AaB-debutant stiler højt: Vi har kvalitet til at vinde guld

Oscar Hiljemark er kommet til AaB for at forsøge at vinde Superligaen, og han mener, at det er realistisk.



Da AaB søndag nedkæmpede FC København med 2-1 i Parken, fik 28-årige Oscar Hiljemark debut for gæsterne.

Og det er en særdeles ambitiøs svensker, som er kommet til Aalborg.

Hiljemark har tidligere vundet det svenske mesterskab med Elfsborg og det hollandske med PSV Eindhoven, og han går benhårdt efter at gentage den bedrift i AaB.

– Jeg er kommet hertil for at forsøge at vinde Superligaen, og det er det, jeg synes, vi har kvaliteten til at gøre. Vi skal forbedre os på bolden, men det var et godt skridt, siger Oscar Hiljemark og fortsætter:

– Jeg tror 100 procent på det. Vi mødte FCK i Parken, og statistikken taler for sig selv, i forhold til at det er en svær kamp, men jeg synes, vi spillede fantastisk god defensiv fodbold, og vi havde helt klart chancerne til at score flere mål.

– Kan man vinde 2-1 ude mod et hold som FCK, synes jeg, man skal se sig selv som et hold, der har kvaliteten til at være med deroppe, hvis vi præsterer sådan her hver uge, siger Hiljemark.

Oscar Hiljemark har skrevet kontrakt til 2023, men han tror på, at AaB kan spille med i toppen allerede i indeværende sæson.

– Ja, hvorfor ikke? I ligaen er det vel mest Brøndby, der har fået en rigtig god start. Alle hold er meget jævnbyrdige, og vi har kun spillet fem kampe. Ligaen er tæt, og i første omgang handler det om at være med frem til vinter, siger Hiljemark.

Oscar Hiljemark, der har 27 landskampe for Sverige på cv’et, har allerede gjort et stort indtryk på AaB-træner Jacob Friis.

– Det giver sig selv, at Oscar er en dygtig spiller, men han er også en ledertype, der gør sine medspillere gode. Han har noget karisma og noget at have det i qua sine gode præstationer.

– Han er en mere ekstrovert type. Selv om vi har en midtbane bestående af spillere fra alle fire verdenshjørner – én fra Uganda, Frederikshavn og Norge, så er de stort set introverte alle sammen og siger ikke så meget.

– Det er ikke et krav fra min side, men det er godt at have en forlænget arm inde på banen, siger Jacob Friis med henvisning til Hiljemark.

AaB har med sejren over FCK otte point for fem kampe, hvilket er fire færre end Brøndby, der topper Superligaen.

/ritzau/




Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Stort medie fremhæver FCM-flop

Medie med dyster Dorgu-melding

‘Sur over Brøndby-transfer’

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Legende med chokmelding

Her er prisen på Skov Olsen

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

– De lignede lort!

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Bekræfter FC København-historie

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Stor skuffelse

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft