Gør Anfield-comeback: ‘Tidens bedste Europa-hold’

Det er en stor kamp, siger Xabi Alonso, der tirsdag vender tilbage til Anfield i spidsen for Bayer Leverkusen.



Tirsdag aften byder på et overvældende opgør for den tidligere spanske spilfordeler Xabi Alonso, som i spidsen for Bayer Leverkusen aflægger besøg hos Liverpool, hvor spanieren selv tilbragte fem år i den røde trøje.

Champions League-aftener på Anfield, Liverpools hjemmebane, er noget helt særligt, siger Leverkusen-træneren.

– Atmosfæren er fantastisk. Liverpool er et af tidens bedste hold i Europa. Det er en kæmpe udfordring for os, men også en smuk udfordring, siger Alonso.

Alonso spillede samtlige 120 minutter og scorede sit straffespark, da Liverpool i 2005 vendte et 0-3-nederlag til en sejr på straffesparkskonkurrence mod AC Milan i Champions League.

I sommer var han et varmt emne for liverpoolfans, da den forhenværende træner Jürgen Klopp overraskende meddelte, at han ville stoppe i klubben efter mere end otte år.

Alonso blev dog i Bayer Leverkusen, og Liverpool fik i stedet hollandske Arne Slot. Hollænderen har indtil videre imponeret, og Liverpool ligger nummer et i Premier League.

Alonso siger, at det "ikke bliver meget bedre end" Champions League-fodbold på Anfield.

– Kampen er meget vigtig for mig. Det bliver en stor kamp. Det er svært at forestille sig noget bedre end at spille Champions League-fodbold på Anfield, siger han.

Alonsos Bayer Leverkusen skabte i sidste sæson historie, da klubben blev den første til at gå ubesejret gennem en hel sæson i den tyske topdivision, Bundesligaen.

Efter sommerferien er det dog gået trægt med resultaterne. Leverkusen ligger på fjerdepladsen bag både Bayern München, Leipzig og Eintracht Frankfurt.

I ligaspillet i Champions League ligger klubben på sjettepladsen efter at have vundet to af sine tre første kampe og spillet én uafgjort.

Liverpool har vundet alle tre kampe i ligaspillet indtil videre og ligger på andenpladsen efter Aston Villa.

Liverpool og Bayer Leverkusen spiller klokken 21.00 dansk tid.

/ritzau/






Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby




LIVE

VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Storklub har kontaktet Brøndby

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender

Afslører: Storklub missede Højlund

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Klar melding fra Thomas Gravesen

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bud på 1,12 milliard afvist

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Jonas Wind til danskerklub?

Sat til salg – så dyr er han

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj