Den nye AGF’er Zach Duncan er på mange måder en grønskolling: Han er stadig teenager, bare19 år gammel, og før han kom til Danmark, havde han kun spillet fire seniorkampe. Og nu skal han så klare sig alene på den anden side af jordkloden.
Eller rettere: næsten alene.
Duncan kan læne sig op ad landsmændene Alex Gersbach, der kender Skandinavien fra sine år i Rosenborg, og især Mustafa Amini. Han har været i dansk fodbold siden 2015.
Så selv om unge Duncan dårligt kunne komme længere væk hjemmefra, har afsavnet til Australien ikke været så tungt.
– Jeg er på den anden side af jorden, men det føles ikke sådan, for folk her er virkelig venlige og søde, og klubben er som en familie. Så har jeg også “Musti” og Gersbach her, som også er fra Australien, og jeg er sammen med den hele tiden. Så det føles ikke, som om jeg er så langt væk hjemmefra, siger Zach Duncan til tipsbladet.dk.
Amini og Gersbach er henholdsvis 26 og 22 år, og de kom begge til Europa i en nogenlunde samme alder, som Duncan har nu. Derfor kan de både vejlede ham om det sportslige og alle de praktiske ting, som man skal ordne, når ender et nyt sted.
– I begyndelsen sagde Musti bare, at jeg skulle slappe af, for han ved, hvordan det er at komme til Europa i en ung alder. Han tog til Dortmund (som 18-årig, red.). Det samme med Alex. De sagde, at jeg bare skulle slappe af og ikke lade mig stresse, hvis jeg ikke er i truppen eller ikke træner godt, for det skal nok komme. Jeg skal bare vænne mig til tempoet og den slags. Så de har været en stor hjælp på og uden for banen, siger han.
– Da jeg kom hertil, skulle jeg have mit gule sygesikringskort og NemID. Jeg boede stadig på hotel, og jeg kunne ikke bruge hoteladressen, så jeg boede lidt hos “Musti”, så jeg kunne få kortet. Nu har jeg selvfølgelig ændret det, fordi jeg er flyttet ind i mit eget. Men bare den slags, så jeg kunne få det hele, også mine bankting, sat op. Det var en stor hjælp.
Mustafa Amini kan dog ikke tage al æren selv. Den går nærmere til hans australske kæreste.
– Det er primært Mustis kæreste, Natalie, der hjælper med al den slags, for hun er hjernen bag Musti, griner Zach Duncan.
– Det er hende, der ordner alt det praktiske. Hun tog også min telefon og installerede alle de apps, som jeg havde brug for.
Forbilledet Amini
Zach Duncan fik sin første start for AGF, da holdet slog AC Horsens i mandags, og efterfølgende kaldte han Amini for et slags forbillede. Han har fulgt Aminis landsholdskarriere hjemme fra Australien, og han håber, han kan gå i sin landsmand fodspor.
– Han har været i Europa i otte-ni år, og det er noget, jeg også vil. Jeg vil være i Europa, så lang tid jeg kan. Forhåbentlig er dette bare begyndelsen på en lang karriere i Europa ligesom ham, og forhåbentlig kan jeg slå igennem for The Socceroos, ligesom han også gjorde. Det tog ham noget tid at slå igennem, og forhåbentlig kan jeg også få chancen, siger Duncan om sin syv år ældre holdkammerat, som han desuden deler position med.
– Jeg kan huske, at han spillede i A-League, og da han fik chancen for The Socceroos, var jeg måske 16. Jeg har altid holdt øje med ham og vidst, hvem han var. Det er dejligt at være på samme hold som ham og spille side om side med ham.
Zach Duncan får en ny chance for at spille ved siden af forbilledet Amini på søndag, når AGF møder Brøndby IF ude. Nicolai Poulsen har stadig karantæne, så mulighederne skulle være til stede.
LIVE
LIVE: Officielt: Midtjylland forlænger med profil
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
David Nielsen har sagt op
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
Giver to spillere livstidskarantæne
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
Sænker prisen mod Midtjylland
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
I forhandlinger med Nartey
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
FC København skriver kontrakt med juvel
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Vil have ham væk fra FC København
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
Var direkte fra træningsbanen
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
