Anderlect sniger sig videre foran Silkeborg

Silkeborg er færdige i Europa efter et 0-2-nederlag til Anderlecht, der trods en dansk udvisning var i tovene.



Silkeborg leverede et sandt chanceorgie mod Anderlecht, men midtjyderne er alligevel færdige i Europa.

På hjemmebane tabte det danske hold med 0-2 til de belgiske gæster, der scorede det sidste mål i overtiden.

Trods en mand i undertal i 65 minutter dominerede Silkeborg hele anden halvleg, og værterne skabte de målchancer, der kunne have sikret uafgjort og en plads i 16.-delsfinalerne.

Anderlecht bragte sig foran ved Lior Refaelov efter 20 minutter, og da Anders Klynge fem minutter senere blev udvist for at hindre en belgisk friløber, begyndte det at se sort ud for Silkeborg.

De belgiske gæster havde før pausen mulighed for at udbygge føringen, og de gik måske til pause i den tro, at sejren var hjemme.

Det var den dog på ingen måde, og anden halvleg tegnede sig som et langt stormløb mod Anderlecht-målet

De små 7000 tilskuere på Jysk Park sad flere gange på det yderste af sædekanterne, når skuddene blev løsnet mod det belgiske mål. Men jublen kunne de ikke slippe fri.

Især Kasper Kusk kom til nogle gode skudmuligheder, men enten gik de snert forbi mål, hvis ikke Hendrik Van Crombrugge i Anderlecht-målet fik en fingernegl på.

Også Stefan Thordarson kunne have scoret det vigtige 1-1-mål, men fra kort afstand tordnede han bolden lige ind på målmanden.

Tre minutter før tid var det indskiftede Søren Tengstedts tur, men igen kom den belgiske keeper i vejen.

I overtiden var kræfterne brugt op, og Benito Raman cementerede Anderlechts sejr, da han scorede til 2-0.

West Ham slog i gruppens anden kamp rumænske FCSB med 3-0 og er videre som etter med 16 point. Anderlecht tager andenpladsen med otte point. Silkeborg følger efter med seks point. FCSB fik samlet to point sammen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stort medie hylder AGF-profil

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

FC Midtjylland henter ny back

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit