Ståle Solbakken skruede op for volumen om kap med bassen fra højttaleren midt på MCH Arenas græstæppe, da FCK-træneren gav interviews efter torsdagens 1-3-nederlag til FC Midtjylland.
Midt i midtjydernes guldfest var nordmanden ikke bleg for at rose den midtjyske præstation, men hans store fokus er nu at sikre andenpladsen i Superligaen.
– Vi skal have friskheden på plads og være udhvilede. Det er meget vigtigt at blive nummer to, for så får spillerne ferie og en større pause i forhold til Europa League og det hele, siger nordmanden.
Holdet, der slutter på andenpladsen, indtræder senere i kvalifikationen til Europa League i den kommende sæson. Dermed begynder opstarten også senere.
Som det ser ud med fire runder tilbage, har FCK på andenpladsen fire point ned til AGF, men heldigvis for FCK tabte aarhusianerne torsdag aften til AaB.
FCK har desuden en uafsluttet Europa League-ottendedelsfinale mod Istanbul Basaksehir i sigte 5. eller 6. august. Men den er Solbakken ikke klar til at tale om.
– Det kan vi ikke tænke på nu. Nu må vi tage andenpladsen. AGF tabte, og det var godt for os. Men vi har AGF indbyrdes, og vi har Brøndby i weekenden, siger han.
Ifølge FCK-nordmanden har guldet ikke været et reelt tema i et stykke tid. Han kalder midtjydernes mesterskab “fuldt fortjent på alle parametre”, men han regner med en helt anden situation i næste sæson.
– Jeg bliver overrasket, hvis ikke det bliver et tæt løb. Det er ikke længe siden, at vi havde en mareridtsæson for to år siden.
– Der kan ske meget på en sommer, men det er klart, at de har momentum, som vi skal ødelægge. De (FC Midtjylland, red.) har en optimisme og en opportunisme, men vi skal først og fremmest få de spillere tilbage, som har været væk længe, siger han.
Omvendt forventer han også, at FC Midtjyllands hold kan blive endnu bedre.
– Nogle af deres unge spillere bliver bedre. Den unge svensker på midten (Jens-Lys Cajuste, red.) er god, og med Frank Onyeka og Evander har de et kanonhold. Der er mange unge og mange dygtige med rutine. Det er et atletisk hold, så det er absolut et godt hold, siger han.
/ritzau/
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
EKSKLUSIVT
Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
Vil have Jonas Wind til FC København
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
MEDIE
Derfor blev Ruben Amorim fyret
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
Celtic genansætter populær veteran
MEDIE
Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk
Han bliver midlertidig Man Utd-træner
MEDIE
Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva
FC Nordsjælland på rov i DBU
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK
MEDIE
‘Usandsynlig genopstandelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Angrebstalent forlænger med Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget
Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner
Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent
Tauson indleder året med double-nederlag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub
‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid
Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning
Nye skader i Manchester City
NYHEDER
Superliga-boss afviste Frank og Tottenham
