Alt om VFF: Målmaskinen fra midten bliver vigtig

Tipsbladet.dk ser frem mod sæsonstarten i Superligaen med fokus på hvert enkelt hold. Denne gang Viborg FF.



Tipsbladet.dk ser frem mod sæsonstarten i Superligaen med fokus på hvert enkelt hold.

Denne gang Viborg FF.

Transfers:
Ind:

Justin Lonwijk (Utrecht)
Frederik Ørsøe Christensen (FC Midtjylland)
Jay-Roy Grot (VfL Osnabrück)

Ud:
Frederik Brandhof (AGF)
Alexander Fischer (kontraktudløb)
Emil Scheel (kontraktudløb)
Serge Deble (kontraktudløb)
Mads Knügle (kontraktudløb)

Træningskampe:
AaB – Viborg FF 2-2
SønderjyskE – Viborg FF 1-4
Viborg FF – Vendsyssel FF 2-0
Viborg FF – Randers FC 4-4

Bud på idealopstilling (4-3-3): Lund – Gordinho, Kramer, Lauritsen, Sørensen – Bonde, Grønning, Aaquist – Bech, Grønning, Bakiz

Status:
Viborg FF er omsider tilbage i Superligaen efter fire lange sæsoner i 1. division. Oprykningen var endda suveræn med tre point ned til Silkeborg IF og 17 ned til Esbjerg fB. Viborg tabte kun to kampe i hele sæsonen.

Nu bliver udfordringen selvsagt at gøre et godt 1. divisionshold til et, der kan overleve i Superligaen. Foreløbig er forstærkningerne ubeskrevne blade i Superliga-sammenhæng, men har nogle fine cv’er, der kan gøre dem til interessante bekendtskaber.

Styrker:
Viborg har et koncept, der fungerer. Selv om holdet skiftede træner fra Jacob Neestrup til Lars Friis i vinter, vandt det 1. division fra spids. En velfungerende strategi kan man komme langt med som oprykker til Superligaen.

Det omfatter blandt andet end bomstærk defensiv, der kun lukkede 24 mål ind i 32 kampe i 1. division i seneste sæson. Kan Viborg holde nogenlunde fast i det i Superligaen, er holdet godt stillet.

Svagheder:
Klubben har tilbragt fire sæsoner i 1. division og har ikke mange spillere tilbage med Superliga-erfaring. Truppen har under 300 Superliga-kampe til sammen på cv’et. Det hører med til historien, at flere af spillerne har spillet i ligaer på mindst samme niveau, men det betyder alligevel, at der skal en omstilling til efter oprykningen.

Han bliver vigtig:
Viborg rådede både over nummer ét og nummer tre på seneste sæsons topscorerliste i 1. division. Midtbanemanden Jacob Bonde scorede hele 12 mål i ligaen og ét i pokalturneringen. Sæsonen før scorede han 10 ligamål. Det er en stor fordel at få den slags måltal fra en midtbanespiller; bare spørg i Esbjerg fB, hvad Joni Kaukos mål betød, da holdet var oprykker til Superligaen.

Hold øje med:
Den 19-årige kantspiller Tobias Bech etablerede sig som fast mand på førsteholdet i seneste sæson. Bech missede kun en enkelt ligakamp, startede inde i de fleste og scorede otte mål undervejs. Blandt andre tre i de tre sidste kampe. Han bliver spændende at følge i Superligaen.

Spørgsmålstegnet:
Kan Viborg tage skridtet op? Holdet var en usædvanlig stærk oprykker, men det er ikke altid, det er nok. Der er forskel på at være tophold i den næstbedste række og (forventelig) bundhold i den bedste. Derfor skal Viborg omstille sig til en ny virkelighed.

Premiere:
FC Nordsjælland – Viborg FF, søndag 18. juli klokken 14.00

Statistik fra sæsonen 2020/2021:

Viborg FF 20/21
Infogram





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

LIVE: FCK, FCN og FCM trækkes i Conference League



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Han er VM’s bedste spiller

LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København kan miste endnu en stjerne

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Afsløring: FC København sælger Achouri



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

‘Spanien var det bedste hold’

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

VM-vækkeuret kommer med surt opstød



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Klar for FC København