Alt om AGF: Sportschef har stort arbejde foran sig

Tipsbladet.dk ser frem mod sæsonstarten i Superligaen med fokus på hvert enkelt klub. Denne gang AGF.



Tipsbladet.dk ser frem mod sæsonstarten i Superligaen med fokus på hvert enkelt hold.

Denne gang AGF.

Transfers:
Ind:
Frederik Brandhof (Viborg FF)
Mikkel Lassen (Skive IK, lejeaftale retur)
Oliver Lund (OB)
Jesper Hansen (FC Midtjylland)
Yann Aurel Bisseck (FC Köln, lejeaftale)
Anthony D’Alberto (Moreirense F.C.)

Ud:
Kamil Grabara (Liverpool, lejeaftale retur)
Kevin Diks (Fiorentina, lejeaftale retur)
Mathias Jørgensen (New York Red Bulls, lejeaftale retur)
Daniel Arzani (Manchester City, lejeaftale retur)
Bubacarr Sanneh (Anderlecht, lejeaftale retur)
Casper Højer Nielsen (Sparta Prag)
Bror Blume (WSG Tirol)

Træningskampe:
AGF – FC Nordsjælland 0-1
AGF – Hobro IK 3-2
Fredag den 9. juli: AaB – AGF 1-0
Mandag den 12. juli: AGF – Hvidovre

Bud på idealopstilling 4-3-3: Hansen – Munksgaard, Hausner, Tingager, Gersbach – Olsen, Poulsen, Grønbæk – Links, Mortensen, Thorsteinsson

Status:
AGF har vist, at succesen i forrige sæson ikke var noget tilfælde. Med en fjerdeplads i 2020/21 er klubben klar til europæisk fodbold igen, men den skal også klare sig uden flere bærende profiler fra de seneste sæsoner.

Kamil Grabara er skiftet til FC København, det samme er Kevn Diks, Casper Højer er strøget til Tjekkiet, mens Bror Blume har fået kontrakt i Østrig. Det er op til AGF’s stadig forholdsvis nye sportschef, Stig Inge Bjørnebye, at erstatte dem. Foreløbig er Grabara og Kevin Diks blevet erstattet nye udefra: Jesper Hansen og Anthony D’Alberto.

Styrker:
Mens flere andre hold skal genopbygge, skal AGF ”bare” vedligeholde noget, der allerede duer. AGF skal ganske vist erstatte nogle profiler, men ikke lave sit koncept om. Det fungerer allerede, og cheftræneren er den samme. 

Det er også en klar styrke, at holdet råder over en af ligaens mest pålidelige målscorere i Patrick Mortensen. Fortsætter han, som han plejer, bliver han mange point værd.

Svagheder:
AGF har arbejdet med at blive bedre til det etablerede angrebsspil, men der er stadig plads til forbedring. I seneste sæson havde kun AC Horsens færre afleveringer og en lavere hitrate på sine afleveringer. Det vil i den grad hjælpe holdets ambitioner om at forblive et tophold, hvis det bliver bedre til at nedbryde hold, det ikke kan køre kontra på.

Han bliver vigtig:
Der er en grund til, at AGF’erne var glade for Kamil Grabara, for han var en dygtig målmand for holdet. Ham skal Jesper Hansen erstatte, og med Hansen får AGF ikke bare en lige så kompetent målmand; de får også en spiller, der har rig erfaring med at vinde ting, og som bør kunne træde direkte ind som leder.

Hold øje med:
Albert Grønbæk har allerede fået masser af spilletid for AGF, selv om han kun er 20 år. En del af dem har dog været på kanten. Nu er Bror Blume væk fra den centrale midtbane, og det åbner for endnu flere kampe på favoritpositionen for unge Grønbæk.

Spørgsmålstegnet:
Lykkes AGF med at erstatte de nøglespillere, der er forsvundet?

Det er nogle bærende kræfter, som klubben har taget afsked med, og det bliver afgørende for holdets succes, at sportschef Bjørnebye lykkes med at hente erstatninger, der kan fylde tomrummet.

Premiere:
AGF – Brøndby IF, søndag den 18. juli klokken 19.00.

Statistik fra sæsonen 2020/2021:

AGF 20/21
Infogram







LIVE

LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kræver flere hold i Superligaen

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

FC Midtjylland – Viborg FF

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Færdig i Real Madrid

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

10. gang i træk

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

AGF – Sønderjyske

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’