Juhani Ojala skifter fra Vejle Boldklub til skotske Motherwell, hvor han udstyres med en toårig aftale. Det bekræftes af begge klubber på deres respektive hjemmesider.
Transferen er ikke den store overraskelse, og i flere uger har man kunnet læse om det forestående skifte. Her har den finske forsvarsspiller heller ikke været til rådighed for Vejle Boldklub, mens han har befundet sig i Skotland.
Nu er alt så på plads, og Vejle Boldklub glæder sig over en tilfredsstillende handel.
– Juhanis besøg i Skotland er ingen hemmelighed. Skiftet har været undervejs i noget tid, og jeg er tilfreds med den aftale, vi har indgået, fortæller teknisk direktør Johan Sandahl til Vejle Boldklubs hjemmeside.
– Siden sin ankomst til Vejle Boldklub har Juhani været en fast bestanddel af VB’s stærke defensiv, hvorved han har været en central bidragyder til den positive udvikling i klubben, der i sidste sæson sikrede os overlevelse i landets bedste række. Juhani har været en fornøjelse at have i klubben, og vi har nydt at samarbejde med ham. Uanset hvad Juhani er blevet mødt med, har han ageret top professionelt. Det er en stor personlighed, vi tager afsked med, og jeg vil gerne takke ham for sin indsats i klubben og ønske ham alt det bedste fremover.
Motherwell oplyser, at de har måttet vente på 32-årige Juhani Ojalas arbejdstilladelse i et stykke tid.
Tidligere har Juhani Ojala optrådt for Young Boys, Terek Grozny og BK Häcken, mens han også har spillet 30 landskampe for det finske landshold. Han var imidlertid ikke med landsholdet til sommerens EM.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Brøndby tog vigtig overtidssejr
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
MEDIE
