Anderlect sniger sig videre foran Silkeborg

Silkeborg er færdige i Europa efter et 0-2-nederlag til Anderlecht, der trods en dansk udvisning var i tovene.



Silkeborg leverede et sandt chanceorgie mod Anderlecht, men midtjyderne er alligevel færdige i Europa.

På hjemmebane tabte det danske hold med 0-2 til de belgiske gæster, der scorede det sidste mål i overtiden.

Trods en mand i undertal i 65 minutter dominerede Silkeborg hele anden halvleg, og værterne skabte de målchancer, der kunne have sikret uafgjort og en plads i 16.-delsfinalerne.

Anderlecht bragte sig foran ved Lior Refaelov efter 20 minutter, og da Anders Klynge fem minutter senere blev udvist for at hindre en belgisk friløber, begyndte det at se sort ud for Silkeborg.

De belgiske gæster havde før pausen mulighed for at udbygge føringen, og de gik måske til pause i den tro, at sejren var hjemme.

Det var den dog på ingen måde, og anden halvleg tegnede sig som et langt stormløb mod Anderlecht-målet

De små 7000 tilskuere på Jysk Park sad flere gange på det yderste af sædekanterne, når skuddene blev løsnet mod det belgiske mål. Men jublen kunne de ikke slippe fri.

Især Kasper Kusk kom til nogle gode skudmuligheder, men enten gik de snert forbi mål, hvis ikke Hendrik Van Crombrugge i Anderlecht-målet fik en fingernegl på.

Også Stefan Thordarson kunne have scoret det vigtige 1-1-mål, men fra kort afstand tordnede han bolden lige ind på målmanden.

Tre minutter før tid var det indskiftede Søren Tengstedts tur, men igen kom den belgiske keeper i vejen.

I overtiden var kræfterne brugt op, og Benito Raman cementerede Anderlechts sejr, da han scorede til 2-0.

West Ham slog i gruppens anden kamp rumænske FCSB med 3-0 og er videre som etter med 16 point. Anderlecht tager andenpladsen med otte point. Silkeborg følger efter med seks point. FCSB fik samlet to point sammen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Dansk klub henter Nicolai Larsen

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg