OB havde frem mod Superligaens vinterpause sat en række kampe sammen med mange point til følge – og selvom ligaen nu står stille, så har de alligevel spillet tre træningskampe.
For cheftræner Andreas Alm er der en helt klar årsag til det. Det fortæller han om i et interview på fynboernes hjemmeside.
– I Sverige har jeg altid valgt at spille træningskampe, når vi har stoppet turneringen i november. Så har vi fortsat og har spillet 2-3 træningskampe, hvor vi har prøvet at spille mod de hold, som er på vej op i systemet, og som har en spændende taktisk fleksibilitet, som vi kunne møde, siger han og fortsætter:
– I min verden så er der mange spillere, som synes, det er fedt at spille kampe i stedet for at træne i tre uger. Vi spiller træningskampene for at blive bedre til fodbold. Træningskampe er også træning, og vi træner for at skulle spille kamp, lyder det fra Andreas Alm.
Han peger desuden på, at de fik 13 spillere ind i det seneste transfervindue, og derfor betyder al kamptræning noget for dem. Derudover er der også mulighed for at teste nogle taktiske elementer.
– Vi prøver i visse tilfælde at være lidt mere ekstreme i vores pres, men også at tage lidt større risiko offensivt og tage nogle ekstra løb og nogle ekstra spillere med i angreb. Vi prøvede det i Nordsjælland, og vi synes, at vi havde 60 minutter, som var virkeligt gode, fortæller OB-træneren.
OB spillede torsdag deres sidste træningskamp, hvor de slog Lyngby med 2-1. Forinden har man slået FC Nordsjælland med 2-1 og FC Helsingør med 3-2.
Senest har den tidligere landsholdsangriber Nicolai Jørgensen været ude og fortælle om, at han har været i dialog med OB. Læs mere om det her.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
Hjulmand og co. taber stort skridt
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
EKSKLUSIVT