OB havde frem mod Superligaens vinterpause sat en række kampe sammen med mange point til følge – og selvom ligaen nu står stille, så har de alligevel spillet tre træningskampe.
For cheftræner Andreas Alm er der en helt klar årsag til det. Det fortæller han om i et interview på fynboernes hjemmeside.
– I Sverige har jeg altid valgt at spille træningskampe, når vi har stoppet turneringen i november. Så har vi fortsat og har spillet 2-3 træningskampe, hvor vi har prøvet at spille mod de hold, som er på vej op i systemet, og som har en spændende taktisk fleksibilitet, som vi kunne møde, siger han og fortsætter:
– I min verden så er der mange spillere, som synes, det er fedt at spille kampe i stedet for at træne i tre uger. Vi spiller træningskampene for at blive bedre til fodbold. Træningskampe er også træning, og vi træner for at skulle spille kamp, lyder det fra Andreas Alm.
Han peger desuden på, at de fik 13 spillere ind i det seneste transfervindue, og derfor betyder al kamptræning noget for dem. Derudover er der også mulighed for at teste nogle taktiske elementer.
– Vi prøver i visse tilfælde at være lidt mere ekstreme i vores pres, men også at tage lidt større risiko offensivt og tage nogle ekstra løb og nogle ekstra spillere med i angreb. Vi prøvede det i Nordsjælland, og vi synes, at vi havde 60 minutter, som var virkeligt gode, fortæller OB-træneren.
OB spillede torsdag deres sidste træningskamp, hvor de slog Lyngby med 2-1. Forinden har man slået FC Nordsjælland med 2-1 og FC Helsingør med 3-2.
Senest har den tidligere landsholdsangriber Nicolai Jørgensen været ude og fortælle om, at han har været i dialog med OB. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: FCM kan gå glip af millioner
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
INTERVIEW FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
NYHEDER
Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan
INTERVIEW
Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TRANSFER