Real-boss om racisme: Et meget alvorligt problem

Racisme er en kultur, der skal gøres op med, siger Carlo Ancelotti. Ny lovgivning er langtfra nok, mener han.



Vinicius Junior, Real Madrids lynhurtigere og angrebsstærke brasilianer, har måttet lægge øre og øjne til en del, efter at han er kommet til Spanien.

Under adskillige kampe har der lydt racistiske tilråb, og inden et nyligt opgør mod Atlético Madrid, hængte modstanderfans en karikeret dukke op i en løkke fra en bro.

Tidligere på måneden skrev spilleren på Twitter, at personer, der kommer med racistiske tilråb, skal straffes, hvis vi ikke skal tilbage til, "hvordan det var før i tiden".

– Så længe, der ikke sker noget, kæmper vi bare for os selv, skrev han.

Hans cheftræner i Real Madrid, Carlo Ancelotti, siger på et pressemøde mandag aften, at der ikke findes en lov, som kan ændre folks hjerner.

– Problemet med racisme er meget alvorligt og kompliceret, siger han ifølge det tyske nyhedsbureau dpa.

– Der findes ingen lov, som ændrer folks hjerner. Det sker gennem kultur og sund fornuft.

Han understreger i samme ombæring, at det ikke kun er et problem i spansk kultur.

– Sådan nogle ting sker i alle lande. Det vigtigste er respekt for andre mennesker, siger Ancelotti.

Ifølge det franske nyhedsbureau AFP siger Ancelotti på pressemødet, at Vinicius formår at spille godt på trods af de racistiske tilråb, han af og til må lægge øre til.

– Vini klarer det rigtigt godt lige nu. Han er fokuseret på spillet, han elsker at spille fodbold, og det påvirker han ikke på banen. Det er i de vigtige kampe, at vi ser ham fra hans bedste side, og det er naturligvis en stor kamp i morgen (tirsdag, red.), siger Ancelotti.

Real Madrid tørner tirsdag aften sammen med Liverpool i ottendedelsfinalen i Champions League.

Liverpools cheftræner, Jürgen Klopp, har også udtalt støtte til brasilianeren og sagt, at "intet i verden kan retfærdiggøre sådan en racistisk opførsel".

– Jeg håber ikke, han går forbi en idiot, som siger noget til ham, i morgen. Han er en spiller i verdensklasse. Han er allerede en Real Madrid-legende, siger Klopp.

Liverpool og Real Madrid spiller mod hinanden tirsdag klokken 21.00.

/ritzau/





Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

FC Nordsjælland – AGF

Kalder tronskifte i Danmark

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe på vej i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpekøb retur til FC København?

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Sønderjyske – FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Arsenal skal til Danmark

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Så du det? Wass i helt vild aktion

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er