Solbakken: Går efter sølv og mere ferie

Det er vigtigt at blive nummer to for at give spillerne mere hvile, påpeger FCK-træner Ståle Solbakken.



Ståle Solbakken skruede op for volumen om kap med bassen fra højttaleren midt på MCH Arenas græstæppe, da FCK-træneren gav interviews efter torsdagens 1-3-nederlag til FC Midtjylland.

Midt i midtjydernes guldfest var nordmanden ikke bleg for at rose den midtjyske præstation, men hans store fokus er nu at sikre andenpladsen i Superligaen.

– Vi skal have friskheden på plads og være udhvilede. Det er meget vigtigt at blive nummer to, for så får spillerne ferie og en større pause i forhold til Europa League og det hele, siger nordmanden.

Holdet, der slutter på andenpladsen, indtræder senere i kvalifikationen til Europa League i den kommende sæson. Dermed begynder opstarten også senere.

Som det ser ud med fire runder tilbage, har FCK på andenpladsen fire point ned til AGF, men heldigvis for FCK tabte aarhusianerne torsdag aften til AaB.

FCK har desuden en uafsluttet Europa League-ottendedelsfinale mod Istanbul Basaksehir i sigte 5. eller 6. august. Men den er Solbakken ikke klar til at tale om.

– Det kan vi ikke tænke på nu. Nu må vi tage andenpladsen. AGF tabte, og det var godt for os. Men vi har AGF indbyrdes, og vi har Brøndby i weekenden, siger han.

Ifølge FCK-nordmanden har guldet ikke været et reelt tema i et stykke tid. Han kalder midtjydernes mesterskab “fuldt fortjent på alle parametre”, men han regner med en helt anden situation i næste sæson.

– Jeg bliver overrasket, hvis ikke det bliver et tæt løb. Det er ikke længe siden, at vi havde en mareridtsæson for to år siden.

– Der kan ske meget på en sommer, men det er klart, at de har momentum, som vi skal ødelægge. De (FC Midtjylland, red.) har en optimisme og en opportunisme, men vi skal først og fremmest få de spillere tilbage, som har været væk længe, siger han.

Omvendt forventer han også, at FC Midtjyllands hold kan blive endnu bedre.

– Nogle af deres unge spillere bliver bedre. Den unge svensker på midten (Jens-Lys Cajuste, red.) er god, og med Frank Onyeka og Evander har de et kanonhold. Der er mange unge og mange dygtige med rutine. Det er et atletisk hold, så det er absolut et godt hold, siger han.

/ritzau/





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

I chok over Manchester United

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Skræmmende Chido Obi-scener



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

LIVE: Nye meldinger om Jürgen Klopp

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Nu er Dreyer historisk

631 millioner kroner

Dansker hyldes for sin form – her er prisen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

‘Han tisser isterninger’

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Bo Henriksen lander TV-job

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Medier revser Real Madrid-træner

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her