Da AaB søndag nedkæmpede FC København med 2-1 i Parken, fik 28-årige Oscar Hiljemark debut for gæsterne.
Og det er en særdeles ambitiøs svensker, som er kommet til Aalborg.
Hiljemark har tidligere vundet det svenske mesterskab med Elfsborg og det hollandske med PSV Eindhoven, og han går benhårdt efter at gentage den bedrift i AaB.
– Jeg er kommet hertil for at forsøge at vinde Superligaen, og det er det, jeg synes, vi har kvaliteten til at gøre. Vi skal forbedre os på bolden, men det var et godt skridt, siger Oscar Hiljemark og fortsætter:
– Jeg tror 100 procent på det. Vi mødte FCK i Parken, og statistikken taler for sig selv, i forhold til at det er en svær kamp, men jeg synes, vi spillede fantastisk god defensiv fodbold, og vi havde helt klart chancerne til at score flere mål.
– Kan man vinde 2-1 ude mod et hold som FCK, synes jeg, man skal se sig selv som et hold, der har kvaliteten til at være med deroppe, hvis vi præsterer sådan her hver uge, siger Hiljemark.
Oscar Hiljemark har skrevet kontrakt til 2023, men han tror på, at AaB kan spille med i toppen allerede i indeværende sæson.
– Ja, hvorfor ikke? I ligaen er det vel mest Brøndby, der har fået en rigtig god start. Alle hold er meget jævnbyrdige, og vi har kun spillet fem kampe. Ligaen er tæt, og i første omgang handler det om at være med frem til vinter, siger Hiljemark.
Oscar Hiljemark, der har 27 landskampe for Sverige på cv’et, har allerede gjort et stort indtryk på AaB-træner Jacob Friis.
– Det giver sig selv, at Oscar er en dygtig spiller, men han er også en ledertype, der gør sine medspillere gode. Han har noget karisma og noget at have det i qua sine gode præstationer.
– Han er en mere ekstrovert type. Selv om vi har en midtbane bestående af spillere fra alle fire verdenshjørner – én fra Uganda, Frederikshavn og Norge, så er de stort set introverte alle sammen og siger ikke så meget.
– Det er ikke et krav fra min side, men det er godt at have en forlænget arm inde på banen, siger Jacob Friis med henvisning til Hiljemark.
AaB har med sejren over FCK otte point for fem kampe, hvilket er fire færre end Brøndby, der topper Superligaen.
/ritzau/
Indkalder Salah til afgørende samtale
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
FCM-helt fremhæver Duncan
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
KARAKTERER
Et utroligt smukt mareridt!
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
EKSKLUSIVT
Dommerekspert: Det giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
NYHEDER
