Anders Lindegaard må have godt med splinter i bagdelen i kølvandet på de seneste år af karrieren.
Den tidligere Manchester United-keeper står noteret for to kampe siden september 2016. Her mistede målmanden sin plads i buret i Preston North End, og det fik ham i sommeren 2017 til at rykke teltpælene til Burnley FC, hvor han har været fast reserve. Kun to gange har han optrådt for Premier League-klubben, og det var i to Europa League-kvalifikationskampe mod Aberdeen.
Nu er den 34-årige målmand klar til at rejse sig fra bænken i Burnley og søge spilletid andetsteds. 30. juni udløber hans kontrakt med Premier League-klubben, og det markerer Lindegaards afsked.
– Anders skal finde en ny klub til sommer, og vi skal finde en klub, hvor der er udsigt til spilletid. Den proces er vi godt i gang med, og Anders er stadig sulten efter at spille fodbold, og han er stadig super fit. Anders er fyldt 34, men han er jo ikke blevet slidt op, og så er han så heldig at være naturlig fit, og han har trænet godt. Jeg vil tro, han har fire-fem gode år i sig endnu. Nu handler det om at finde et godt sted efter sommerferien, siger Michael Stensgaard, der er agent for Anders Lindegaard, til tipsbladet.dk.
Anders Lindegaard har en fortid i OB, Kolding FC og Aalesund, men i januar 2011 skiftede han til Manchester United, og siden har han opholdt sig i England, men tiden kan være inde til at tage afsked med det fodboldgale land.
Michael Stensgaard fastslår, at en dansk klub kan være en mulighed for Lindegaard, der kan skrive 29 Manhcester United-kampe på CV’et.
– Vi udelukker ikke noget på forhånd, og det gælder også Superligaen. Det handler om at finde en god klub med udsigt til spilletid, og så betyder landet ikke så meget for Anders. Vi afsøger et bredt marked, fastslår agenten.
Anders Lindegaard står notetet for fem A-landskampe for Danmark.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
LIVE
VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Norge – England
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
MEDIE
Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb
Pressede på for FC København-exit
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
NYHEDER
Det bestemmer Messi selv
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
MEDIE
