Håber på ny dansk slutrundetopscorer

Andreas Christensen satser på, at Danmark er så gode, at han ikke behøver være slutrundetopscorer igen.



Når det danske fodboldlandshold søndag tager hul på EM-slutrunden i Tyskland, så håber Danmarks VM-topscorer fra Qatar, forsvarsspilleren Andreas Christensen, at en af hans holdkammerater overtager titlen som Danmarks slutrundetopscorer.

Bliver han dansk topscorer igen, er det næppe noget sundhedstegn, påpeger han.

– Det kunne da være meget sjovt at blive topscorer igen, men jeg håber, at vi får en anden topscorer end mig, for ellers er ét mål måske nok igen, og det går jo ikke.

– Jeg synes også, at vi står stærkere til den her slutrunde, end vi gjorde i Qatar, så jeg er sikker på, at der nok skal være andre, som får lavet nogle mål, siger Andreas Christensen.

Han scorede i 2022 Danmarks enlige VM-mål, da han på hovedstød udlignede til 1-1 mod Frankrig i Danmarks anden gruppekamp i Qatar. Danmark tabte den kamp 1-2.

Den 28-årige dansker har aldrig været nogen stor målscorer. Det er blevet til tre mål i 70 landskampe, mens det på klubplan er blevet til 13 mål i 317 kampe.

Tre af de få mål er faldet inden for en periode på tre uger i april og maj. Her spillede han på Barcelonas defensive midtbane, et nøk længere fremme end størstedelen af karrieren, og det forklarer hans pludselige opblomstring som målscorer.

– Det har været med til at gøre mig mere målfarlig at blive rykket frem, og i slutningen af sæsonen fik jeg også mere frihed. Det åbnede mit hoved lidt at blive rykket længere frem på banen, selv om jeg stadig 100 procent ser mig selv som forsvarsspiller.

– Jeg har fået åbnet sindet af at komme lidt længere frem på banen, men jeg har stadig mange offensive ting at lære på den position. Men tre mål på kort tid er i hvert fald meget godt gået, siger Andreas Christensen.

I søndagens EM-premiere mod Slovenien starter han sandsynligvis som den midterste stopper i Danmarks trebackkæde med Joachim Andersen og Jannik Vestergaard på hver sin side.

Kampen begynder klokken 18.

/ritzau/






Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’


Manchester City ramt af stort problem

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

De henter Gregoritsch – lægetjek i dag

Afsløring: Osvald Søe solgt i kæmpe skifte til MLS

Vil købe tidligere Superliga-profil

Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier

Her er Ajax-danskers millionløn

Hård udmelding fra Thomas Frank

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Nu kan han spille for FC København

Han bliver midlertidig Man Utd-træner

Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Medier fælder dom over Dorgu

Målkongen Biereth på vild liste

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Falske Brøndby-rygter i omløb

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Brøndby-stjerne på vej til Tyskland

De vil købe FC Midtjylland-profil

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Trist melding om Emil Højlund

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Her er Superligaens bedste stadion

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Nordfransk point i Sydfrankrig

Glasgow kysser The Dons

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Stor hæder til Suzuki

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro