Tirsdag aften byder på et overvældende opgør for den tidligere spanske spilfordeler Xabi Alonso, som i spidsen for Bayer Leverkusen aflægger besøg hos Liverpool, hvor spanieren selv tilbragte fem år i den røde trøje.
Champions League-aftener på Anfield, Liverpools hjemmebane, er noget helt særligt, siger Leverkusen-træneren.
– Atmosfæren er fantastisk. Liverpool er et af tidens bedste hold i Europa. Det er en kæmpe udfordring for os, men også en smuk udfordring, siger Alonso.
Alonso spillede samtlige 120 minutter og scorede sit straffespark, da Liverpool i 2005 vendte et 0-3-nederlag til en sejr på straffesparkskonkurrence mod AC Milan i Champions League.
I sommer var han et varmt emne for liverpoolfans, da den forhenværende træner Jürgen Klopp overraskende meddelte, at han ville stoppe i klubben efter mere end otte år.
Alonso blev dog i Bayer Leverkusen, og Liverpool fik i stedet hollandske Arne Slot. Hollænderen har indtil videre imponeret, og Liverpool ligger nummer et i Premier League.
Alonso siger, at det "ikke bliver meget bedre end" Champions League-fodbold på Anfield.
– Kampen er meget vigtig for mig. Det bliver en stor kamp. Det er svært at forestille sig noget bedre end at spille Champions League-fodbold på Anfield, siger han.
Alonsos Bayer Leverkusen skabte i sidste sæson historie, da klubben blev den første til at gå ubesejret gennem en hel sæson i den tyske topdivision, Bundesligaen.
Efter sommerferien er det dog gået trægt med resultaterne. Leverkusen ligger på fjerdepladsen bag både Bayern München, Leipzig og Eintracht Frankfurt.
I ligaspillet i Champions League ligger klubben på sjettepladsen efter at have vundet to af sine tre første kampe og spillet én uafgjort.
Liverpool har vundet alle tre kampe i ligaspillet indtil videre og ligger på andenpladsen efter Aston Villa.
Liverpool og Bayer Leverkusen spiller klokken 21.00 dansk tid.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
NYHEDER
Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER