Anderledes transfer: Sådan bliver FCN betalt

FC Nordsjælland sælger Ivan Mesik, lyder det i flere italienske medier. Ifølge et lokalmedie scorer FCN ikke kassen i første omgang på spilleren.



Den danske klub FC Nordsjælland klarer sig strålende på banen og topper Superligaen, og også uden for banen kører det godt for den storsatsende klub, der udvikler gode spillere.

Men en af dem, man ikke helt er lykkedes med, er slovaken Ivan Mesik, der i 2022 har været udlejet til Odds BK.

Stopperen er nu permanent på vej væk fra FC Nordsjælland – ifølge italienske medier er det Pescara, der køber stopperen.

Mediet Il Pescara bringer nyt om spilleren og aftalen.

Klubben, der ligger nummer tre i den ene af tre Serie C-grupper, kæmper for at komme tilbage i den næstbedste italienske række, og her kommer Ivan Mesik altså til at spille en vigtig rolle.

Ifølge Il Pescara koster Ivan Mesik ikke Pescara noget som helst at købe til at starte med. Men lykkes klubben med at rykke op, skal FC Nordsjælland honoreres med 100.000 euro – svarende til godt 750.000 kroner. 

Samtidig får den danske klub 50 procent af indtægterne for en fremtidig transfer, så gør den slovakiske stopper det godt, ender FCN med at tjene fint på det, hvis han altså sælges videre.

Ivan Mesik står til at få en kontrakt, der løber frem til sommeren 2025, og klubben vil have en option på et år mere. Mediet fortæller videre, at forsvarsspilleren på tirsdag skal til lægetjek i den italienske klub.

Den 21-årige stopper tjener ifølge Il Pescara 260.000 i de første seks måneder af aftalen – det er vel at mærke nettoløn, altså efter skat og så videre. Og mediet beretter, at han kan tjene endnu mere i de kommende år, da der er diverse bonusser i aftalen med klubben.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC København i forhandlinger med svensk klub

Medie: De lurer på FCM-profil

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Argentina – Kap Verde

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Her er prisen på Aral Simsir

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Afviser monsterbud på Simsir

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Canada – Marokko

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Åbner for sommertransfer