Anders Lindegaard må have godt med splinter i bagdelen i kølvandet på de seneste år af karrieren.
Den tidligere Manchester United-keeper står noteret for to kampe siden september 2016. Her mistede målmanden sin plads i buret i Preston North End, og det fik ham i sommeren 2017 til at rykke teltpælene til Burnley FC, hvor han har været fast reserve. Kun to gange har han optrådt for Premier League-klubben, og det var i to Europa League-kvalifikationskampe mod Aberdeen.
Nu er den 34-årige målmand klar til at rejse sig fra bænken i Burnley og søge spilletid andetsteds. 30. juni udløber hans kontrakt med Premier League-klubben, og det markerer Lindegaards afsked.
– Anders skal finde en ny klub til sommer, og vi skal finde en klub, hvor der er udsigt til spilletid. Den proces er vi godt i gang med, og Anders er stadig sulten efter at spille fodbold, og han er stadig super fit. Anders er fyldt 34, men han er jo ikke blevet slidt op, og så er han så heldig at være naturlig fit, og han har trænet godt. Jeg vil tro, han har fire-fem gode år i sig endnu. Nu handler det om at finde et godt sted efter sommerferien, siger Michael Stensgaard, der er agent for Anders Lindegaard, til tipsbladet.dk.
Anders Lindegaard har en fortid i OB, Kolding FC og Aalesund, men i januar 2011 skiftede han til Manchester United, og siden har han opholdt sig i England, men tiden kan være inde til at tage afsked med det fodboldgale land.
Michael Stensgaard fastslår, at en dansk klub kan være en mulighed for Lindegaard, der kan skrive 29 Manhcester United-kampe på CV’et.
– Vi udelukker ikke noget på forhånd, og det gælder også Superligaen. Det handler om at finde en god klub med udsigt til spilletid, og så betyder landet ikke så meget for Anders. Vi afsøger et bredt marked, fastslår agenten.
Anders Lindegaard står notetet for fem A-landskampe for Danmark.
LIVE
VM-LIVE: Stort brag – sådan starter de
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
NYHEDER
Voldsom europæisk kritik af FIFA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
OPTAKT
Portugal – Spanien
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
Don Ø: Mange rystede på hovedet
NYHEDER
