Tipsbladet ser frem mod forårssæsonen i Superligaen og har fokus på hvert af de 12 hold. Vi gennemgår styrker og svagheder og ser nærmere på, hvordan klubberne står forud for forårssæsonen.
Denne gang Silkeborg IF.
Transfers:
Ind:
Anders Dahl (Retur lejeaftale)
Sofus Berger (Viborg FF)
Ud:
Oliver Sonne (Burnley)
Rasmus Thelander (Lyngby BK)
Anders Dahl (FC Fredericia)
Træningskampe:
Silkeborg IF – OB 2-2
Murcia – Silkeborg IF 0-0
Silkeborg IF – FC København 0-3
Silkeborg IF – IK Sirius 1-0
Silkeborg IF – Hillerød Fodbold 2-1
Bud på idealopstilling (4-3-2-1) Nicolai Larsen – Jens Martin Gammelby, Alexander Busch, Pedro Ganchas, Robin Østrøm – Mads Larsen, Pelle Mattsson, Mads Freundlich – Anders Klynge, Younes Bakiz – Tonni Adamsen.
Status:
Silkeborg IF har i transfervinduet sendt Oliver Sonne ud af døren, og hele vinteren har der været sat spørgsmålstegn ved, hvem der skal erstatte backen, der efterhånden var en af de bedste i Superligaen. Svaret i Søhøjlandet endte med at være Jens Martin Gammelby, der får chancen for sin anden ungdom i klubben. På den anden backposition bliver der en magtkamp mellem den pålidelige, men måske lidt kedelige Robin Østrøm og Andreas Poulsen, der virkelig skal vise sig frem med sine offensive kvaliteter.
Resten af truppen er rimeligt i vatter, og der kommer til at blive løftet et niveau i forhold til efteråret i forsvaret, hvor Alexander Busch er tilbage fra en årelang skade. Næsten det samme gør sig gældende på 10’er-positionen, hvor Anders Klynge bliver en vigtig brik i foråret.
Styrker:
Kent Nielsen er klubbens største kapacitet, og det kan der overhovedet ikke sættes spørgsmålstegn ved. Kigger man ind på banen, står holdet rigtig stærkt centralt. I forsvaret er der kamp om pladserne, hvor Pontus Rödin muligvis ender som sorteper. På midtbanen har man Jeppe Andersen, der kan bringes ind fra bænken med sin enorme erfaring, og Callum McCowatt har været brandvarm i træningskampene, så han kan blive en offensiv joker, når der mangler et mål i Søhøjlandet.
For år tilbage ville det have været utænkeligt, at kvalitetsspillere som Pontus Rödin og Jeppe Andersen ikke var selvskrevne i en startopstilling på Jysk Park – men det er de ikke nu.
Svagheder:
Det er åbenlyst, at Silkeborg ikke står stærkt på backs. Da klubben vandt bronzemedaljer, var det Lukas Engel og Rasmus Carstensen, der sad på de vigtige positioner, og man havde endda Oliver Sonne som backup. Alle tre er siden blevet solgt for tocifrede millionbeløb til større adresser, og det er svært at forestille sig det samme ske med de backs, man har lige nu. Helt fremme kan holdet også komme i bekneb, hvis Tonni Adamsen går i stykker. Alexander Simmelhack gjorde det fint som indskifter i efteråret, hvor han scorede vigtige mål, men spørgsmålet er, om han er klar til at starte i Superligaen endnu. Han virkede ikke helt på niveau, da han fik chancen i pokalen mod AaB.
Han bliver vigtig:
Tonni Adamsen skal i gang med målscoringen igen. Silkeborg hentede flest point i starten af sæsonen, da den hurtige angriber sparkede alt ind, han rørte ved, og det får de brug for igen, hvis de skal være en sikker kandidat til top 6. Derudover kommer Nicolai Larsen også til at spille en afgørende rolle. I efteråret var han en af de bedst spillende målmænd i Superligaen, og han skal formentlig levere store redninger på stregen, hvis det for alvor skal blive sjovt at gå til fodbold på Jysk Park.
Hold øje med:
Kampen om backpladserne. Jens Martin Gammelby og Andreas Poulsen er de to mest traditionelle backs i moderne fodbold, og førstnævnte kommer også til at være førstevalg i højresiden af banen. Men de skal begge kigge sig gevaldigt over skulderen, for den altid pålidelige Robin Østrøm vil blive foretrukket i begge sider, hvis en af de to andre dummer sig alvorligt i bare én kamp.
Robin Østrøm er måske ikke noget festfyrværkeri, men han er pålidelig – og han er Kent Nielsens mand. Den erfarne træner vil til enhver tid henvise til, at den unge nordmand spillede udekampen mod West Ham, hvis nogen sætter spørgsmålstegn ved hans kvaliteter – selvom han har en tendens til ofte at spille en 45-graders aflevering tilbage i banen til Pedro Ganchas.
Spørgsmålstegnet:
Kommer de i top 6 og pokalfinalen?
Sæsonen kan blive vild og voldsom, men samtidig også grå og kedelig. Hvis de sikrer sig en plads i mesterskabsspillet, kan de skabe ravage deroppe og måske endda jagte en medalje, hvis alt spiller. I pokalturneringen er ambitionen også at nå finalen, selvom de skal forbi Brøndby, der bestemt er favoritter. Men Silkeborg er et stærkt pokalhold, så alt kan ske. Udfordringen er bare, at hvis begge mål glipper, bliver det et kedeligt forår, hvor der ikke for alvor er noget på spil – udover jagten på en syvendeplads, der kan give mulighed for europæisk kvalifikation.
Premiere:
Søndag den 16 februar 14.00: Silkeborg IF – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
Nu drømmer de stort i AGF
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
INTERVIEW
Thomas Delaney storroser Superliga-modstander
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
INTERVIEW
‘Han virker sjov – de griner tit af ham’
NYHEDER
Tullberg skifter fire mand
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt
DAGENS SPILFORSLAG
Sløvt Londonderby
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
OPTAKT