Alt på plads: Vejle sælger forsvarsspiller

Efter en længere venten er forsvarsspilleren officielt færdig i Vejle Boldklub.



Juhani Ojala skifter fra Vejle Boldklub til skotske Motherwell, hvor han udstyres med en toårig aftale. Det bekræftes af begge klubber på deres respektive hjemmesider.

Transferen er ikke den store overraskelse, og i flere uger har man kunnet læse om det forestående skifte. Her har den finske forsvarsspiller heller ikke været til rådighed for Vejle Boldklub, mens han har befundet sig i Skotland.

Nu er alt så på plads, og Vejle Boldklub glæder sig over en tilfredsstillende handel.

– Juhanis besøg i Skotland er ingen hemmelighed. Skiftet har været undervejs i noget tid, og jeg er tilfreds med den aftale, vi har indgået, fortæller teknisk direktør Johan Sandahl til Vejle Boldklubs hjemmeside.

– Siden sin ankomst til Vejle Boldklub har Juhani været en fast bestanddel af VB’s stærke defensiv, hvorved han har været en central bidragyder til den positive udvikling i klubben, der i sidste sæson sikrede os overlevelse i landets bedste række. Juhani har været en fornøjelse at have i klubben, og vi har nydt at samarbejde med ham. Uanset hvad Juhani er blevet mødt med, har han ageret top professionelt. Det er en stor personlighed, vi tager afsked med, og jeg vil gerne takke ham for sin indsats i klubben og ønske ham alt det bedste fremover.

Motherwell oplyser, at de har måttet vente på 32-årige Juhani Ojalas arbejdstilladelse i et stykke tid.

Tidligere har Juhani Ojala optrådt for Young Boys, Terek Grozny og BK Häcken, mens han også har spillet 30 landskampe for det finske landshold. Han var imidlertid ikke med landsholdet til sommerens EM. 





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Så du det? Wass i helt vild aktion

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Positive forhandlinger med Nartey

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Viborg FF – Brøndby IF

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’