Når det danske fodboldlandshold søndag tager hul på EM-slutrunden i Tyskland, så håber Danmarks VM-topscorer fra Qatar, forsvarsspilleren Andreas Christensen, at en af hans holdkammerater overtager titlen som Danmarks slutrundetopscorer.
Bliver han dansk topscorer igen, er det næppe noget sundhedstegn, påpeger han.
– Det kunne da være meget sjovt at blive topscorer igen, men jeg håber, at vi får en anden topscorer end mig, for ellers er ét mål måske nok igen, og det går jo ikke.
– Jeg synes også, at vi står stærkere til den her slutrunde, end vi gjorde i Qatar, så jeg er sikker på, at der nok skal være andre, som får lavet nogle mål, siger Andreas Christensen.
Han scorede i 2022 Danmarks enlige VM-mål, da han på hovedstød udlignede til 1-1 mod Frankrig i Danmarks anden gruppekamp i Qatar. Danmark tabte den kamp 1-2.
Den 28-årige dansker har aldrig været nogen stor målscorer. Det er blevet til tre mål i 70 landskampe, mens det på klubplan er blevet til 13 mål i 317 kampe.
Tre af de få mål er faldet inden for en periode på tre uger i april og maj. Her spillede han på Barcelonas defensive midtbane, et nøk længere fremme end størstedelen af karrieren, og det forklarer hans pludselige opblomstring som målscorer.
– Det har været med til at gøre mig mere målfarlig at blive rykket frem, og i slutningen af sæsonen fik jeg også mere frihed. Det åbnede mit hoved lidt at blive rykket længere frem på banen, selv om jeg stadig 100 procent ser mig selv som forsvarsspiller.
– Jeg har fået åbnet sindet af at komme lidt længere frem på banen, men jeg har stadig mange offensive ting at lære på den position. Men tre mål på kort tid er i hvert fald meget godt gået, siger Andreas Christensen.
I søndagens EM-premiere mod Slovenien starter han sandsynligvis som den midterste stopper i Danmarks trebackkæde med Joachim Andersen og Jannik Vestergaard på hver sin side.
Kampen begynder klokken 18.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
LIVE: FC Midtjylland på svær opgave mod Besiktas
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
LIVE
Superliga-LIVE: Cornelius: ‘En cola og et isbad’
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Stjerne på plads i Chelsea
TOPNYHED
OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten
AVIS
De vil have Jelert
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
INTERVIEW
FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
TOPNYHED