for at for at give mere spilletid til andre, som gør noget for konkurrencen på holdet.
Til den kommende kamp har han kunne se både Emmanuel Sabbi og Issam Jebali træne med resten af truppen, og derfor kan truppen se anderledes ud til Brøndby-opgøret.
– Vi har chance for at blive et helt andet hold. Ikke fordi man automatisk er tilbage i startopstillingen, men det også kommer til at skabe noget mere konkurrence. Det gør, at når vi kommer længere ind i kampen, også har en bænk, som kan være med til at gøre en større forskel, forklarer Alm.
Der er dog også mulighed for, at en af klubbens spillere er på vej væk. Læs mere om det her.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Færdig i Real Madrid
10. gang i træk
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
TOPNYHED
Emre Mor færdig
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
