Ancelotti før El Clasico: Som en finale for begge

Barcelona halter stadig både økonomisk og sportsligt, men klubben er på rette vej, mener ærkerivalens træner.



Onsdag brager Real Madrid og FC Barcelona sammen i Riyadh, når den står på semifinale i den spanske Super Cup.

I La Liga topper hovedstadsklubben tabellen og har hele 17 point ned til ærkerivalerne Barcelona på sjettepladsen, som har skrantet gennem hele sæsonen.

Økonomien er presset, og resultaterne svigter, selv om klublegenden Xavi Hernandez til stor glæde for klubbens fans blev hevet ind som cheftræner tilbage i november.

På modsatte trænerbænk sidder Carlo Ancelotti godt i sædet, som han ufrivilligt forlod i 2015, men vendte tilbage til i sommer. Han tror på, at kollegaen i Barcelona er på rette vej trods uroen i klubben.

– Det, jeg bedst kan lide ved ham, er, at han har en meget klar idé om, hvordan han gerne vil spille, siger Ancelotti ifølge Reuters.

– Hans stil passer til klubbens identitet. De er i gang med en god proces og er i god form. Barcelona kommer til at forbedre sig med hans idéer.

Trods de rosende ord om Barcelona må Real Madrid påtage sig favoritværdigheden, når man kigger på de to holds resultater i denne sæson.

Ligaduksen vandt de to holds opgør på Camp Nou i oktober med 2-1, men Real Madrids tyske midtbanedirigent Toni Kroos mener ikke, at der er en favorit i opgøret onsdag.

– I en kamp som denne er der ingen favorit. Det er som en finale for begge hold, siger han.

Faktuelt er der dog tale om en semifinale, hvor vinderen skal møde enten Atlético Madrid eller Athletic Bilbao i Super Cup-finalen på søndag.

Sidste års Super Cup blev afviklet på spansk grund som følge af coronapandemien, men er i år for anden gang tilbage i Saudi-Arabien, som Det Spanske Fodboldforbund indgik en lukrativ aftale med i 2019.

Der blev indgået en treårig aftale om at udvide og afvikle Super Cuppen i Saudi-Arabien. Ifølge flere medier mod en betaling på lige i underkanten af en milliard kroner.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Brøndby tæt på Superliga-profil

Her er prisen på Aral Simsir

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Kæmpebud på 16-årig

FC København i forhandlinger med svensk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

– Schwartau-handel giver ingen mening

Canada – Marokko

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Laudrup stopper på TV 2

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub