AaB-debutant stiler højt: Vi har kvalitet til at vinde guld

Oscar Hiljemark er kommet til AaB for at forsøge at vinde Superligaen, og han mener, at det er realistisk.



Da AaB søndag nedkæmpede FC København med 2-1 i Parken, fik 28-årige Oscar Hiljemark debut for gæsterne.

Og det er en særdeles ambitiøs svensker, som er kommet til Aalborg.

Hiljemark har tidligere vundet det svenske mesterskab med Elfsborg og det hollandske med PSV Eindhoven, og han går benhårdt efter at gentage den bedrift i AaB.

– Jeg er kommet hertil for at forsøge at vinde Superligaen, og det er det, jeg synes, vi har kvaliteten til at gøre. Vi skal forbedre os på bolden, men det var et godt skridt, siger Oscar Hiljemark og fortsætter:

– Jeg tror 100 procent på det. Vi mødte FCK i Parken, og statistikken taler for sig selv, i forhold til at det er en svær kamp, men jeg synes, vi spillede fantastisk god defensiv fodbold, og vi havde helt klart chancerne til at score flere mål.

– Kan man vinde 2-1 ude mod et hold som FCK, synes jeg, man skal se sig selv som et hold, der har kvaliteten til at være med deroppe, hvis vi præsterer sådan her hver uge, siger Hiljemark.

Oscar Hiljemark har skrevet kontrakt til 2023, men han tror på, at AaB kan spille med i toppen allerede i indeværende sæson.

– Ja, hvorfor ikke? I ligaen er det vel mest Brøndby, der har fået en rigtig god start. Alle hold er meget jævnbyrdige, og vi har kun spillet fem kampe. Ligaen er tæt, og i første omgang handler det om at være med frem til vinter, siger Hiljemark.

Oscar Hiljemark, der har 27 landskampe for Sverige på cv’et, har allerede gjort et stort indtryk på AaB-træner Jacob Friis.

– Det giver sig selv, at Oscar er en dygtig spiller, men han er også en ledertype, der gør sine medspillere gode. Han har noget karisma og noget at have det i qua sine gode præstationer.

– Han er en mere ekstrovert type. Selv om vi har en midtbane bestående af spillere fra alle fire verdenshjørner – én fra Uganda, Frederikshavn og Norge, så er de stort set introverte alle sammen og siger ikke så meget.

– Det er ikke et krav fra min side, men det er godt at have en forlænget arm inde på banen, siger Jacob Friis med henvisning til Hiljemark.

AaB har med sejren over FCK otte point for fem kampe, hvilket er fire færre end Brøndby, der topper Superligaen.

/ritzau/



Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Går langt ned i løn

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Raser over Rasmus Højlund-episode

Bach Bak i svime over Uhre

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

– Lange forhandlinger med FC København

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Brentford har gjort det igen

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Schmedes roser ny transfer

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub