Tipsbladet.dk ser frem mod sæsonstarten i Superligaen med fokus på hvert enkelt hold.
Denne gang Viborg FF.
Transfers:
Ind:
Justin Lonwijk (Utrecht)
Frederik Ørsøe Christensen (FC Midtjylland)
Jay-Roy Grot (VfL Osnabrück)
Ud:
Frederik Brandhof (AGF)
Alexander Fischer (kontraktudløb)
Emil Scheel (kontraktudløb)
Serge Deble (kontraktudløb)
Mads Knügle (kontraktudløb)
Træningskampe:
AaB – Viborg FF 2-2
SønderjyskE – Viborg FF 1-4
Viborg FF – Vendsyssel FF 2-0
Viborg FF – Randers FC 4-4
Bud på idealopstilling (4-3-3): Lund – Gordinho, Kramer, Lauritsen, Sørensen – Bonde, Grønning, Aaquist – Bech, Grønning, Bakiz
Status:
Viborg FF er omsider tilbage i Superligaen efter fire lange sæsoner i 1. division. Oprykningen var endda suveræn med tre point ned til Silkeborg IF og 17 ned til Esbjerg fB. Viborg tabte kun to kampe i hele sæsonen.
Nu bliver udfordringen selvsagt at gøre et godt 1. divisionshold til et, der kan overleve i Superligaen. Foreløbig er forstærkningerne ubeskrevne blade i Superliga-sammenhæng, men har nogle fine cv’er, der kan gøre dem til interessante bekendtskaber.
Styrker:
Viborg har et koncept, der fungerer. Selv om holdet skiftede træner fra Jacob Neestrup til Lars Friis i vinter, vandt det 1. division fra spids. En velfungerende strategi kan man komme langt med som oprykker til Superligaen.
Det omfatter blandt andet end bomstærk defensiv, der kun lukkede 24 mål ind i 32 kampe i 1. division i seneste sæson. Kan Viborg holde nogenlunde fast i det i Superligaen, er holdet godt stillet.
Svagheder:
Klubben har tilbragt fire sæsoner i 1. division og har ikke mange spillere tilbage med Superliga-erfaring. Truppen har under 300 Superliga-kampe til sammen på cv’et. Det hører med til historien, at flere af spillerne har spillet i ligaer på mindst samme niveau, men det betyder alligevel, at der skal en omstilling til efter oprykningen.
Han bliver vigtig:
Viborg rådede både over nummer ét og nummer tre på seneste sæsons topscorerliste i 1. division. Midtbanemanden Jacob Bonde scorede hele 12 mål i ligaen og ét i pokalturneringen. Sæsonen før scorede han 10 ligamål. Det er en stor fordel at få den slags måltal fra en midtbanespiller; bare spørg i Esbjerg fB, hvad Joni Kaukos mål betød, da holdet var oprykker til Superligaen.
Hold øje med:
Den 19-årige kantspiller Tobias Bech etablerede sig som fast mand på førsteholdet i seneste sæson. Bech missede kun en enkelt ligakamp, startede inde i de fleste og scorede otte mål undervejs. Blandt andre tre i de tre sidste kampe. Han bliver spændende at følge i Superligaen.
Spørgsmålstegnet:
Kan Viborg tage skridtet op? Holdet var en usædvanlig stærk oprykker, men det er ikke altid, det er nok. Der er forskel på at være tophold i den næstbedste række og (forventelig) bundhold i den bedste. Derfor skal Viborg omstille sig til en ny virkelighed.
Premiere:
FC Nordsjælland – Viborg FF, søndag 18. juli klokken 14.00
Statistik fra sæsonen 2020/2021:
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
Danske klubber scorer millioner på VM
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
