Udenlandsk investorgruppe køber dansk klub

En amerikansk investorgruppe overtager Fremad Amager, der tidligere var ejet af et Monaco-baseret selskab.



Fremad Amager er kommet på nye, udenlandske hænder.

En amerikansk investorgruppe, som har fået navnet Fremad Amager USA, har således købt 1.-divisionsklubben.

Det skriver Fremad Amager på sin hjemmeside.

Tidligere var klubben ejet af det Monaco-baserede selskab SCP Waterfront.

I front for den investorgruppe, der nu har overtaget Fremad Amager, står 45-årige Josh Wallace. Fremad Amager skriver blandt andet, at han igennem mange år har arbejdet inden for tech-branchen.

– Jeg har været i løbende dialog med klubben i flere måneder og har derfor kunne følge med på tæt hold. På trods af sportslig nedgang og store udfordringer i indeværende sæson, har jeg ikke været i tvivl om at fastholde interessen, siger Wallace på klubbens hjemmeside.

– Jeg har gennemgået klubbens rejse de sidste mange år, og har derfor fået et godt indblik i, hvordan klubben er blevet styret både kommercielt og sportsligt.

– Jeg ved allerede nu, at det at være “Ama’rkaner” er et statement i sig selv. Jeg har derudover lært at der er stor forskel på at være fra den ene eller den anden side af broerne. København er en fantastisk storby, men Amager er et stolt lokalmiljø for sig.

Josh Wallace og resten af den amerikanske investorgruppe overtager en klub i krise.

Fremad Amager ligger nederst i tabellen i 1. division med kun 12 point på kontoen efter 17 kampe. I forrige weekend kunne holdet gå på vinterferie med sit fjerde nederlag i træk og det sjette inden for de seneste syv kampe.

I første omgang er målet for Josh Wallace og de nye ejere at sikre Fremad Amagers overlevelse i landets næstbedste fodboldrække.

– Der bliver ikke kastet med store summer, uden der er grundigt belæg for den investering, der skal foretages. I første omgang har vi en spillertrup, hvor den sportslige ledelse skal forberede sig på et transfervindue med udskiftninger og tilpasninger. Der er ét mål: overlevelse i 1. Division, siger Josh Wallace.

– Vi har haft dybdegående samtaler om, hvad der skal ske herfra, og hvordan vi skal løfte holdet fra den nuværende situation. Jeg er meget fortrøstningsfuld i forhold til at opbygningen af et slagkraftigt fodboldhold med stærke værdier og et udtryk, som øen kan være stolt af.

Fremad Amager genoptager sæsonen 27. februar mod Esbjerg.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Skidt nyt om Lukas Lerager

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Smider Salah-bombe

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade

Det var vanvittigt brutalt

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer