Alt på plads: Vejle sælger forsvarsspiller

Efter en længere venten er forsvarsspilleren officielt færdig i Vejle Boldklub.



Juhani Ojala skifter fra Vejle Boldklub til skotske Motherwell, hvor han udstyres med en toårig aftale. Det bekræftes af begge klubber på deres respektive hjemmesider.

Transferen er ikke den store overraskelse, og i flere uger har man kunnet læse om det forestående skifte. Her har den finske forsvarsspiller heller ikke været til rådighed for Vejle Boldklub, mens han har befundet sig i Skotland.

Nu er alt så på plads, og Vejle Boldklub glæder sig over en tilfredsstillende handel.

– Juhanis besøg i Skotland er ingen hemmelighed. Skiftet har været undervejs i noget tid, og jeg er tilfreds med den aftale, vi har indgået, fortæller teknisk direktør Johan Sandahl til Vejle Boldklubs hjemmeside.

– Siden sin ankomst til Vejle Boldklub har Juhani været en fast bestanddel af VB’s stærke defensiv, hvorved han har været en central bidragyder til den positive udvikling i klubben, der i sidste sæson sikrede os overlevelse i landets bedste række. Juhani har været en fornøjelse at have i klubben, og vi har nydt at samarbejde med ham. Uanset hvad Juhani er blevet mødt med, har han ageret top professionelt. Det er en stor personlighed, vi tager afsked med, og jeg vil gerne takke ham for sin indsats i klubben og ønske ham alt det bedste fremover.

Motherwell oplyser, at de har måttet vente på 32-årige Juhani Ojalas arbejdstilladelse i et stykke tid.

Tidligere har Juhani Ojala optrådt for Young Boys, Terek Grozny og BK Häcken, mens han også har spillet 30 landskampe for det finske landshold. Han var imidlertid ikke med landsholdet til sommerens EM. 





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Færdig i Real Madrid

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FC Fredericia – FC København

10. gang i træk

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

OB – Silkeborg IF

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Chok i Wolfsburg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Et markant problem for Silkeborg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK lurer på landsholdsspiller

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg