En af de første spillere man hørte på OB’s træningsanlæg tirsdag formiddag, var OB’s midtbanekreatør Mads Frøkjær, der fyrede jokes af i sammenspil med OB’s talentchef Tony Hermansen.
29. juli fyldte Frøkjær 21 år. Kontraken med OB varer frem til sommeren 2024 og i foråret var han blandt fynboernes bedste. Nu ser han ligesom holdkammeraterne frem mod den kommende sæson.
– Jeg skal selvfølgelig bygge videre på det seneste halve år og gerne spille fast hver gang. Jeg har en personlig målsætning om at lave flere mål og assist end tilfældet var det seneste halve år. Der var mange gode præstationer, men det endelige slutprodukt var der ikke nok af i forhold til, hvad jeg kom frem til. Mål er min egen skyld, og assists skyldes nogle gange, at folk ikke har lyst til at sparke den ind. Så det er en blanding af en selv og andre. Men der skal flere mål og assist ind på kontoen, slår han fast.
Læs også:Endelig trænede Emmanuel Sabbi med OB: På disse positioner er han bedst
Drømmer om udlandet
Samtidig har han fokus på at blive bedre til det, han i forvejen er god til.
– Jeg er god til nogle ting på bolden, og det vil jeg gerne blive ved med at blive bedre til. Det er det, som driver mig. Og det er det, jeg tror, kan drive mig længere end de danske grænser, siger Mads Frøkjær og uddyber:
– Det er ikke sådan, at jeg ligger søvnløs over det. Men det er da klart, at alles drøm er jo ikke at spille i Superligaen på sigt. Da man var lille, drømte man ikke om Superligaen, man drømte om udlandet. Nu har man klaret første skridt. Jeg har spillet et halvt år, forhåbentligt også næste år, og så er det klart, at jeg også gerne på et eller andet tidspunkt vil kunne kigge mig omkring og tage næste skridt. Men jeg tager det, som det kommer. Det er ikke noget, jeg skal stresse over, da jeg kun lige er fyldt 21 og forhåbentligt stadig har nogle gode år tilbage i kroppen, så det skal nok komme.
Læs også:Skader forfølger OB: Michelsen gør status over den lange skadesliste
Skal være sjovt
At spille fodbold er Mads Frøkjærs arbejde, og han udfører det ofte med et smil på læben,
– Det skal være sjovt, det er næsten det vigtigste for mig. Jeg er meget nørdet på mange områder. Hvis jeg synes, at tingene er sjove, kan jeg godt lide at gå i dybden med dem. Og fodbold, synes jeg, stadigvæk er sjovt. Derfor elsker jeg stadig at træne og møde op og være på banen. Jeg vil i princippet gerne træne fire timer hver dag, hvis vi gjorde det.
– Det er sjovt at gå ud og lege med bolden, det behøver ikke altid at være så seriøst med at løbe gennem kegler og alt muligt fis. Jeg kan bare godt lide at komme ud og røre bolden, og det kan man også se ved, at jeg laver lidt lir engang i mellem og prøver lidt meget, men det skal gerne være sjovt. Selvom fodbold selvfølgelig er seriøst, betyder det meget for mig, at jeg har det sjovt, mens jeg gør det, og det har jeg i øjeblikket i OB, så det er jeg glad for, siger Mads Frøkjær.
Læs også:Lejeaftale tæt på: Ante Erceg nærmer sig exit i Brøndby
Læs også:Daniel Høegh afviser hollandsk bejler
Læs også:Avis: OB lurer på tidligere Silkeborg IF-profil
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
– Vi har alle fejlet
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
AVIS
