Fremad Amager er kommet på nye, udenlandske hænder.
En amerikansk investorgruppe, som har fået navnet Fremad Amager USA, har således købt 1.-divisionsklubben.
Det skriver Fremad Amager på sin hjemmeside.
Tidligere var klubben ejet af det Monaco-baserede selskab SCP Waterfront.
I front for den investorgruppe, der nu har overtaget Fremad Amager, står 45-årige Josh Wallace. Fremad Amager skriver blandt andet, at han igennem mange år har arbejdet inden for tech-branchen.
– Jeg har været i løbende dialog med klubben i flere måneder og har derfor kunne følge med på tæt hold. På trods af sportslig nedgang og store udfordringer i indeværende sæson, har jeg ikke været i tvivl om at fastholde interessen, siger Wallace på klubbens hjemmeside.
– Jeg har gennemgået klubbens rejse de sidste mange år, og har derfor fået et godt indblik i, hvordan klubben er blevet styret både kommercielt og sportsligt.
– Jeg ved allerede nu, at det at være “Ama’rkaner” er et statement i sig selv. Jeg har derudover lært at der er stor forskel på at være fra den ene eller den anden side af broerne. København er en fantastisk storby, men Amager er et stolt lokalmiljø for sig.
Josh Wallace og resten af den amerikanske investorgruppe overtager en klub i krise.
Fremad Amager ligger nederst i tabellen i 1. division med kun 12 point på kontoen efter 17 kampe. I forrige weekend kunne holdet gå på vinterferie med sit fjerde nederlag i træk og det sjette inden for de seneste syv kampe.
I første omgang er målet for Josh Wallace og de nye ejere at sikre Fremad Amagers overlevelse i landets næstbedste fodboldrække.
– Der bliver ikke kastet med store summer, uden der er grundigt belæg for den investering, der skal foretages. I første omgang har vi en spillertrup, hvor den sportslige ledelse skal forberede sig på et transfervindue med udskiftninger og tilpasninger. Der er ét mål: overlevelse i 1. Division, siger Josh Wallace.
– Vi har haft dybdegående samtaler om, hvad der skal ske herfra, og hvordan vi skal løfte holdet fra den nuværende situation. Jeg er meget fortrøstningsfuld i forhold til at opbygningen af et slagkraftigt fodboldhold med stærke værdier og et udtryk, som øen kan være stolt af.
Fremad Amager genoptager sæsonen 27. februar mod Esbjerg.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
