Fremad Amager er kommet på nye, udenlandske hænder.
En amerikansk investorgruppe, som har fået navnet Fremad Amager USA, har således købt 1.-divisionsklubben.
Det skriver Fremad Amager på sin hjemmeside.
Tidligere var klubben ejet af det Monaco-baserede selskab SCP Waterfront.
I front for den investorgruppe, der nu har overtaget Fremad Amager, står 45-årige Josh Wallace. Fremad Amager skriver blandt andet, at han igennem mange år har arbejdet inden for tech-branchen.
– Jeg har været i løbende dialog med klubben i flere måneder og har derfor kunne følge med på tæt hold. På trods af sportslig nedgang og store udfordringer i indeværende sæson, har jeg ikke været i tvivl om at fastholde interessen, siger Wallace på klubbens hjemmeside.
– Jeg har gennemgået klubbens rejse de sidste mange år, og har derfor fået et godt indblik i, hvordan klubben er blevet styret både kommercielt og sportsligt.
– Jeg ved allerede nu, at det at være “Ama’rkaner” er et statement i sig selv. Jeg har derudover lært at der er stor forskel på at være fra den ene eller den anden side af broerne. København er en fantastisk storby, men Amager er et stolt lokalmiljø for sig.
Josh Wallace og resten af den amerikanske investorgruppe overtager en klub i krise.
Fremad Amager ligger nederst i tabellen i 1. division med kun 12 point på kontoen efter 17 kampe. I forrige weekend kunne holdet gå på vinterferie med sit fjerde nederlag i træk og det sjette inden for de seneste syv kampe.
I første omgang er målet for Josh Wallace og de nye ejere at sikre Fremad Amagers overlevelse i landets næstbedste fodboldrække.
– Der bliver ikke kastet med store summer, uden der er grundigt belæg for den investering, der skal foretages. I første omgang har vi en spillertrup, hvor den sportslige ledelse skal forberede sig på et transfervindue med udskiftninger og tilpasninger. Der er ét mål: overlevelse i 1. Division, siger Josh Wallace.
– Vi har haft dybdegående samtaler om, hvad der skal ske herfra, og hvordan vi skal løfte holdet fra den nuværende situation. Jeg er meget fortrøstningsfuld i forhold til at opbygningen af et slagkraftigt fodboldhold med stærke værdier og et udtryk, som øen kan være stolt af.
Fremad Amager genoptager sæsonen 27. februar mod Esbjerg.
/ritzau/
LIVE
LIVE: OB-angriber helt ude af truppen
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
DAGENS SPILFORSLAG
Kedeligt kryds i betydningsløs kamp
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
