Alm gør det altid: Derfor spiller vi træningskampe

OB-spillerne har ikke bare kunne tage på ferie eller nøjes med træning på det seneste.



OB havde frem mod Superligaens vinterpause sat en række kampe sammen med mange point til følge – og selvom ligaen nu står stille, så har de alligevel spillet tre træningskampe.

For cheftræner Andreas Alm er der en helt klar årsag til det. Det fortæller han om i et interview på fynboernes hjemmeside.

– I Sverige har jeg altid valgt at spille træningskampe, når vi har stoppet turneringen i november. Så har vi fortsat og har spillet 2-3 træningskampe, hvor vi har prøvet at spille mod de hold, som er på vej op i systemet, og som har en spændende taktisk fleksibilitet, som vi kunne møde, siger han og fortsætter:

– I min verden så er der mange spillere, som synes, det er fedt at spille kampe i stedet for at træne i tre uger. Vi spiller træningskampene for at blive bedre til fodbold. Træningskampe er også træning, og vi træner for at skulle spille kamp, lyder det fra Andreas Alm.

Han peger desuden på, at de fik 13 spillere ind i det seneste transfervindue, og derfor betyder al kamptræning noget for dem. Derudover er der også mulighed for at teste nogle taktiske elementer.

– Vi prøver i visse tilfælde at være lidt mere ekstreme i vores pres, men også at tage lidt større risiko offensivt og tage nogle ekstra løb og nogle ekstra spillere med i angreb. Vi prøvede det i Nordsjælland, og vi synes, at vi havde 60 minutter, som var virkeligt gode, fortæller OB-træneren.

OB spillede torsdag deres sidste træningskamp, hvor de slog Lyngby med 2-1. Forinden har man slået FC Nordsjælland med 2-1 og FC Helsingør med 3-2.

Senest har den tidligere landsholdsangriber Nicolai Jørgensen været ude og fortælle om, at han har været i dialog med OB. Læs mere om det her.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Supercomputer: De vinder Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

AGF – Brøndby IF

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

FC København – Lyngby BK

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skyder Brøndby-transfer ned

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

På vej til FCK: Her er han ligaens konge