Alt om Lyngby: Han er kommet på en svær opgave

Tipsbladet sætter fokus på alle 12 Superliga-klubber før sæsonstart - her med fokus på Lyngby Boldklub.



Tipsbladet ser frem mod sæsonstarten i Superligaen og har fokus på hvert af de 12 hold. Vi gennemgår styrker og svagheder og ser nærmere på, hvordan klubberne står forud for sæsonstarten

Denne gang Lyngby Boldklub. 

Transfers:
Ind:
Baptiste Rolland (FA 2000, retur fra leje)
Adam Vendelbo (Nykøbing FC, retur fra leje)
Mathias Kristensen (Kolding IF, retur fra leje)
Mathias Hebo Rasmussen (Cracovia)

Ud:
Tochi Chukwuani (Sturm Graz)
Andri Gudjohnsen (KAA Gent)
Magnus Kaastrup (Vendsyssel FF)
Parfait Bizoza (FK Haugesund)
Mikkel Juhl (FC Roskilde)
Gustav Mortensen (Vendsyssel FF, retur fra leje)

Træningskampe:
Lyngby Boldklub – Malmö FF 0-2
Lyngby Boldklub – Hvidovre IF 0-4
Lyngby Boldklub – Hillerød Fodbold 0-3
Lyngby Boldklub – Landskrona 4-0

Bud på idealopstilling (3-4-3):
Jannich Storch – Pascal Gregor, Andreas Bjelland, Magnus Jensen – Tobias Storm, Casper Winther, Marcel Rømer, Kolbein Finnsson – Sævar Magnusson, Frederik Gytkjær, Jonathan Amon

Status:
Lyngby kan kigge tilbage på en mildest talt kaotisk første halvdel af 2024. Succestræneren Freyr Alexandersson blev i januar afløst af Magne Hoseth, der på chokerende vis fik sparket efter to blot to kampe. David Nielsen kom så ind og fik reddet 'De Kongeblå' i sidste spillerunde, inden han forlod klubben igen. Ny cheftræner er nu Morten Karlsen, der er kommet til fra amerikanske Orange County SC. Derudover har Lyngby mistet holdets topscorer og bedste spiller i Andri Gudjohnsen, som er blevet solgt til belgiske Gent for et rekordbeløb. 

Styrker:
Kun fem hold hentede flere point på hjemmebane i Superligaen end Lyngby gjorde i sidste sæson, selvom Lyngby sluttede på 10. pladsen. Lyngby tabte blot tre ud af deres 16 hjemmekampe. Kun FC Nordsjælland og mestrene fra FC Midtjylland tabte færre kampe på egen bane, og det tegner jo et tydeligt billede af, at Lyngby er en særdeles besværlig modstander, når de spiller foran deres egne fans. 

Svagheder:
Når man lader blikket glide ned over Lyngbys afgange og tilgange denne sommer, er det svært at argumentere for, at den nordsjællandske klub er kommet styrket ud af vinduet i skrivende stund. Sidste sæsons topscorer Andri Gudjohnsen er væk, og det samme er midtbaneprofilen Tochi Chukwuani. Tilbagevendte Mathias Hebo har klart potentiale til at blive en stor profil, men han har været langtidsskadet og er ikke klar til sæsonstart.  

Han bliver vigtig:
Frederik Gytkjær skal gerne levere en god sæson, hvis Lyngby skal overleve i Superligaen. Med salget af Gudjohnsen har Lyngby sagt farvel til en masse mål, og det øger selvfølgelig presset på Gytkjærs skuldre, især hvis der ikke bliver købt en ny angriber ind. 

Hold øje med:
Sævar Magnusson sluttede utroligt stærkt af i sidste sæson, hvor islændingen scorede seks mål i de sidste seks kampe af nedrykningsspillet. Magnussons fantastiske indhop med to mål i 3-1-sejren over Viborg i næstsidste spillerunde var ekstremt vigtig for Lyngbys overlevelseskamp, og det bliver interessant at se, om den islandske landsholdsspiller kan fortsætte udviklingen i den kommende sæson.

Spørgsmålstegnet:
Der er masser af spørgsmål, som vi mangler at få besvaret i Lyngby. Et af de absolut vigtigste er selvfølgelig, om den nye cheftræner Morten Karlsen slår til. Det er ikke en nem opgave, han står overfor i Lyngby, hvor han har overtaget et hold, der var ekstremt tæt på at rykke ned og efterfølgende har solgt deres bedste spiller. Lyngby kan komme under hårdt pres i næste sæson, og her skal Morten Karlsen vise, at han kan få det maksimale ud af det materiale, han har til rådighed. 

På målmandspositionen er der også et ubesvaret spørgsmål om, hvem der er førstevalg, idet David Jensen og Jannich Storch delte spilletiden mellem dem i løbet af foråret. Samtidig skal det blive meget interessant at følge, om tilbagevendte Mathias Hebo efter et meget langvarigt skadesforløb kan genfinde sit gamle niveau. Kan han det, kan det potentielt blive afgørende for Lyngbys chancer for at overleve i Superligaen.  

Premiere:
Mandag den 22. juli kl. 19.00: Lyngby Boldklub – FC København

Lyngby BK 23/24
Infogram





FCK-emne har frikøbsklausul – koster småpenge



EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise



Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner

Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.

FC København henter stortalent i AaB

Menno van Dam reagerer på AaB-fyring

Legende raser: ‘Fuldstændigt skandaløst’



TRANSFER

Hjem til Superligaen? Nu er dansk bomber gratis


Uenighed om Rösler-fremtid

Vanvittig Casemiro-klausul afsløret

Nu skal FCKs keeperflirt videre fra Bayern München

Nu bekræfter han: ‘Transfer-dialog med Brøndby’



" Det mener Tipsbladet

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid


Arbejder på transfer – skal væk fra FCK

– Så tror jeg, at Birk er færdig i Brøndby

På vej til FC København? Lørdag skrev han historie

I spil til Brøndby-comeback

– Det er to hold, som har fået massiv kritik


TOPNYHED

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’


Sårbare FCK og FCM får travlt på transfermarkedet

Kan redde FCM: ‘Så må vi sende en gave’

Neestrups store ønske: Intet jeg hellere vil

Skulle Delaney have rødt? ‘Sniger sig udenom kort’



Blades giver nådestød til Rødkælke

Charmerer dommerne? Har hørt det hele min karriere

– Jeg sagde ikke tillykke til Delaney

Lurede Pentz-svaghed: Ved at ramme den i røven

Kongen af København!

Vildt! Vi taler kæmpetransfer til FCM- profil!

AGF-profiler revser præstation efter nyt nederlag

Steinlein afslører kæmpestore tilbud


EKSKLUSIVT

Vil købe Oliver Christensen


Revser danskerkøb

Sådan bliver FCK og FCM dansk mester

Nej, nej, nej! AaB-keeper laver skandaløs fejl

Ekspert ikke i tvivl: Der står monstersalg på ham!

Jacob Neestrup bænker FCK-stjerne til skæbnebrag

AGF tangerer sensationel rekord

Vanvittigt: Sur Forest-ejer konfronterer træner

Randers tæver AGF og går på tredjepladsen

Åh nej, AGF: Spiller det på sidste vers for ham?

Brøndby-transfer? Frederik Birk kender ham

Birk fortryder: ’Det giver søvnløse timer’

‘Intet er besluttet endnu’

Silkeborgs reserver sejrer knebent

Virkelig, virkelig dumt: Brøndby smider point

Idiotisk: Holdkammeraterne må være rasende!

Tak for det, Kent Nielsen og Thomas Nørgaard!

Schmeichel roses efter comeback: ‘Fantastisk’

Jagtet af kæmpeklubber: – Tror du de kender mig?

– Dumme beslutninger

FC København – FC Midtjylland

Av, av, av: Det koster dyrt, Brøndby!

Begejstret Erik Sviatchenko hylder Superliga-komet