Alt om AGF: Sportschef har stort arbejde foran sig

Tipsbladet.dk ser frem mod sæsonstarten i Superligaen med fokus på hvert enkelt klub. Denne gang AGF.



Tipsbladet.dk ser frem mod sæsonstarten i Superligaen med fokus på hvert enkelt hold.

Denne gang AGF.

Transfers:
Ind:
Frederik Brandhof (Viborg FF)
Mikkel Lassen (Skive IK, lejeaftale retur)
Oliver Lund (OB)
Jesper Hansen (FC Midtjylland)
Yann Aurel Bisseck (FC Köln, lejeaftale)
Anthony D’Alberto (Moreirense F.C.)

Ud:
Kamil Grabara (Liverpool, lejeaftale retur)
Kevin Diks (Fiorentina, lejeaftale retur)
Mathias Jørgensen (New York Red Bulls, lejeaftale retur)
Daniel Arzani (Manchester City, lejeaftale retur)
Bubacarr Sanneh (Anderlecht, lejeaftale retur)
Casper Højer Nielsen (Sparta Prag)
Bror Blume (WSG Tirol)

Træningskampe:
AGF – FC Nordsjælland 0-1
AGF – Hobro IK 3-2
Fredag den 9. juli: AaB – AGF 1-0
Mandag den 12. juli: AGF – Hvidovre

Bud på idealopstilling 4-3-3: Hansen – Munksgaard, Hausner, Tingager, Gersbach – Olsen, Poulsen, Grønbæk – Links, Mortensen, Thorsteinsson

Status:
AGF har vist, at succesen i forrige sæson ikke var noget tilfælde. Med en fjerdeplads i 2020/21 er klubben klar til europæisk fodbold igen, men den skal også klare sig uden flere bærende profiler fra de seneste sæsoner.

Kamil Grabara er skiftet til FC København, det samme er Kevn Diks, Casper Højer er strøget til Tjekkiet, mens Bror Blume har fået kontrakt i Østrig. Det er op til AGF’s stadig forholdsvis nye sportschef, Stig Inge Bjørnebye, at erstatte dem. Foreløbig er Grabara og Kevin Diks blevet erstattet nye udefra: Jesper Hansen og Anthony D’Alberto.

Styrker:
Mens flere andre hold skal genopbygge, skal AGF ”bare” vedligeholde noget, der allerede duer. AGF skal ganske vist erstatte nogle profiler, men ikke lave sit koncept om. Det fungerer allerede, og cheftræneren er den samme. 

Det er også en klar styrke, at holdet råder over en af ligaens mest pålidelige målscorere i Patrick Mortensen. Fortsætter han, som han plejer, bliver han mange point værd.

Svagheder:
AGF har arbejdet med at blive bedre til det etablerede angrebsspil, men der er stadig plads til forbedring. I seneste sæson havde kun AC Horsens færre afleveringer og en lavere hitrate på sine afleveringer. Det vil i den grad hjælpe holdets ambitioner om at forblive et tophold, hvis det bliver bedre til at nedbryde hold, det ikke kan køre kontra på.

Han bliver vigtig:
Der er en grund til, at AGF’erne var glade for Kamil Grabara, for han var en dygtig målmand for holdet. Ham skal Jesper Hansen erstatte, og med Hansen får AGF ikke bare en lige så kompetent målmand; de får også en spiller, der har rig erfaring med at vinde ting, og som bør kunne træde direkte ind som leder.

Hold øje med:
Albert Grønbæk har allerede fået masser af spilletid for AGF, selv om han kun er 20 år. En del af dem har dog været på kanten. Nu er Bror Blume væk fra den centrale midtbane, og det åbner for endnu flere kampe på favoritpositionen for unge Grønbæk.

Spørgsmålstegnet:
Lykkes AGF med at erstatte de nøglespillere, der er forsvundet?

Det er nogle bærende kræfter, som klubben har taget afsked med, og det bliver afgørende for holdets succes, at sportschef Bjørnebye lykkes med at hente erstatninger, der kan fylde tomrummet.

Premiere:
AGF – Brøndby IF, søndag den 18. juli klokken 19.00.

Statistik fra sæsonen 2020/2021:

AGF 20/21
Infogram





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Transferbombe i Manchester United

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Amir Richardson meldes tæt på skifte



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Maxsø træner med i Brøndby

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Frankrig – Spanien

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

FC København i intense transferforhandlinger



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Hylder FC København og Brøndby

‘Det er et større problem for os’

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jess Thorup på vej til denne klub

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

AC Milan vil hente Man Utd-profil