Ancelotti før El Clasico: Som en finale for begge

Barcelona halter stadig både økonomisk og sportsligt, men klubben er på rette vej, mener ærkerivalens træner.



Onsdag brager Real Madrid og FC Barcelona sammen i Riyadh, når den står på semifinale i den spanske Super Cup.

I La Liga topper hovedstadsklubben tabellen og har hele 17 point ned til ærkerivalerne Barcelona på sjettepladsen, som har skrantet gennem hele sæsonen.

Økonomien er presset, og resultaterne svigter, selv om klublegenden Xavi Hernandez til stor glæde for klubbens fans blev hevet ind som cheftræner tilbage i november.

På modsatte trænerbænk sidder Carlo Ancelotti godt i sædet, som han ufrivilligt forlod i 2015, men vendte tilbage til i sommer. Han tror på, at kollegaen i Barcelona er på rette vej trods uroen i klubben.

– Det, jeg bedst kan lide ved ham, er, at han har en meget klar idé om, hvordan han gerne vil spille, siger Ancelotti ifølge Reuters.

– Hans stil passer til klubbens identitet. De er i gang med en god proces og er i god form. Barcelona kommer til at forbedre sig med hans idéer.

Trods de rosende ord om Barcelona må Real Madrid påtage sig favoritværdigheden, når man kigger på de to holds resultater i denne sæson.

Ligaduksen vandt de to holds opgør på Camp Nou i oktober med 2-1, men Real Madrids tyske midtbanedirigent Toni Kroos mener ikke, at der er en favorit i opgøret onsdag.

– I en kamp som denne er der ingen favorit. Det er som en finale for begge hold, siger han.

Faktuelt er der dog tale om en semifinale, hvor vinderen skal møde enten Atlético Madrid eller Athletic Bilbao i Super Cup-finalen på søndag.

Sidste års Super Cup blev afviklet på spansk grund som følge af coronapandemien, men er i år for anden gang tilbage i Saudi-Arabien, som Det Spanske Fodboldforbund indgik en lukrativ aftale med i 2019.

Der blev indgået en treårig aftale om at udvide og afvikle Super Cuppen i Saudi-Arabien. Ifølge flere medier mod en betaling på lige i underkanten af en milliard kroner.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Horsens kommer tættere på oprykning

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Delaney afslører dialog



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Chok i Wolfsburg

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Raser over Brian Riemer-interview

Martin Jørgensen lander nyt job

Tottenham jagter choktransfer

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

– Vi har alle fejlet