Real-boss om racisme: Et meget alvorligt problem

Racisme er en kultur, der skal gøres op med, siger Carlo Ancelotti. Ny lovgivning er langtfra nok, mener han.



Vinicius Junior, Real Madrids lynhurtigere og angrebsstærke brasilianer, har måttet lægge øre og øjne til en del, efter at han er kommet til Spanien.

Under adskillige kampe har der lydt racistiske tilråb, og inden et nyligt opgør mod Atlético Madrid, hængte modstanderfans en karikeret dukke op i en løkke fra en bro.

Tidligere på måneden skrev spilleren på Twitter, at personer, der kommer med racistiske tilråb, skal straffes, hvis vi ikke skal tilbage til, "hvordan det var før i tiden".

– Så længe, der ikke sker noget, kæmper vi bare for os selv, skrev han.

Hans cheftræner i Real Madrid, Carlo Ancelotti, siger på et pressemøde mandag aften, at der ikke findes en lov, som kan ændre folks hjerner.

– Problemet med racisme er meget alvorligt og kompliceret, siger han ifølge det tyske nyhedsbureau dpa.

– Der findes ingen lov, som ændrer folks hjerner. Det sker gennem kultur og sund fornuft.

Han understreger i samme ombæring, at det ikke kun er et problem i spansk kultur.

– Sådan nogle ting sker i alle lande. Det vigtigste er respekt for andre mennesker, siger Ancelotti.

Ifølge det franske nyhedsbureau AFP siger Ancelotti på pressemødet, at Vinicius formår at spille godt på trods af de racistiske tilråb, han af og til må lægge øre til.

– Vini klarer det rigtigt godt lige nu. Han er fokuseret på spillet, han elsker at spille fodbold, og det påvirker han ikke på banen. Det er i de vigtige kampe, at vi ser ham fra hans bedste side, og det er naturligvis en stor kamp i morgen (tirsdag, red.), siger Ancelotti.

Real Madrid tørner tirsdag aften sammen med Liverpool i ottendedelsfinalen i Champions League.

Liverpools cheftræner, Jürgen Klopp, har også udtalt støtte til brasilianeren og sagt, at "intet i verden kan retfærdiggøre sådan en racistisk opførsel".

– Jeg håber ikke, han går forbi en idiot, som siger noget til ham, i morgen. Han er en spiller i verdensklasse. Han er allerede en Real Madrid-legende, siger Klopp.

Liverpool og Real Madrid spiller mod hinanden tirsdag klokken 21.00.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Chokskifte?

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Jagter kæmpe Premier League-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Osula får stor rolle i Newcastle

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Her kan du se de danske hold i Europa

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

AGF – Brøndby IF

FC København – Lyngby BK

Viborg FF – OB

Spår FCK-fiasko

AC Horsens – FC Nordsjælland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

I dag er det sidste chance for FC København

Sønderjyske – FC Midtjylland

Randers FC – Silkeborg IF

FCK-stjerne klar til Europa-brag