Tipsbladet.dk ser frem mod sæsonstarten i Superligaen med fokus på hvert enkelt hold.
Denne gang Viborg FF.
Transfers:
Ind:
Justin Lonwijk (Utrecht)
Frederik Ørsøe Christensen (FC Midtjylland)
Jay-Roy Grot (VfL Osnabrück)
Ud:
Frederik Brandhof (AGF)
Alexander Fischer (kontraktudløb)
Emil Scheel (kontraktudløb)
Serge Deble (kontraktudløb)
Mads Knügle (kontraktudløb)
Træningskampe:
AaB – Viborg FF 2-2
SønderjyskE – Viborg FF 1-4
Viborg FF – Vendsyssel FF 2-0
Viborg FF – Randers FC 4-4
Bud på idealopstilling (4-3-3): Lund – Gordinho, Kramer, Lauritsen, Sørensen – Bonde, Grønning, Aaquist – Bech, Grønning, Bakiz
Status:
Viborg FF er omsider tilbage i Superligaen efter fire lange sæsoner i 1. division. Oprykningen var endda suveræn med tre point ned til Silkeborg IF og 17 ned til Esbjerg fB. Viborg tabte kun to kampe i hele sæsonen.
Nu bliver udfordringen selvsagt at gøre et godt 1. divisionshold til et, der kan overleve i Superligaen. Foreløbig er forstærkningerne ubeskrevne blade i Superliga-sammenhæng, men har nogle fine cv’er, der kan gøre dem til interessante bekendtskaber.
Styrker:
Viborg har et koncept, der fungerer. Selv om holdet skiftede træner fra Jacob Neestrup til Lars Friis i vinter, vandt det 1. division fra spids. En velfungerende strategi kan man komme langt med som oprykker til Superligaen.
Det omfatter blandt andet end bomstærk defensiv, der kun lukkede 24 mål ind i 32 kampe i 1. division i seneste sæson. Kan Viborg holde nogenlunde fast i det i Superligaen, er holdet godt stillet.
Svagheder:
Klubben har tilbragt fire sæsoner i 1. division og har ikke mange spillere tilbage med Superliga-erfaring. Truppen har under 300 Superliga-kampe til sammen på cv’et. Det hører med til historien, at flere af spillerne har spillet i ligaer på mindst samme niveau, men det betyder alligevel, at der skal en omstilling til efter oprykningen.
Han bliver vigtig:
Viborg rådede både over nummer ét og nummer tre på seneste sæsons topscorerliste i 1. division. Midtbanemanden Jacob Bonde scorede hele 12 mål i ligaen og ét i pokalturneringen. Sæsonen før scorede han 10 ligamål. Det er en stor fordel at få den slags måltal fra en midtbanespiller; bare spørg i Esbjerg fB, hvad Joni Kaukos mål betød, da holdet var oprykker til Superligaen.
Hold øje med:
Den 19-årige kantspiller Tobias Bech etablerede sig som fast mand på førsteholdet i seneste sæson. Bech missede kun en enkelt ligakamp, startede inde i de fleste og scorede otte mål undervejs. Blandt andre tre i de tre sidste kampe. Han bliver spændende at følge i Superligaen.
Spørgsmålstegnet:
Kan Viborg tage skridtet op? Holdet var en usædvanlig stærk oprykker, men det er ikke altid, det er nok. Der er forskel på at være tophold i den næstbedste række og (forventelig) bundhold i den bedste. Derfor skal Viborg omstille sig til en ny virkelighed.
Premiere:
FC Nordsjælland – Viborg FF, søndag 18. juli klokken 14.00
Statistik fra sæsonen 2020/2021:
LIVE
VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’
OPTAKT
Holland – Japan
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
OPTAKT
Tyskland – Curacao
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
TV-ekspert chokerer på direkte tv
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
TOPNYHED
