OB havde frem mod Superligaens vinterpause sat en række kampe sammen med mange point til følge – og selvom ligaen nu står stille, så har de alligevel spillet tre træningskampe.
For cheftræner Andreas Alm er der en helt klar årsag til det. Det fortæller han om i et interview på fynboernes hjemmeside.
– I Sverige har jeg altid valgt at spille træningskampe, når vi har stoppet turneringen i november. Så har vi fortsat og har spillet 2-3 træningskampe, hvor vi har prøvet at spille mod de hold, som er på vej op i systemet, og som har en spændende taktisk fleksibilitet, som vi kunne møde, siger han og fortsætter:
– I min verden så er der mange spillere, som synes, det er fedt at spille kampe i stedet for at træne i tre uger. Vi spiller træningskampene for at blive bedre til fodbold. Træningskampe er også træning, og vi træner for at skulle spille kamp, lyder det fra Andreas Alm.
Han peger desuden på, at de fik 13 spillere ind i det seneste transfervindue, og derfor betyder al kamptræning noget for dem. Derudover er der også mulighed for at teste nogle taktiske elementer.
– Vi prøver i visse tilfælde at være lidt mere ekstreme i vores pres, men også at tage lidt større risiko offensivt og tage nogle ekstra løb og nogle ekstra spillere med i angreb. Vi prøvede det i Nordsjælland, og vi synes, at vi havde 60 minutter, som var virkeligt gode, fortæller OB-træneren.
OB spillede torsdag deres sidste træningskamp, hvor de slog Lyngby med 2-1. Forinden har man slået FC Nordsjælland med 2-1 og FC Helsingør med 3-2.
Senest har den tidligere landsholdsangriber Nicolai Jørgensen været ude og fortælle om, at han har været i dialog med OB. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigdom i mat mandagskamp
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Oddset styrtdykker