Solbakken: Går efter sølv og mere ferie

Det er vigtigt at blive nummer to for at give spillerne mere hvile, påpeger FCK-træner Ståle Solbakken.



Ståle Solbakken skruede op for volumen om kap med bassen fra højttaleren midt på MCH Arenas græstæppe, da FCK-træneren gav interviews efter torsdagens 1-3-nederlag til FC Midtjylland.

Midt i midtjydernes guldfest var nordmanden ikke bleg for at rose den midtjyske præstation, men hans store fokus er nu at sikre andenpladsen i Superligaen.

– Vi skal have friskheden på plads og være udhvilede. Det er meget vigtigt at blive nummer to, for så får spillerne ferie og en større pause i forhold til Europa League og det hele, siger nordmanden.

Holdet, der slutter på andenpladsen, indtræder senere i kvalifikationen til Europa League i den kommende sæson. Dermed begynder opstarten også senere.

Som det ser ud med fire runder tilbage, har FCK på andenpladsen fire point ned til AGF, men heldigvis for FCK tabte aarhusianerne torsdag aften til AaB.

FCK har desuden en uafsluttet Europa League-ottendedelsfinale mod Istanbul Basaksehir i sigte 5. eller 6. august. Men den er Solbakken ikke klar til at tale om.

– Det kan vi ikke tænke på nu. Nu må vi tage andenpladsen. AGF tabte, og det var godt for os. Men vi har AGF indbyrdes, og vi har Brøndby i weekenden, siger han.

Ifølge FCK-nordmanden har guldet ikke været et reelt tema i et stykke tid. Han kalder midtjydernes mesterskab “fuldt fortjent på alle parametre”, men han regner med en helt anden situation i næste sæson.

– Jeg bliver overrasket, hvis ikke det bliver et tæt løb. Det er ikke længe siden, at vi havde en mareridtsæson for to år siden.

– Der kan ske meget på en sommer, men det er klart, at de har momentum, som vi skal ødelægge. De (FC Midtjylland, red.) har en optimisme og en opportunisme, men vi skal først og fremmest få de spillere tilbage, som har været væk længe, siger han.

Omvendt forventer han også, at FC Midtjyllands hold kan blive endnu bedre.

– Nogle af deres unge spillere bliver bedre. Den unge svensker på midten (Jens-Lys Cajuste, red.) er god, og med Frank Onyeka og Evander har de et kanonhold. Der er mange unge og mange dygtige med rutine. Det er et atletisk hold, så det er absolut et godt hold, siger han.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FC København – Lyngby BK

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

På blokken til stort landstrænerjob



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Her kan du se de danske hold i Europa

AGF – Brøndby IF

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

I dag er det sidste chance for FC København

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Spår FCK-fiasko

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

OB henter forsvarstalent i Brøndby

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

FCK-stjerne klar til Europa-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

AC Horsens – FC Nordsjælland

Randers FC – Silkeborg IF

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er