Onsdag brager Real Madrid og FC Barcelona sammen i Riyadh, når den står på semifinale i den spanske Super Cup.
I La Liga topper hovedstadsklubben tabellen og har hele 17 point ned til ærkerivalerne Barcelona på sjettepladsen, som har skrantet gennem hele sæsonen.
Økonomien er presset, og resultaterne svigter, selv om klublegenden Xavi Hernandez til stor glæde for klubbens fans blev hevet ind som cheftræner tilbage i november.
På modsatte trænerbænk sidder Carlo Ancelotti godt i sædet, som han ufrivilligt forlod i 2015, men vendte tilbage til i sommer. Han tror på, at kollegaen i Barcelona er på rette vej trods uroen i klubben.
– Det, jeg bedst kan lide ved ham, er, at han har en meget klar idé om, hvordan han gerne vil spille, siger Ancelotti ifølge Reuters.
– Hans stil passer til klubbens identitet. De er i gang med en god proces og er i god form. Barcelona kommer til at forbedre sig med hans idéer.
Trods de rosende ord om Barcelona må Real Madrid påtage sig favoritværdigheden, når man kigger på de to holds resultater i denne sæson.
Ligaduksen vandt de to holds opgør på Camp Nou i oktober med 2-1, men Real Madrids tyske midtbanedirigent Toni Kroos mener ikke, at der er en favorit i opgøret onsdag.
– I en kamp som denne er der ingen favorit. Det er som en finale for begge hold, siger han.
Faktuelt er der dog tale om en semifinale, hvor vinderen skal møde enten Atlético Madrid eller Athletic Bilbao i Super Cup-finalen på søndag.
Sidste års Super Cup blev afviklet på spansk grund som følge af coronapandemien, men er i år for anden gang tilbage i Saudi-Arabien, som Det Spanske Fodboldforbund indgik en lukrativ aftale med i 2019.
Der blev indgået en treårig aftale om at udvide og afvikle Super Cuppen i Saudi-Arabien. Ifølge flere medier mod en betaling på lige i underkanten af en milliard kroner.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
England – DR Congo
Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
Belgien – Senegal
USA – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER