André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Randers-profilen André Rømer fik et ølbad, som han tog i stiv arm, men løfter alligevel en pegefinger.



PARKEN (Tipsbladet): Skuffelsen over FC Københavns missede top 6 fyldte det hele i Parken

Men der blev altså også vundet en fodboldkamp, og det var Randers FC, som hev tre point med hjem til Jylland.

En mandefolkeindsats krydret med et dødboldsmål og et sent straffespark efter VAR-tjek sørgede for, at FC København blev besejret, selvom det var hektisk mod slut.

Det fortæller Randers FC’s midtbanemotor André Rømer til Tipsbladet.

– FCK jagtede alt, hvad de kunne, og vi forsvarede, alt hvad vi kunne. Vi havde snakket om, at FCK højst sandsynligt skulle bruge en sejr og smide alt frem til sidst, hvilket gav os chancerne for at score et mål tidligere, men der var langt fra vores til deres ende, når vi kom langt ned at stå.

André Rømer kom på banen med ti minutter igen og skulle ind og slås. Det kostede undervejs en albue, så han gik i græsset foran københavnernes mest hårdkogte fans på Sektion 12.

De havde ikke tid til at se André Rømer ømme sig og lod deres frustrationer få frit løb. De kom til syne ved ølkast, som ramte midtbanespilleren.

– De er frustrerede, og sådan er det. Selvfølgelig skal man ikke kaste med ting – især ikke med muslimer på banen. Det synes jeg er respektløst. Det er frustrationer, og det kender man selv som spiller på banen i kampens hede. Det er ikke noget, jeg kan hidse mig op over, men jeg er glad for, at det ikke var Elies (Mahmoud) eller en anden muslim, som blev ramt. De ville nok ikke have smilt over det.

André Rømer bakkes op af sin cheftræner, Rasmus Bertelsen.

– Man skal ikke kaste med noget. Uanset om det er er øl, papirbrikker eller noget tredje. Man skal ikke kaste med ting, siger Randers-chefen i mixed zone.

Flere Randers-spillere reagerede også i momentet kraftigt på de ølkastene FC København-fans.

Randers FC krigede en sejr hjem og sendte dermed FC København ud i mørket. Foto: Alamy.

Randers-ærgerlse over FCK’s deroute

I Randers-lejren var der i øvrigt stor glæde over de tre point.

– Jeg kan rigtig godt lide den første halve time. Der synes jeg, vi laver gode ting med bolden og i det høje pres. Efter det kommer der en del perioder, hvor det bliver for meget overlevelse. Men vi kendte også scenariet om, at FCK skulle åbne meget op, og det var også grunden til, at vi slog frisparket i boksen til sidst. Der kunne man godt være fristet til at spille kort eller trække tid i hjørnet, men vi vidste, at de skulle satse og opgive noget rum, og der fik vi så noget held via VAR, siger Rasmus Bertelsen.

Scoringen betød, at det var definitivt, at FC København ville misse mesterskabsspillet.

– Jeg synes, det er ærgerligt for dansk fodbold, at de skal med ned i kvalifikationsspillet. Det er vilkårene og resultatet efter 22 kampe, og så er jeg sikker på, at Jacob (Neestrup) nok skal få samlet fint op på det. Han er en dygtig træner og har et godt hold, så mon ikke, de kommer fint videre, siger Rasmus Bertelsen og tilføjer senere:

– Jeg synes, de bedste klubber hører til deroppe. Jeg tager ikke noget fra Viborg og FC Nordsjælland. Dem vil jeg gerne sende et stort tillykke til med et flot grundspil. Men for dansk fodbolds skyld og produktet, synes jeg, at FCK hører til deroppe. Jeg er ikke typen, der synes, at det er sjovt, de er med dernede.

Hører FCK hjemme i top 6?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

FCK’s placering i nedrykningsspillet betyder også, at de krydser klinger med Randers FC yderligere to gange i denne sæson, hvor syvendepladsen skal være begges målsætning.

– Hvis de vinder pokalfinalen, er det ottendepladsen, der bliver til en playoffkamp, så jeg kan godt finde på at tage min FCK-trøje på på et tidspunkt, hvis det ligger til, at de kan hive en syvendeplads og en pokaltitel. Så er der en ottendeplads at kæmpe om, men før det, skal vi have nogle point, lyder det fra Randers-chefen.

Pointhøsten startede meget godt søndag – tre af slagsen er med i bussen på vej hjem til Kronjylland.







TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

FC København-fans raser

‘Jeg er fucking irriteret’

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Voldsomt skænderi i FC København

Superliga-træner enormt stolt

Chokpris på Victor Froholdt

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ikke det kønneste – men drama fik vi

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

– Jeg skammer mig ind i helvede

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Henter kæmpe Superliga-flop

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Arsenal vinder London-derby

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

FC København misser top seks

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

Sønderjyske – OB

Fælder dom over FCK: 27,2%

Vejle Boldklub – AGF

FC København – Randers FC

Viborg FF – FC Nordsjælland