Solbakken: Går efter sølv og mere ferie

Det er vigtigt at blive nummer to for at give spillerne mere hvile, påpeger FCK-træner Ståle Solbakken.



Ståle Solbakken skruede op for volumen om kap med bassen fra højttaleren midt på MCH Arenas græstæppe, da FCK-træneren gav interviews efter torsdagens 1-3-nederlag til FC Midtjylland.

Midt i midtjydernes guldfest var nordmanden ikke bleg for at rose den midtjyske præstation, men hans store fokus er nu at sikre andenpladsen i Superligaen.

– Vi skal have friskheden på plads og være udhvilede. Det er meget vigtigt at blive nummer to, for så får spillerne ferie og en større pause i forhold til Europa League og det hele, siger nordmanden.

Holdet, der slutter på andenpladsen, indtræder senere i kvalifikationen til Europa League i den kommende sæson. Dermed begynder opstarten også senere.

Som det ser ud med fire runder tilbage, har FCK på andenpladsen fire point ned til AGF, men heldigvis for FCK tabte aarhusianerne torsdag aften til AaB.

FCK har desuden en uafsluttet Europa League-ottendedelsfinale mod Istanbul Basaksehir i sigte 5. eller 6. august. Men den er Solbakken ikke klar til at tale om.

– Det kan vi ikke tænke på nu. Nu må vi tage andenpladsen. AGF tabte, og det var godt for os. Men vi har AGF indbyrdes, og vi har Brøndby i weekenden, siger han.

Ifølge FCK-nordmanden har guldet ikke været et reelt tema i et stykke tid. Han kalder midtjydernes mesterskab “fuldt fortjent på alle parametre”, men han regner med en helt anden situation i næste sæson.

– Jeg bliver overrasket, hvis ikke det bliver et tæt løb. Det er ikke længe siden, at vi havde en mareridtsæson for to år siden.

– Der kan ske meget på en sommer, men det er klart, at de har momentum, som vi skal ødelægge. De (FC Midtjylland, red.) har en optimisme og en opportunisme, men vi skal først og fremmest få de spillere tilbage, som har været væk længe, siger han.

Omvendt forventer han også, at FC Midtjyllands hold kan blive endnu bedre.

– Nogle af deres unge spillere bliver bedre. Den unge svensker på midten (Jens-Lys Cajuste, red.) er god, og med Frank Onyeka og Evander har de et kanonhold. Der er mange unge og mange dygtige med rutine. Det er et atletisk hold, så det er absolut et godt hold, siger han.

/ritzau/





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Enig med FC Midtjylland-angriber

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Portugal – Spanien

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Jagter dansk erstatning

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

“Du er en fucking maskine!”

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

USA – Belgien