Anderledes transfer: Sådan bliver FCN betalt

FC Nordsjælland sælger Ivan Mesik, lyder det i flere italienske medier. Ifølge et lokalmedie scorer FCN ikke kassen i første omgang på spilleren.



Den danske klub FC Nordsjælland klarer sig strålende på banen og topper Superligaen, og også uden for banen kører det godt for den storsatsende klub, der udvikler gode spillere.

Men en af dem, man ikke helt er lykkedes med, er slovaken Ivan Mesik, der i 2022 har været udlejet til Odds BK.

Stopperen er nu permanent på vej væk fra FC Nordsjælland – ifølge italienske medier er det Pescara, der køber stopperen.

Mediet Il Pescara bringer nyt om spilleren og aftalen.

Klubben, der ligger nummer tre i den ene af tre Serie C-grupper, kæmper for at komme tilbage i den næstbedste italienske række, og her kommer Ivan Mesik altså til at spille en vigtig rolle.

Ifølge Il Pescara koster Ivan Mesik ikke Pescara noget som helst at købe til at starte med. Men lykkes klubben med at rykke op, skal FC Nordsjælland honoreres med 100.000 euro – svarende til godt 750.000 kroner. 

Samtidig får den danske klub 50 procent af indtægterne for en fremtidig transfer, så gør den slovakiske stopper det godt, ender FCN med at tjene fint på det, hvis han altså sælges videre.

Ivan Mesik står til at få en kontrakt, der løber frem til sommeren 2025, og klubben vil have en option på et år mere. Mediet fortæller videre, at forsvarsspilleren på tirsdag skal til lægetjek i den italienske klub.

Den 21-årige stopper tjener ifølge Il Pescara 260.000 i de første seks måneder af aftalen – det er vel at mærke nettoløn, altså efter skat og så videre. Og mediet beretter, at han kan tjene endnu mere i de kommende år, da der er diverse bonusser i aftalen med klubben.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Smider Salah-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

AGF – FC Midtjylland

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Silkeborg IF – Randers FC

FC Fredericia – OB

Sønderjyske – Brøndby IF

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Sprudler i MLS



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Han er færdig i Brøndby

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Viborg FF – FC Nordsjælland

Oddset styrtdykker

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Sender stikpille til FC København-flop

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bayern München laver vildt comeback



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i