Alt om Lyngby: Han er kommet på en svær opgave

Tipsbladet sætter fokus på alle 12 Superliga-klubber før sæsonstart - her med fokus på Lyngby Boldklub.



Tipsbladet ser frem mod sæsonstarten i Superligaen og har fokus på hvert af de 12 hold. Vi gennemgår styrker og svagheder og ser nærmere på, hvordan klubberne står forud for sæsonstarten

Denne gang Lyngby Boldklub. 

Transfers:
Ind:
Baptiste Rolland (FA 2000, retur fra leje)
Adam Vendelbo (Nykøbing FC, retur fra leje)
Mathias Kristensen (Kolding IF, retur fra leje)
Mathias Hebo Rasmussen (Cracovia)

Ud:
Tochi Chukwuani (Sturm Graz)
Andri Gudjohnsen (KAA Gent)
Magnus Kaastrup (Vendsyssel FF)
Parfait Bizoza (FK Haugesund)
Mikkel Juhl (FC Roskilde)
Gustav Mortensen (Vendsyssel FF, retur fra leje)

Træningskampe:
Lyngby Boldklub – Malmö FF 0-2
Lyngby Boldklub – Hvidovre IF 0-4
Lyngby Boldklub – Hillerød Fodbold 0-3
Lyngby Boldklub – Landskrona 4-0

Bud på idealopstilling (3-4-3):
Jannich Storch – Pascal Gregor, Andreas Bjelland, Magnus Jensen – Tobias Storm, Casper Winther, Marcel Rømer, Kolbein Finnsson – Sævar Magnusson, Frederik Gytkjær, Jonathan Amon

Status:
Lyngby kan kigge tilbage på en mildest talt kaotisk første halvdel af 2024. Succestræneren Freyr Alexandersson blev i januar afløst af Magne Hoseth, der på chokerende vis fik sparket efter to blot to kampe. David Nielsen kom så ind og fik reddet 'De Kongeblå' i sidste spillerunde, inden han forlod klubben igen. Ny cheftræner er nu Morten Karlsen, der er kommet til fra amerikanske Orange County SC. Derudover har Lyngby mistet holdets topscorer og bedste spiller i Andri Gudjohnsen, som er blevet solgt til belgiske Gent for et rekordbeløb. 

Styrker:
Kun fem hold hentede flere point på hjemmebane i Superligaen end Lyngby gjorde i sidste sæson, selvom Lyngby sluttede på 10. pladsen. Lyngby tabte blot tre ud af deres 16 hjemmekampe. Kun FC Nordsjælland og mestrene fra FC Midtjylland tabte færre kampe på egen bane, og det tegner jo et tydeligt billede af, at Lyngby er en særdeles besværlig modstander, når de spiller foran deres egne fans. 

Svagheder:
Når man lader blikket glide ned over Lyngbys afgange og tilgange denne sommer, er det svært at argumentere for, at den nordsjællandske klub er kommet styrket ud af vinduet i skrivende stund. Sidste sæsons topscorer Andri Gudjohnsen er væk, og det samme er midtbaneprofilen Tochi Chukwuani. Tilbagevendte Mathias Hebo har klart potentiale til at blive en stor profil, men han har været langtidsskadet og er ikke klar til sæsonstart.  

Han bliver vigtig:
Frederik Gytkjær skal gerne levere en god sæson, hvis Lyngby skal overleve i Superligaen. Med salget af Gudjohnsen har Lyngby sagt farvel til en masse mål, og det øger selvfølgelig presset på Gytkjærs skuldre, især hvis der ikke bliver købt en ny angriber ind. 

Hold øje med:
Sævar Magnusson sluttede utroligt stærkt af i sidste sæson, hvor islændingen scorede seks mål i de sidste seks kampe af nedrykningsspillet. Magnussons fantastiske indhop med to mål i 3-1-sejren over Viborg i næstsidste spillerunde var ekstremt vigtig for Lyngbys overlevelseskamp, og det bliver interessant at se, om den islandske landsholdsspiller kan fortsætte udviklingen i den kommende sæson.

Spørgsmålstegnet:
Der er masser af spørgsmål, som vi mangler at få besvaret i Lyngby. Et af de absolut vigtigste er selvfølgelig, om den nye cheftræner Morten Karlsen slår til. Det er ikke en nem opgave, han står overfor i Lyngby, hvor han har overtaget et hold, der var ekstremt tæt på at rykke ned og efterfølgende har solgt deres bedste spiller. Lyngby kan komme under hårdt pres i næste sæson, og her skal Morten Karlsen vise, at han kan få det maksimale ud af det materiale, han har til rådighed. 

På målmandspositionen er der også et ubesvaret spørgsmål om, hvem der er førstevalg, idet David Jensen og Jannich Storch delte spilletiden mellem dem i løbet af foråret. Samtidig skal det blive meget interessant at følge, om tilbagevendte Mathias Hebo efter et meget langvarigt skadesforløb kan genfinde sit gamle niveau. Kan han det, kan det potentielt blive afgørende for Lyngbys chancer for at overleve i Superligaen.  

Premiere:
Mandag den 22. juli kl. 19.00: Lyngby Boldklub – FC København

Lyngby BK 23/24
Infogram



– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Brøndby straffet – får stor bøde

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

AGF på rov i Hobro IK

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Andreas Christensen i chokskifte?

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Randers FC – OB

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Lars Friis får ikke stort job

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Vender hjem til AaB

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

FC Midtjylland kan score gode penge

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

“Har set ham fra OB få karantæne”

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”