Den nye AGF’er Zach Duncan er på mange måder en grønskolling: Han er stadig teenager, bare19 år gammel, og før han kom til Danmark, havde han kun spillet fire seniorkampe. Og nu skal han så klare sig alene på den anden side af jordkloden.
Eller rettere: næsten alene.
Duncan kan læne sig op ad landsmændene Alex Gersbach, der kender Skandinavien fra sine år i Rosenborg, og især Mustafa Amini. Han har været i dansk fodbold siden 2015.
Så selv om unge Duncan dårligt kunne komme længere væk hjemmefra, har afsavnet til Australien ikke været så tungt.
– Jeg er på den anden side af jorden, men det føles ikke sådan, for folk her er virkelig venlige og søde, og klubben er som en familie. Så har jeg også “Musti” og Gersbach her, som også er fra Australien, og jeg er sammen med den hele tiden. Så det føles ikke, som om jeg er så langt væk hjemmefra, siger Zach Duncan til tipsbladet.dk.
Amini og Gersbach er henholdsvis 26 og 22 år, og de kom begge til Europa i en nogenlunde samme alder, som Duncan har nu. Derfor kan de både vejlede ham om det sportslige og alle de praktiske ting, som man skal ordne, når ender et nyt sted.
– I begyndelsen sagde Musti bare, at jeg skulle slappe af, for han ved, hvordan det er at komme til Europa i en ung alder. Han tog til Dortmund (som 18-årig, red.). Det samme med Alex. De sagde, at jeg bare skulle slappe af og ikke lade mig stresse, hvis jeg ikke er i truppen eller ikke træner godt, for det skal nok komme. Jeg skal bare vænne mig til tempoet og den slags. Så de har været en stor hjælp på og uden for banen, siger han.
– Da jeg kom hertil, skulle jeg have mit gule sygesikringskort og NemID. Jeg boede stadig på hotel, og jeg kunne ikke bruge hoteladressen, så jeg boede lidt hos “Musti”, så jeg kunne få kortet. Nu har jeg selvfølgelig ændret det, fordi jeg er flyttet ind i mit eget. Men bare den slags, så jeg kunne få det hele, også mine bankting, sat op. Det var en stor hjælp.
Mustafa Amini kan dog ikke tage al æren selv. Den går nærmere til hans australske kæreste.
– Det er primært Mustis kæreste, Natalie, der hjælper med al den slags, for hun er hjernen bag Musti, griner Zach Duncan.
– Det er hende, der ordner alt det praktiske. Hun tog også min telefon og installerede alle de apps, som jeg havde brug for.
Forbilledet Amini
Zach Duncan fik sin første start for AGF, da holdet slog AC Horsens i mandags, og efterfølgende kaldte han Amini for et slags forbillede. Han har fulgt Aminis landsholdskarriere hjemme fra Australien, og han håber, han kan gå i sin landsmand fodspor.
– Han har været i Europa i otte-ni år, og det er noget, jeg også vil. Jeg vil være i Europa, så lang tid jeg kan. Forhåbentlig er dette bare begyndelsen på en lang karriere i Europa ligesom ham, og forhåbentlig kan jeg slå igennem for The Socceroos, ligesom han også gjorde. Det tog ham noget tid at slå igennem, og forhåbentlig kan jeg også få chancen, siger Duncan om sin syv år ældre holdkammerat, som han desuden deler position med.
– Jeg kan huske, at han spillede i A-League, og da han fik chancen for The Socceroos, var jeg måske 16. Jeg har altid holdt øje med ham og vidst, hvem han var. Det er dejligt at være på samme hold som ham og spille side om side med ham.
Zach Duncan får en ny chance for at spille ved siden af forbilledet Amini på søndag, når AGF møder Brøndby IF ude. Nicolai Poulsen har stadig karantæne, så mulighederne skulle være til stede.
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
OPTAKT
Randers FC – FC København
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
Tottenham under stregen
Barcelona klager til UEFA
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
Brøndby-fans sender åbent brev
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Arsenal snublede i guldkampen
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
AGF snubler i guldkampen
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
