En af de første spillere man hørte på OB’s træningsanlæg tirsdag formiddag, var OB’s midtbanekreatør Mads Frøkjær, der fyrede jokes af i sammenspil med OB’s talentchef Tony Hermansen.
29. juli fyldte Frøkjær 21 år. Kontraken med OB varer frem til sommeren 2024 og i foråret var han blandt fynboernes bedste. Nu ser han ligesom holdkammeraterne frem mod den kommende sæson.
– Jeg skal selvfølgelig bygge videre på det seneste halve år og gerne spille fast hver gang. Jeg har en personlig målsætning om at lave flere mål og assist end tilfældet var det seneste halve år. Der var mange gode præstationer, men det endelige slutprodukt var der ikke nok af i forhold til, hvad jeg kom frem til. Mål er min egen skyld, og assists skyldes nogle gange, at folk ikke har lyst til at sparke den ind. Så det er en blanding af en selv og andre. Men der skal flere mål og assist ind på kontoen, slår han fast.
Læs også:Endelig trænede Emmanuel Sabbi med OB: På disse positioner er han bedst
Drømmer om udlandet
Samtidig har han fokus på at blive bedre til det, han i forvejen er god til.
– Jeg er god til nogle ting på bolden, og det vil jeg gerne blive ved med at blive bedre til. Det er det, som driver mig. Og det er det, jeg tror, kan drive mig længere end de danske grænser, siger Mads Frøkjær og uddyber:
– Det er ikke sådan, at jeg ligger søvnløs over det. Men det er da klart, at alles drøm er jo ikke at spille i Superligaen på sigt. Da man var lille, drømte man ikke om Superligaen, man drømte om udlandet. Nu har man klaret første skridt. Jeg har spillet et halvt år, forhåbentligt også næste år, og så er det klart, at jeg også gerne på et eller andet tidspunkt vil kunne kigge mig omkring og tage næste skridt. Men jeg tager det, som det kommer. Det er ikke noget, jeg skal stresse over, da jeg kun lige er fyldt 21 og forhåbentligt stadig har nogle gode år tilbage i kroppen, så det skal nok komme.
Læs også:Skader forfølger OB: Michelsen gør status over den lange skadesliste
Skal være sjovt
At spille fodbold er Mads Frøkjærs arbejde, og han udfører det ofte med et smil på læben,
– Det skal være sjovt, det er næsten det vigtigste for mig. Jeg er meget nørdet på mange områder. Hvis jeg synes, at tingene er sjove, kan jeg godt lide at gå i dybden med dem. Og fodbold, synes jeg, stadigvæk er sjovt. Derfor elsker jeg stadig at træne og møde op og være på banen. Jeg vil i princippet gerne træne fire timer hver dag, hvis vi gjorde det.
– Det er sjovt at gå ud og lege med bolden, det behøver ikke altid at være så seriøst med at løbe gennem kegler og alt muligt fis. Jeg kan bare godt lide at komme ud og røre bolden, og det kan man også se ved, at jeg laver lidt lir engang i mellem og prøver lidt meget, men det skal gerne være sjovt. Selvom fodbold selvfølgelig er seriøst, betyder det meget for mig, at jeg har det sjovt, mens jeg gør det, og det har jeg i øjeblikket i OB, så det er jeg glad for, siger Mads Frøkjær.
Læs også:Lejeaftale tæt på: Ante Erceg nærmer sig exit i Brøndby
Læs også:Daniel Høegh afviser hollandsk bejler
Læs også:Avis: OB lurer på tidligere Silkeborg IF-profil
LIVE
TransferLIVE: Afviser Liverpool
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
Han afløser Mourinho
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
FCK henter svensk talent
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
