Tipsbladet ser frem mod forårssæsonen i Superligaen og har fokus på hvert af de 12 hold. Vi gennemgår styrker og svagheder og ser nærmere på, hvordan klubberne står forud for forårssæsonen.
Denne gang Silkeborg IF.
Transfers:
Ind:
Anders Dahl (Retur lejeaftale)
Sofus Berger (Viborg FF)
Ud:
Oliver Sonne (Burnley)
Rasmus Thelander (Lyngby BK)
Anders Dahl (FC Fredericia)
Træningskampe:
Silkeborg IF – OB 2-2
Murcia – Silkeborg IF 0-0
Silkeborg IF – FC København 0-3
Silkeborg IF – IK Sirius 1-0
Silkeborg IF – Hillerød Fodbold 2-1
Bud på idealopstilling (4-3-2-1) Nicolai Larsen – Jens Martin Gammelby, Alexander Busch, Pedro Ganchas, Robin Østrøm – Mads Larsen, Pelle Mattsson, Mads Freundlich – Anders Klynge, Younes Bakiz – Tonni Adamsen.
Status:
Silkeborg IF har i transfervinduet sendt Oliver Sonne ud af døren, og hele vinteren har der været sat spørgsmålstegn ved, hvem der skal erstatte backen, der efterhånden var en af de bedste i Superligaen. Svaret i Søhøjlandet endte med at være Jens Martin Gammelby, der får chancen for sin anden ungdom i klubben. På den anden backposition bliver der en magtkamp mellem den pålidelige, men måske lidt kedelige Robin Østrøm og Andreas Poulsen, der virkelig skal vise sig frem med sine offensive kvaliteter.
Resten af truppen er rimeligt i vatter, og der kommer til at blive løftet et niveau i forhold til efteråret i forsvaret, hvor Alexander Busch er tilbage fra en årelang skade. Næsten det samme gør sig gældende på 10’er-positionen, hvor Anders Klynge bliver en vigtig brik i foråret.
Styrker:
Kent Nielsen er klubbens største kapacitet, og det kan der overhovedet ikke sættes spørgsmålstegn ved. Kigger man ind på banen, står holdet rigtig stærkt centralt. I forsvaret er der kamp om pladserne, hvor Pontus Rödin muligvis ender som sorteper. På midtbanen har man Jeppe Andersen, der kan bringes ind fra bænken med sin enorme erfaring, og Callum McCowatt har været brandvarm i træningskampene, så han kan blive en offensiv joker, når der mangler et mål i Søhøjlandet.
For år tilbage ville det have været utænkeligt, at kvalitetsspillere som Pontus Rödin og Jeppe Andersen ikke var selvskrevne i en startopstilling på Jysk Park – men det er de ikke nu.
Svagheder:
Det er åbenlyst, at Silkeborg ikke står stærkt på backs. Da klubben vandt bronzemedaljer, var det Lukas Engel og Rasmus Carstensen, der sad på de vigtige positioner, og man havde endda Oliver Sonne som backup. Alle tre er siden blevet solgt for tocifrede millionbeløb til større adresser, og det er svært at forestille sig det samme ske med de backs, man har lige nu. Helt fremme kan holdet også komme i bekneb, hvis Tonni Adamsen går i stykker. Alexander Simmelhack gjorde det fint som indskifter i efteråret, hvor han scorede vigtige mål, men spørgsmålet er, om han er klar til at starte i Superligaen endnu. Han virkede ikke helt på niveau, da han fik chancen i pokalen mod AaB.
Han bliver vigtig:
Tonni Adamsen skal i gang med målscoringen igen. Silkeborg hentede flest point i starten af sæsonen, da den hurtige angriber sparkede alt ind, han rørte ved, og det får de brug for igen, hvis de skal være en sikker kandidat til top 6. Derudover kommer Nicolai Larsen også til at spille en afgørende rolle. I efteråret var han en af de bedst spillende målmænd i Superligaen, og han skal formentlig levere store redninger på stregen, hvis det for alvor skal blive sjovt at gå til fodbold på Jysk Park.
Hold øje med:
Kampen om backpladserne. Jens Martin Gammelby og Andreas Poulsen er de to mest traditionelle backs i moderne fodbold, og førstnævnte kommer også til at være førstevalg i højresiden af banen. Men de skal begge kigge sig gevaldigt over skulderen, for den altid pålidelige Robin Østrøm vil blive foretrukket i begge sider, hvis en af de to andre dummer sig alvorligt i bare én kamp.
Robin Østrøm er måske ikke noget festfyrværkeri, men han er pålidelig – og han er Kent Nielsens mand. Den erfarne træner vil til enhver tid henvise til, at den unge nordmand spillede udekampen mod West Ham, hvis nogen sætter spørgsmålstegn ved hans kvaliteter – selvom han har en tendens til ofte at spille en 45-graders aflevering tilbage i banen til Pedro Ganchas.
Spørgsmålstegnet:
Kommer de i top 6 og pokalfinalen?
Sæsonen kan blive vild og voldsom, men samtidig også grå og kedelig. Hvis de sikrer sig en plads i mesterskabsspillet, kan de skabe ravage deroppe og måske endda jagte en medalje, hvis alt spiller. I pokalturneringen er ambitionen også at nå finalen, selvom de skal forbi Brøndby, der bestemt er favoritter. Men Silkeborg er et stærkt pokalhold, så alt kan ske. Udfordringen er bare, at hvis begge mål glipper, bliver det et kedeligt forår, hvor der ikke for alvor er noget på spil – udover jagten på en syvendeplads, der kan give mulighed for europæisk kvalifikation.
Premiere:
Søndag den 16 februar 14.00: Silkeborg IF – Vejle Boldklub
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
I chok over Nicolai Poulsen
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
Kamil Grabara-opslag bemærkes
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
– Lidt af en bombe
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn
NYHEDER
DBU hylder Hareide
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
Højlund i hovedrolle
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide
Åge Hareide er død
MEDIE
Han er IKKE i spil
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
NYHEDER