Anderledes transfer: Sådan bliver FCN betalt

FC Nordsjælland sælger Ivan Mesik, lyder det i flere italienske medier. Ifølge et lokalmedie scorer FCN ikke kassen i første omgang på spilleren.



Den danske klub FC Nordsjælland klarer sig strålende på banen og topper Superligaen, og også uden for banen kører det godt for den storsatsende klub, der udvikler gode spillere.

Men en af dem, man ikke helt er lykkedes med, er slovaken Ivan Mesik, der i 2022 har været udlejet til Odds BK.

Stopperen er nu permanent på vej væk fra FC Nordsjælland – ifølge italienske medier er det Pescara, der køber stopperen.

Mediet Il Pescara bringer nyt om spilleren og aftalen.

Klubben, der ligger nummer tre i den ene af tre Serie C-grupper, kæmper for at komme tilbage i den næstbedste italienske række, og her kommer Ivan Mesik altså til at spille en vigtig rolle.

Ifølge Il Pescara koster Ivan Mesik ikke Pescara noget som helst at købe til at starte med. Men lykkes klubben med at rykke op, skal FC Nordsjælland honoreres med 100.000 euro – svarende til godt 750.000 kroner. 

Samtidig får den danske klub 50 procent af indtægterne for en fremtidig transfer, så gør den slovakiske stopper det godt, ender FCN med at tjene fint på det, hvis han altså sælges videre.

Ivan Mesik står til at få en kontrakt, der løber frem til sommeren 2025, og klubben vil have en option på et år mere. Mediet fortæller videre, at forsvarsspilleren på tirsdag skal til lægetjek i den italienske klub.

Den 21-årige stopper tjener ifølge Il Pescara 260.000 i de første seks måneder af aftalen – det er vel at mærke nettoløn, altså efter skat og så videre. Og mediet beretter, at han kan tjene endnu mere i de kommende år, da der er diverse bonusser i aftalen med klubben.





LIVE

TransferLIVE: Lukker ned for kæmpetransfer

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Hjulmand vækker opsigt til første træning

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Forventer rekord i Superliga-klub

Smadrer transferrekord

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

– Han har en “grim” side

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Dansk klub har lagt hele strategien om

‘Sort uheld’ i Viborg

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Thomas Frank: De vinder VM

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

Spændende transfermelding om Maxsø

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Skamroses af Thomas Nørgaard